Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

23 Mayıs Grevi, TCDD Özelleştirilmesine Karşı Verilecek Mücadelenin Provasıdır.

(yorumlar kapalı)

Kamu çalışanlarını insanca yaşam koşullarından uzak yüzdelik zamları reva gören AKP hükümetine karşı KESK ve KAMU-SEN’in 23 Mayıs 2012 tarihi için GREV kararı almıştır. Oluşan taban baskısı nedeniyle Memur-Sen’in bağlı sendikaları greve katılma kararında serbest bırakmasından sonra Ulaştırma Memur-Sen greve katılacağını açıklamıştır. Demiryolunda yapılacak greve üç sendikanın (BTS, Türk Ulaşım-Sen ve Ulaştırma Memur-Sen) yerellerde vardığı mutabakatla yirmi dört saat olarak hayata geçirilmiştir. Grevin örgütlenmesinde ve başarıya ulaşmasında üç sendikanın yönetim kadrolarının yerellerde özveriyle çalışmaları etkili olmuştur. 

Ulaştırma Memur-Sen Genel Merkezinden cep telefonlarına gönderilen “GREV 12.00 da bitecektir” şeklindeki SMS mesajı işveren tarafından da kullanılarak grev kırılmak istenmiş ise de sendika yöneticilerinin ve çalışanların kararlı duruşu ile boşa çıkartılmıştır.  

Grev kapsamında tüm Gar ve İstasyonda hizmetler durmuştur. İstanbul’da Haydarpaşa Pendik, Sirkeci-Halkalı arası banliyö seferleri grev nedeniyle başlayamazken, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Malatya, Diyarbakır, Sivas başta olmak üzere tüm yurtta anahat ve bölgesel yolcu trenleri ile yük trenleri çalışmamaktadır. 23 Mayıs saat 00.00 başlayan ve 24 saat devam eden grev esnasında yaşanan gelişmeler aşağıda sunulmuştur.

grev-garlarda-basladi.jpgHaydarpaşa

BTS Genel merkezindeki görev dağılımı gereği BTS Genel Başkanı saat 21.00 da İstanbul BTS 1 Nolu Şube’ye geldi. Saat 24: 00 Haydarpaşa Gar’a grev pankartı asıldı. İnternet haber sitelerine GREV başladı haberi bu pankartın asılış görüntüsü ile duyuruldu. Haydarpaşa Pendik arasındaki tüm banliyö tren seferleri iptal edildi, Eylemi üç sendika sahiplenmesine rağmen Haydarpaşa Bölge Müdürlüğü binasında çalışanlardan birçok çalışan GREV KRICI tutum sergilemekte inat ettiler. Haydarpaşa Liman çalışanları işverenin tüm baskılarına karşı gemi yükleme boşaltma faaliyetlerini durdurarak saat 11.00 da Haydarpaşa gar önünde devam eden etkinliğe katıldılar. Alana sloganlarla giren liman çalışanları “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı ile karşılandılar.

Davul zurna ve halaylarla devam eden eylem esnasında TV ler naklen yayında sendika yöneticileri ve çalışanlarla söyleşi yaptılar. Haydarpaşa garda GREVİ beraber örgütleyen üç sendika ortak basın açıklamasını saat 12.00 da okudular. Basın açıklamasında kamu çalışanlarına teklif edilen zam oranı eleştirilirken, “TCDD çalışanları için 23 Mayıs eylemi çok daha farklı, hatta toplu sözleşmeden dahi önemli anlam taşımaktadır. Arkadaşlar; 23 Mayıs GREVİ Yeni Demiryolu kanununa karşı verilecek direnişin provası niteliğindedir. Korkmanın zamanı değildir. Çünkü çok yakında peşinden koşacak ne unvan, ne lojman kalacaktır. Şimdi dayanışma zamanıdır”

23-mayis-grev-sirkeci.jpgSirkeci

İstanbul gara gece Saat 03.30 da “BU İŞYERİNDE GREV VAR” pankartı asıldı. İstanbul Halkalı arasında çalışan tüm banliyö tren seferleri iptal edildi. KESK İstanbul Şubeler platformunun aldığı karar gereği Anadolu yakası kamu çalışanlarının saat 12.00 da Sirkeci gar önünde toplanması esnasın da coşku daha da arttı.

Sirkeci ve Haydarpaşa’da başarı ile devam eden eylemi akşam saatlerinde kırmak isteyen işverenin girişimleri sendikaların ortak ve kararlı tutumu ile boşa çıkartılmış eylem önceden kararlaştırıldığı gibi 24.00 da itirilmiştir.

23-mayis-grevi-izmir.jpgİzmir

Saat 23.40 itibari ile Denizli, Sarayköy, Nazilli, çatal, Tire, ödemiş, Torbalı, Biçer ova, Halkapınar, Bandırma, Alsancak, Söke, Bandırma, Balıkesir, Soma Gar ve İstasyonları greve başladı. Bu hatlardaki bütün yük trenleri iptal edildi. Bu hatlardaki Yolcu trenleri sefere çıkmadı.

 

23-mayis-grevi-izmir2.jpgAnkara

Ankara’dan Kurtalan’a saat 01.33 de hareket edecek Güney Ekspresi grev nedeniyle iptal edildi. Yolcular otobüsle aktarıldı. Saat 05.45 hareket edecek Ankara-Polatlı yolcu treni grev nedeniyle iptal edildi. Ankara- Kırıkkale bölgesel yolcu trenleri grev nedeniyle iptal edildi.

 

23-mayis-grevi-ankara.jpgZonguldak

 

00.57 Zonguldak, Karabük ve Çatalağzı garda grev başladı. Çatalağzı Gar da 23243 yük treni grev nedeniyle iptal edildi. Ülkü Gar’da grev nedeniyle tamamen iş durdu. Gökçebey’den Zonguldak yönüne gidecek 21602yolcu treni iptal oldu. 21601 nolu Zonguldak-Karabük yolcu treni iptal edildi. 23244 no.lu yük treni grev nedeniyle Karabük’te çakıldı.

 

Diyarbakır

 

Saat 4.30 hareket edecek 54862 no.lu yük treni Grev nedeniyle çalışmadı.

 

Batman

 

Batmandan Diyarbakır’a saat 05.04 hareket edecek 52545 no.lu yolcu treni iptal edildi

 

Van

 

Grev nedeniyle feribot ve bütün trenler çalışmıyor.

 

Samsun

 

Samsun- Tokat arası bütün istasyonlar greve başladı. 44001 yük iptal edildi.

 

Amasya

 

Amasya samsun bölgesel yolcu trenleri grev nedeniyle çalışmadı

 

Erzurum

 

İş trenleri iptal oldu. Manevra hizmetleri durdu.

 

Demirdağ-Divriği

 

Bütün cevher yük trenleri grev nedeniyle iptal edildi

 

23-mayis-grevi-adana.jpgAdana

00.00 Basın açıklaması ile grev başladı. Tüm Yük trenleri iptal edildi. Adana-Mersin arasında çalışan yolcu trenleri grev nedeniyle çalışmıyor. Grevlerini gece 00.00 da Adana garında yaptıkları eylemle duyuran kamu emekçilerine Kamu-Sen’e ve KESK’E bağlı sendikalar ile Adanademirspor’un taraftar grubu Şimşekler’in bazı üyeleri de destek verdi. BTS ve Ulaşım-Sen başkanları da kısa birer konuşma yaptı.

Mersin

Mersin -Adana-arasında çalışan yolcu trenleri grev nedeniyle çalışmıyor. Tüm yük trenleri iptal edildi.

İskenderun

Tüm yük ve yolcu trenleri çalışmıyor.

 

Konya

 

Saat 24.00 da Garda toplanıp davul zurna çalan kamu emekçilerine polis müdahale etti. YHT dışında yolcu trenler çalışmıyor. Yük trenleri iptal edildi.

 

Edirne

00.36 Kapıkule Garda başladı. Grev nedeniyle 1 Parça Manevra Treni iptal edildi. Marmaray setlerinde makinistlik eğitimi alan kursiyerler derslere katılmamışlardır.

 

23-mayis-grevi-afyon.jpgAfyon

Grev nedeniyle saat 02.00 den beri Afyon Garda bekleyen İç Anadolu Mavi Treninin seferi iptal edildi. Tren yolcuları otobüslere aktarılarak gönderildi. Afyon-Eskişehir bölgesel yolcu treni iptal edildi. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu