Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Brüksel’de AP Önünde Haydarpaşa Gar Eylemi

(yorumlar kapalı)

İstanbul’un simgelerinden birisi olan tarihi Haydarpaşa Garı’nın otel ve AVM’ye dönüştürülmesine karşı çıkan Haydarpaşa Dayanışma Platformu, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (AP) önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

bruksel-AP-onu-haydarpasa-gar-eylemi.jpgTürkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi İngiliz Liberal Andrew Duff’un da eylemcilerin arasına gelerek destek verdiği protesto gösterisinde Haydarpaşa Dayanışma Platformu adına Ekmel Çizmecioğlu, Haydarpaşa Garı’nın tren istasyonu olarak kalmasından yana olduklarını kaydetti. Tarihi yapısıyla Haydarpaşa’nın İstanbul’un en önemli yapılarından bir tanesi olduğunun kaydeden Çizmecioğlu, “Birçok insanın İstanbul’a ait anılarında yer alan Haydarpaşa İstasyonu’nun ticari bir amaçla otele veya bir alış veriş merkezine çevrilmesine biz karşıyız. Marmaray nedeniyle Haydarpaşa’nın fonksiyonlarında birtakım değişiklikler olabilecek. Bunun farkındayız ve kabul ediyoruz. Ancak Marmaray’ın devreye girmesi Haydarpaşa’ya zarar verilmeden yapılabilinir. Haydarpaşa ana hatlarıyla tren istasyonu olarak devam edebilir.” sözlerine yer verdi.

“HAYDARPAŞA, AVRUPA’NIN DA KÜLTÜREL MİRASI”

Haydarpaşa’nın geleceği ile ilgili alınacak kararlarda sivil topluma mutlaka danışılması gerektiği üzerinde duran Ekmel Çizmecioğlu, “Sivil toplumla istişarelerden çıkan sonuçlar da mutlaka değerlendirilmeli. Çok hızlı şekilde yapılıyor bazı şeyler. Kim, neye, ne zaman karar net değil. İstanbullunun bu konuda söyleyecekleri var. Yetkililer kulak kabartmalı.” dedi. Andrew Duff’un desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çizmecioğlu, “Haydarpaşa sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da kültürel bir mirası.” şeklinde konuştu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi İngiliz Liberal Andrew Duff ise göstericiler arasındaki yerini alarak, Haydarpaşa Garı’nın tren istasyonu olarak kalması gerektiğini vurguladı. CHP Brüksel temsilcisi Kader Sevinç de inisiyatife destek verdiklerini aktararak, Haydarpaşa Garı’nın otel ve alışveriş merkezine çevirme planını eleştirdi. Sevinç, AK Parti Hükümeti’nin birçok kararını antidemokratik yollarla aldığını öne sürdü.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Kentvedemiryolu