Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Özel Sektörün Lunapark Treni Raydan Çıktı. Sonuç: 1 Ölü, 2 Yaralı

(yorumlar kapalı)

resimTrabzon’da özel sektör girişimi olan lunapark da elma kurdu adı verilen küçük trenin raydan çıkması sonucu çocukları ile eğlence treninde bulunan Zühal Yiğci hayatını kaybetti. Zühal Yiğci’nin iki çocuğu ise kazadan yaralı olarak kurtuldular.

İsparta’da yaşayan Yiğci ailesinin bayram tatili Trabzon’da kâbusa döndü. Ziraat Mühendisi eşi Mehmet Yiğci’nin memleketi Trabzon’a bayram tatiline gelen Zühal Yiğci (30), çocukları Tunahan (9), Zeynep (8) ve görümcesi Türkan Yiğci ile birlikte Moloz mevkisindeki lunaparka gitti.

Elma Kurdu Virajda Devrildi

LUNAPARKTA Elma Kurdu isimli eğlence aracına (küçük raylı tren) çocuklarıyla birlikte binen Zühal Yiğci (30) aracın virajda raydan çıkarak devrilmesi sonucu kafasını demire çarptı. Boynu kırılan ve acil olarak Özel İmperial Hastanesi’ne kaldırılan Yiğci tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kazada Zuhal Yiğci’nin Çocukları Yaralandı.

YİĞCİ’NİN çocukları Tunahan Baha Yiğci’nin (9) kolu kırılırken, Zeynep Yiğci (8) ise kazayı küçük sıyrıklarla atlattı. Zühal Yiğci’nin ölümüne neden olan elma kurdunun dün sabah saatlerinde arıza yaptığı ancak çalıştırılmaya devam ettiği iddia edildi.

Isparta’da yaşayan Yiğci ailesinin bayram tatili Trabzon’da kâbusa döndü. Ziraat Mühendisi eşi Mehmet Yiğci’nin memleketi Trabzon’a bayram tatiline gelen Zühal Yiğci (30), çocukları Tunahan (9), Zeynep (8) ve görümcesi Türkan Yiğci ile birlikte, Moloz mevkisindeki Lunapark’a gitti. Lunaparkta çocukların güvenliğini sağlamak için bindiği elma kurdu adlı eğlence aracına raydan çıktı. Anne öldü 2 çocuğu hafif yaralı olarak kurtuldu.

Trabzon’da çocuklarıyla birlikte lunaparkta eğlenmeye giden genç kadın talihsiz bir şekilde hayatını kaybetti. 30 yaşındaki Zühal Yiğci, çocuklarının güvenliğini sağlamak için onlarla birlikte bindiği elma kurdunun raydan çıkması sonucu düşerek yaşamını yitirdi.

Isparta’da yaşayan Yiğci ailesinin bayram tatili kâbusa döndü. Ziraat Mühendisi eşi Mehmet Yiğci’nin memleketi Trabzon’a bayram tatiline gelen Zühal Yiğci (30), çocukları Tunahan (9), Zeynep (8) ve görümcesi Türkan Yiğci ile birlikte, Moloz mevkisindeki lunaparka gitti. Çocuklarının, oldukça hızlı hareket eden elma kurduna binmek istemesi üzerine anne Zühal ve görümcesi Türkan Yiğci de çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla bu eğlence aracına bindiler. Kısa bir süre sonra hızlanan elma kurdu aniden dönüş esnasında raydan çıkarak devrildi. Kızı Zeynep’le yan yana oturan anne fırlayarak başını tel örgülerle çevrili olan demir direğe çarptı. Boynu kırılan Zühal Yiğci, olay yerine gelen 122 Hızır acil servis ambulansıyla hastaneye kaldırıldı. Olay yerine oldukça yakın olan Özel Imperial Hastanesi’nde kaldırılan talihsiz kadın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yiğci’nin çocukları ve görümcesi ise kazada hafif yaralandı. Olayı haber alır almaz hastaneye gelen talihsiz kadının eşi Mehmet Yiğci ile yakınları, gözyaşlarını tutamadılar. Zühal Yiğci’nin cesedi, otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumu Başkanlığına kaldırıldı. Polisin olay yerinde incelemelerini sürdürdüğü, olayda işletmecilerin ihmali olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

Olayı gören görgü tanıklarından Ali Yılmaz olayı şöyle anlattı: "Elma kurdu süratli bir şekilde virajı dönerken raydan çıkarak yan döndü. O sırada kenarda oturan kadın başını tel örgülerin demirine başını çarptı. Ardından elma kurdunu durdurularak müdahale ettiler ama kadın hayatını burada kaybetmişti."

Demiryolları İşletmeciliğinin Özel Sektöre Açılması

TCDD’nin tasfiye edilerek özel sektör girişimcilere açılması için bunca söylenen söze ve çıkartılmak istenen Demiryolu Kanun Taslağına karşı bu kaza bir cevap niteliğindedir. Özel sektör için önce "kar" gelir, "emniyet ve güvenlik" için yapılması gerekenler ise kardan zarar olarak görülüp yerine getirilmez yada getiriliyormuş gibi yapılır.

Lunapark’taki raylı sistemde bile gerekli emniyet ve güvenlik için gerekli tedbir almayan ve yatırımı yapmayan özel girişimcilik suçüstünde yakalanmıştır. Tuzla’daki özel sektör tersanelerin de, kömür maden ocaklarında meydana gelen kazalar sonucundaki ölüm ve yaralanmanın nedeni aynıdır. İşverenin güvenlik tedbirlerine yapılan yatırımı fuzuli harcama olarak görmesidir.

resim
Gençlik Parkı Minyatür Tren Lokomotifi Fotoğraf Altan Ataman

TCDD uzun yıllar Ankara Gençlik parkında küçük tren işletmeciliği yapmıştır. Bu işletmecilik esnasında bir tane bile ölümlü ya da yaralanmalı kaza meydana gelmemiştir.

Demir yolu teknolojisi bakımından gelişmiş İngiltere Almanya İtalya Japonya gibi ülkelerdeki özleştirmelerden sonra demir yollarında kazalarda meydana gelen artışlar sonucundan yeniden kamusal hizmet olarak verilmeye başlanması göz ardı edilerek, kurum hatları IMF ve Dünya bankasının istemleri doğrultusunda 2005 Nisan ayında çıkarılan bir yönetmelikle üçüncü şahısların tren işletmeciliğine açılmıştır. İlk olarak ERDEMİR lojistik AŞ. 17.06.2005 tarihinde imzalanan protokol ile demiryolu hatlarında 15 Eylül 2005 ten itibaren tren işletmeye başlamıştır.

Demiryolu işletmeciliği konusunda hiçbir bilgi ve birikimi olmayan ERDEMİR Lojistik AŞ. TCDD ile imzaladığı başka protokol TCDD ‘ye ait 9 adet E 43000 tipi lokomotif ile 190 adet Fal/Fas tipi cevher vagonu kiralayarak Divriği İskenderun arasındaki hatta tren işletmeye başlamıştır.

19 Eylül 2005 günü saat 18.00 sularında E 43001 ve E 43004 nolu iki lokomotifle temin edilen 24000 ton hamule taşıyan ERDEMİR A.Ş ait 53902 nolu tren rampa eğimi % 010 ile %020 arasında değişen km 116 kontrolden çıkarak Ulugüney İstasyonunu mevkiinde deray etmiştir. Deray sonucu tren dizisinde bulunan 30 vagon 8 km lık bir alana dağılarak kullanılamaz hale gelmiş,. Treni tenim eden lokomotifler kontrolsüz bir biçimde Sarsap İstasyonunu geçtikten sonra km 47-200 de dereye uçmuştur.

Hattın 40 km’lik bölümü hafif hasarlanmış, 10 km’lik bölümü ise tamamen kullanılamaz hale gelerek bu hat demiryolu ulaşımına kapanmıştı. Kazanın tek tesellisi karşıdan gelen yük ve yolcu treninin olmaması ve demiryollarından emekli olup ERDEMİR tarafından istihdam edilen 2 makinistin hafif yaralı olarak kurtulmasıdır.

ERDEMİR AŞ Demiryolu işletmeciliği konusundaki personel politikası Demiryolu güvenliğiyle örtüşmemektedir. Firma giderleri azaltmak için bu hattı bilen genç ve dinamik personel istihdamı yerine TCDD’den emekli olmuş ve firmaya en az maliyet çıkaracak makinistleri tercih etmiştir. Trenlerde her biri seyrüsefer güvenliği açısında önemli olan gardfren, tren şefi, yardımcı makinist bulunmamaktadır. Demiryolu hatlarında çalışan lokomotiflerde bulunması gereken sertifikaya sahip ikinci makinist ne yazık ki yoktur. Az personelle çok iş yapmayı hedefleyip güvenliği göz ardı ederek sadece karı amaçlayan bu tür uygulama kazaların başlıca sorumlusudur.

"Demiryollarında önce güvenlik" ilkesini; ne TCDD yönetimi nede ERDEMİR AŞ. Yönetimi dikkate almıştır. Bunun sonucu yol ve araçlarda telafisi mümkün olmayan Milyarlarca YTL tutarında bir maddi hasar neden olan bu kaza meydana gelmiştir.

Bu olayda da raydan çıkan tren değil, AKP İktidarının demiryollarının özelleştirme ve tasfiye edilmesine yönelik uygulama ve anlayışlarıdır.

Bu anlayışa yani TCDD hatlarının özel sektöre açılması kararına Danıştay Kararı ile son verildiği içindir ki bugün (12 Eylül 2010) referanduma tabi tutulan anayasa değişikliği paketi ile Danıştay’ın yapısı değiştirilmek istenmektedir.

 

Kaynak: http://www.gunebakis.com.tr

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu