Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Göle Uçan Lokomotif

(yorumlar kapalı)

25 Mart 1958 tarihli Milliyet gazetesinin birinci sayfasında bir haberde: "Göle Uçan Lokomotif" başlığı ile yayınlanan haberde 24.03.1958 tarihinde Haydarpaşa-Ankara seferini yapan Ankara Ekspresinin lokomotifinin deray ederek yoldan çıkması ve Sapanca gölüne düşmesi olayı personel ifadelerine de yer verilerek anlatılmaktadır.

resim

Haber metni şöyle başlamakta "Ankara Ekspresi"nin lokomotifi furgon demirini kopararak Sapanca Gölüne yuvarlandı, kimsenin burnu kanamadı. Saat 18.10’da 522 yolcu ile Haydarpaşa’dan Ankara’ya müteveccihen hareket eden Anadolu Ekspresinin lokomotifi Sapanca Gölü’ne uçmuş, furgonu devrilmiş, iki vagonu yoldan çıkmış ve bütün bunlara rağmen kimsenin burnu daha kanamamıştır.

resim

Evvelki gece saat 21.00 de cereyan eden kaza hakkında ekspres katarının şefi Şevket Uzuner şöyle demektedir. "Kazanın bu şekilde atlatılması bir mucizedir. Hepimizi Allah korudu. Şayet kaza normal sayılması gereken şartlar altında vuku bulsa idi zayiat bilançosu Üsküdar Vapuru faciasındakinden çok daha fazla ve korkunç olurdu"

resim

Foto alt yazısı:Ekipler tarafından kısa zamanda doğrultulmasına rağmen büyük ölçüde hasara uğradığı için vaka mahallinde bırakılan furgon. Lokomotifin devrilmesi sırasında furgonda bulunan katar şefi Şevket Uzuner’e bir şey olmamıştır. (İLHAN DEMİREL)

Anadolu Ekspresi o gece saat 21.18’de Sapanca’dan ayrılmış, iki dakika sonra da 127’nci kilometrede Uzunkum mevkiinde kazaya uğramıştır. Lokomotifi idare eden makinist Tevfik Çevik ile Ateşçi Aziz Kocatepe hadiseyi bakın gazetede nasıl anlatıyor. "Uzunkum mevkiindeki virajı döner dönmez tekerleklerin yavaşladığını, çamura saplandığını hissettik. Yine aynı anda farların ışığı altında yolun toprak ve iri taşlarla örtülü bulunduğunun farkına vardık. Bu durum karşısında yapacak bir tek şey vardı derhal fren yapıp makineyi durdurmak. Bizde aynı şeyi yaptık. Fakat saatte 50–60 kilometre hızla gitmekte olan bir katar böyle seri bir frenle durdurulamazdı. Bir felaketle karşı karşıya bulunduğumuzu anlamakta gecikmedik. Şiddetle taş ve toprak yığınına çarpan lokomotif göle doğru uçarken bizde kendimizi dışarıya fırlattık. Bildiğimiz bundan ibaret."

resim
Foto alt yazısı:Haydarpaşa Eskişehir ve İzmit’ten gönderilen ameleler, 16 saatlik çalışmadan sonra yolu açmışlar tren seferlerinin normale avdet etmesini sağlamışlardır. Ameleler kumanyalarını da ekspresin aç yolcuları ile paylaşmışlardır. (İLHAN DEMİREL)

Haberin sonrasında da şu ibareler mevcut.

Makinist Tevfik, 45 yaşında evli ve iki çocuk babasıdır. 28 yaşında olan ateşçi Aziz ise bekârdır. Kazayı yarasız, beresiz atlatmışlardır ama asapları bozulduğundan kendilerine idarece bir müddet istirahat verilecektir.

Tren Personeli Hakkında Ulaşılan Bilgiler

Unvanı Adı Soyadı Sicil No Emekli Olduğu Tarih

Makinist Tevfik ÇEVİK

Ateşçi Aziz KOCATEPE 56853 1977

Tren Şefi Şevket Uzuner 18402

Kaynak: Milliyet Gazetesi 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu