Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Bir Kentin Belleği:Haydarpaşa

bir-kentin-belle__i-haydarpasa1.jpgHaydarpaşa Dayanışması bileşenlerinden BTS İstanbul 1 Nolu Şube ve Barış İçin Sanat Girişiminin birlikte düzenlediği “Bir Kentin Belleği: Haydarpaşa” adlı karma sergi, 11 Şubat Pazartesi günü, saat 19.00 da Haydarpaşa Gar da açıldı. Haydarpaşa gar dönüşüm projesine karşı 2004 yılından beri verilen bir mücadelenin bir parçasıdır bu sergi. 105 yıllık tarihi garda yaşanmışlıklarla kentin belleği görevini üstlenmiştir. Dönüşüm ve yağma girişimlerine inat bir sanatçı dayanışmasına tanıklık edecek 2013’ün eksik ayı Şubat.

2012 Şubat ayından itibaren Marmaray ve YHT çalışmaları bahane edilerek yolcu trenlerinin İstanbul’a getirilmeyişi ile bir yalnızlığın içine itildi. Bu yalnızlaştırma ile kamuoyu gözünde işlevsiz olduğuna inandırılmak istendi.

Haydarpaşa Dayanışması 54 haftadır Pazar günleri 13.00 14.00 33 haftadır ise Perşembe geceleri 20.00 ila 21.00 saatleri arasında Haydarpaşa Gar merdivenlerinde eylem yaparak garın yağmalanmasına karşı durdu, garı yalnız bırakmadı.

2013 yılı 11 ila 21 Şubat günleri arasında Haydarpaşa Garı bu sefer tarihi bir sergiye tanıklık ediyor. 11 Şubat 2013 Pazartesi akşamı Haydarpaşa garını dolduran sanatçılar, “Bir Kentin Belleği: Haydarpaşa” sergisinde buluştular. Sergide; resimden, heykele, fotoğraftan, kolaj (kesyap) çalışmasına, grafik tasarımdan karikatüre dek pek çok sanat disiplininden çalışma yer aldı.

bir-kentin-belle__i-haydarpasa2.jpgSerginin açılışında konuşan BTS İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Hasan Bektaş Haydarpaşa Garın yağma girişim ve mücadele sürecini anlatarak 20 Şubat 2013 tarihinde saat 19.00 da Kadıköy’den Haydarpaşa Gara yapılacak olan meşaleli yürüyüşe sanatçıları davet etti.

Sergide Haydarpaşa dayanışması aktivisti, BTS Üyesi, TCDD Trafik Kontrolörü Hazım Engin’in 15 adet fotoğrafından oluşan kolaj (kesyap) çalışması da sergilenmektedir.

Girişine “benim için ağlama” adlı levhanın asıldığı bu anlamlı sergi 21 Şubat’a dek açık kalacak.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu