Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Arpaçay’da İstasyon Yeri Tartışması

(yorumlar kapalı)

 kdKars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’nin Türkiye kesiminin 29 km lik demiryolunun Kars ili içinden geçişi esnasında proje gereği İnşa edilecek istasyonlardan biri için Arpaçay İlçesine bağlı Taşbaşı Köyünün seçilmesi çevre köylülerin tepkilerine neden oldu. İstasyonun Günalan Köyüne inşa edilmesi talebi Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş tarafından soru önergesi olarak TBMM gündemine taşındı.

 

Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’nin Türkiye kesiminin temeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhami Aliyev tarafından 24 Temmuz 2008 günü Kars’ta atılmıştı.

Temel atma töreninde Karslılar "Bize hattın faydası, bir sürü işsiz insanlar işe girecek, iş imkânı olacak, istihdam olacak, bizim istediğimiz şey sadece geçiş değil. En azından deposunun, antreposunun Kars’ta olmasını istiyoruz. Sadece hat geçerse Kars’a bir faydası olmaz ki, bu demiryolunun Kars’a çok faydası var, önce göçü durduruyor, göçten sonra ambarlar depolar yapılıyor. Burada sanayi gelişecek, bir sürü işsiz insanlarımız var, hepsi iş sahibi olacak. İş sahibi olduğu zaman Batı’ya göç duracak" diyerek projeye sahip çıkmışlar ve bu yöndeki taleplerini

1. Gümrük Müdürlüğü ve İhracatçılar Birliği’nin çevre illerde değil, Kars’ta kurulması.
 
2. Kentin yalnızca bir transit geçiş noktası olmaktan çıkarılması ve kente depo ve antrepoların kurulması.

3. Kente serbest bölge kurulması şeklinde bir liste haline getirerek Cumhurbaşkanı Gül’e iletmişlerdi.

 kd

Projenin geçeceği güzergahın belli olması üzerine yapılacak istasyonlardan birinin Taşbaşı köyüne inşa edilecek olması çevre köylülerin itirazına ve istasyonun Günalan köyüne kurulmasının talep edilmesine neden oldu. Köylülerin itiraz gerekçelerini Günalan Köyünün D 010 karayoluna daha yakın olması nedeni ile buraya kurulacak istasyona ulaşımın daha kolay olacağına dayandırılmaktadır.

Bu istemi MHP Kars Milletvekili Gürcan DAĞDAŞ 25.02.2009 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemi ile TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi olarak vermiştir.

 

 kd

Yazılı Soru Önergesi Bilgileri

Yazılı Soru Önergesinin Metni

Dönemi ve Yasama Yılı

23/3

Esas Numarası

7/7179

Başkanlığa Geliş Tarihi

25/02/2009

Önergenin Özeti

Bakü-Tiflis Demiryolu Projesi kapsamında yapılacak bir istasyona ilişkin

Önergenin Sahibi

MHP Kars Mv.GÜRCAN DAĞDAŞ

Önergenin Muhatabı

Ulaştırma Bakanı Erzincan Mv.BİNALİ YILDIRIM

Önergeyi Cevaplayan

Önergenin Son Durumu

İşlemde

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu