Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Dayanışmasından TCDD’ye Yanıt

(yorumlar kapalı)

hpdayanismasi-logo.jpg12 Şubat 2013 tarihinde Sirkeci garda Haydarpaşa Dayanışması tarafından yapılan eylem ve protestodan sonra TCDD Genel Müdürlüğü tarafından “Sirkeci Gar kesinlikle kapatılmayacaktır. Yapılan eylem ve protestonun reel bir karşılığı olmadığı gibi mantıklı bir açıklaması da bulunmamaktadır. 3-Ne Sirkeci Gar’a ve gar alanına, ne de TCDD’nin başka bir garına eylem ve protestolarda iddia edildiği gibi vatandaşlarımızın “parayla” girmesi şimdi ve ileride söz konusu olmayacaktır. 4-Özetle, protesto eyleminde dile getirilen iddiaların hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. SİRKECİ GAR, gar olarak işlevine devam etmektedir. 5-Tren trafiğine ara verilen Kazlıçeşme-Halkalı arasında ulaşım çalışmalar tamamlanana kadar otobüsle sağlanacaktır” şeklinde yapılan açıklamaya Haydarpaşa Dayanışması’ndan yanıt gecikmedi. 

Haydarpaşa Dayanışmasından yapılan karşı açıklama metni aşağıdadır. 

Basına ve kamuoyuna 

Sirkeci Halkalı arası demiryolu hattının Marmaray projesi çalışmaları kapsamında kapatılması ve Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı İmar Planı ile Sirkeci garın demiryolu işlevinin sonlandırılmasını protesto etmek amacıyla Haydarpaşa Dayanışması olarak 12 Şubat 2013 tarihinde saat 12.00 da Sirkeci gar önünde bir basın açıklaması yaptık. 

Yapmış olduğumuz bu basın açıklamamıza TCDD Genel Müdürlüğü resmi web sayfasından şu yanıtı vermiştir. 

 

Bugün bazı basın yayın organlarında; İstanbul banliyölerinin yüzeysel metroya dönüştürülmesi ve 3 hatta çıkarılması çalışması (MARMARAY-CR3) kapsamında  Kazlıçeşme-Halkalı arasında 1 Mart 2013 tarihinden itibaren tren trafiğine ara verilmesi bahane edilerek yapılan eylem ve protesto haberleri yer almıştır. Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. 1- Sirkeci Gar’ı kapatılmamış, aksine  Sirkeci-Yedikule arasında tren seferleri artırılmıştır.  Kazlıçeşme-Halkalı arasında  “CR3” çalışması kapsamında, çalışma süresince tren trafiğine ara verilmektedir. Zira hatta yapılan çalışma süresince  tren işletilmesi mümkün değildir. 2-SİRKECİ GAR kesinlikle kapatılmayacaktır. Yapılan eylem ve protestonun reel bir karşılığı olmadığı gibi mantıklı bir açıklaması da bulunmamaktadır. 3-Ne Sirkeci Gar’a ve gar alanına, ne de TCDD’nin başka bir garına eylem ve protestolarda iddia edildiği gibi vatandaşlarımızın “parayla” girmesi şimdi ve ileride söz konusu olmayacaktır. 4-Özetle, protesto eyleminde dile getirilen iddiaların hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. SİRKECİ GAR, gar olarak işlevine devam etmektedir. 5-Tren trafiğine ara verilen Kazlıçeşme-Halkalı arasında ulaşım çalışmalar tamamlanana kadar otobüsle sağlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın ayrıca UDH Bakanı Binali Yıldırım’ın Marmaray Projesinden sonra Sirkeci ve Haydarpaşa garlarına ihtiyaçlarının olmadığına dair vermiş olduğu beyanatların bulunduğu gazete yazılarının linklerini aşağıda paylaşıyoruz. 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ” Marmaray Projesinin devreye girmesiyle birlikte Haydarpaşa ve Sirkeci İstasyonlarının da eski işlevini kaybedeceğini” söyledi.

http://www.milliyet.com.tr/2006/06/13/son/sontur37.asp

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman garın otel olacağına dair ortada bir kararın olmadığını söyledi. Karaman, “Haydarpaşa’yı çok seviyoruz. Gönlümüzde yatan gar olarak kullanılması. Ancak hızlı tren Marmaray ile birleşince gara ihtiyaç kalmayabilir” dedi.

http://www.dunyabulteni.net/index.php?aType=haber&ArticleID=196026&q=Gar

Karaman’ın verdiği bilgiye göre “Marmaray Kadıköy’de Nautilus Alışveriş Merkezi’nin karşısından geçtiği için Ana gar bu noktaya taşınacak. Bugünkü Haydarpaşa Garı işlevsiz kalacak. Konteynır limanı da başka bir mevkiye taşınarak Gar’ın çevresinde TCDD’ye ait 1 milyon metrekarelik alan yeniden değerlendirilecek.

http://v3.arkitera.com/news.php?action=displayNewsItem&ID=12982&month=2&year=2008

TCDD Genel Müdürlüğü ne yapıyor. 10 Mart 2008 tarihinde TCDD Genel Müdür Süleyman KARAMAN’ın başkanlığında ilgili Daire ve Bölgelerin katılımı ile yapılan toplantıda “İstanbul’da Kuruluşumuz için ana teşkil garımız Halkalı Gar olacaktır. Ayrıca, Anadolu’dan gelen hızlı tren, ekspres ve bölgesel ekspres trenler ile yük trenlerinin tamamının Avrupa yakasına (Halkalı) geçebilecek şekilde planlamaları yapılacaktır. Bu çerçevede, hangi trenlerin Avrupa yakasında Halkalı’da ve hangilerinin ise Söğütlüçeşme’de son bulacağına Kuruluşumuzca karar verilecektir” kararı alınmıştır.http://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=287

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in ‘Tarihi Haydarpaşa Garı’nın geleceğine’ ilişkin soru önergesini yanıtladı. Gebze- Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve Boğaz Tüp Geçiş (Marmaray) Projesi inşaatının tamamlanma tarihi olarak planlanan 28 Nisan 2009 tarihinden itibaren Haydarpaşa Garı’nın tren trafiğine kapatılacağını kaydeden Yıldırım, Marmaray projesinin tamamlanması ile Haydarpaşa Garı’nın tren trafiğine açık olmayacağını ancak demiryolu işletmeciliğinde bir aksama da olmayacağını vurguladı.

Binali Yıldırım, Haydarpaşa Garı ve çevresi için geliştirilmekte olan projede ulusal ekonomiye katkı ile birlikte bölgenin tarihi dokusunun korunmasının da öncelikli hedef olduğuna işaret etti. Marmaray Projesi’nin tamamlanmasının ardından Haydarpaşa Garı ve çevresinin işlevsiz kalmış olacağını yineleyen Yıldırım, bölgenin atıl olarak tutulması yerine, tarihi dokusu bozulmadan uluslararası ticaret, kültür, sanat, kongre ve turizm merkezleri olarak kullanılması için çalışmalar yapıldığını belirtti..http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=14826

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, halkın istediği doğrultuda “Haydarpaşa Gar ve Dönüşüm Projesi”nde düzenlemeye gidildiğini belirterek, Haydarpaşa’daki rayların tarihi eser statüsü kazandığını söyledi. Boğaz Tüp geçit Projesi’nin 2009 yılında hayata geçmesinin ardından acı ve tatlı birçok hatıranın yaşandığı Haydarpaşa Tren Garı kullanılmayacak. Marmaray projesinin tamamlanması ve Ankara-İstanbul arası hızlı tren seferlerinin başlamasıyla, artık trenler Haydarpaşa’ya uğramadan Kadıköy üzerinden Avrupa yakasına geçecek. Böylece Haydarpaşa Garı boşa çıkacak. Devlet Demiryolları da 1 milyon 320 bin metrekarelik tarihi bu alana yaklaşık 5 milyar dolarlık Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile içinde, müze, yat limanı, hastane, oteller, fuar ve kongre merkezi, ticaret alanları ve spor merkezi gibi birçok aktivitenin yer alacağı “Haydarpaşa Gar ve Dönüşüm Projesi”ni inşa edecek.http://www.tayproject.org/haberarsiv20072.html

TCDD Genel Müdürlüğü İstanbul ili içinde mülkiyetinde bulunan başta Sirkeci ve Haydarpaşa Gar alanları da dahil olmak üzere toplam 2.000 000 m2 alanın gelir getirici kentsel dönüşüm projeleri hazırlanarak değerlendirilmesi ve buna göre imar planı hazırlanması için İBB ile 09.08.2006 tarihinde ön protokol, 30.11.2007 tarihinde de kesin protokol imzalamıştır.

TCDD ve İBB arasında imzalanmış olan protokol sonrası İBB tarafından hazırlanan Fatih İlçesi 1/5000 Ölçekli Fatih İlçesi Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını 27.01.2012 ila 27.02.2012 tarihleri arasında askıya çıkmıştır.

Fatih İlçesi 1/5000 Ölçekli Fatih İlçesi Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının da Sirkeci gara yalnızca kültür fonksiyonu verilmiş olup gar alanında TCDD’ye gelir getirici fonksiyonlar olmadığından planın TCDD’ye ait alanlar üzerindeki kısmının iptali için TCDD tarafından dava açılmıştır.

TCDD’nin açmış olduğu bu ihale lehine sonuçlanmaz ise Sirkeci gara tren gelmesi mümkün değildir. TCDD, Sirkeci garın elinden kayıp gittiğinin ya farkında değildir, yada kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır.

Yapılan basın açıklamasında “gara giriş parayla” şeklinde bir döviz taşınmadığı gibi aynı kalıpta bir sloganda atılmamıştır. Yapılan basın açıklamasında taşınan döviz ve atılan slogan “gar otel olursa girmek parayla” şeklindedir ki. Otellere girmek tabiî ki de parayladır. Garlar kamusal alanlardır. Kamusal alan kullanırken para ödenmez.

Tren trafiğine ara verilen Kazlıçeşme-Halkalı arasında ulaşım çalışmalar tamamlanana kadar otobüsle sağlanması ise daha önce tek ücretle Halkalı Sirkeci arasında seyahat eden yolculara bir lütuf değil, aktarma nedeni ile aynı mesafeye iki ücret ve daha fazla sürede seyahat anlamı taşımaktadır. Halkalı’dan kalkan otobüslerin Sirkeci’ye getirilmemesi ise İBB ve TCDD arasında bir mutabakat sağlanamaması nedeniyle gerçekleşmemiştir.

Haydarpaşa Dayanışması olarak İstanbul’un iki merkez garının kamusal ve endüstriyel işlevini sürdürmesi için bu güne kadar vermiş olduğumuz haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 18.02.2013

Toplum Kent Ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması Adına

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

                                        Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1.Nolu Şube

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Kentvedemiryolu