Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Yolculara NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN deniyor

(yorumlar kapalı)

kosekoy-gebze-demiryolu-kapanmasin-4-1.jpgYHT işletmeciliği için Köseköy-İzmit-Gebze güzergâhındaki mevcut demiryolunda yapılacak olan yol yenileme ve modernizasyon çalışmaları gerekçe gösterilerek TCDD tarafından demiryolunun17 Aralık 2011 tarihinden itibaren gündüz saatlerinde, 30 Ocak 2012 tarihinden itibaren de 30 ay boyunca tamamen kapatılması kararına tepki gösteren KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İzmit Garı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yolculara “Ne haliniz varsa görün” deniyor

Ankara–İstanbul Hızlı Tren Projesi güzergâhında olmamakla beraber bu yolların; YHT yolların yapılıncaya kadar hızlı tren için de kullanılacak hale getirilmesinin düşünüldüğüne dikkat çeken BTS İstanbul 1 No’lu Şube, öğrencilerin, işçilerin ve tüm halkın birçok programını bu trenler üzerine yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmanın, yolculara “Ne haliniz varsa görün” demek anlamına geldiğini ifade etti.

BTS’nin açıklamasında, yolun kapatılmasıyla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Bahsi geçen bölge çift yoldur. Bu bölgedeki yol yapım veya yenileme çalışması tek yol üzerinden yapılabilecek durumdadır. Ayrıca bölge coğrafyası, hızlı tren yolunun Ankara- Arifiye arasında olduğu gibi eski yola paralel ayrı bir güzergâhta yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

kosekoy-gebze-demiryolu-kapanmasin-3.jpgYük taşımasına gösterilen sorumluluk yolcu taçımasına gösterilmemektedir.

Uluslararası bir anlaşma nedeniyle KÖSEKÖY–KÖRFEZ arası tek yol açık bırakılacaktır. Açık kalan bu yolda anlaşma konusu olan yük trenleri çalıştırılacaktır. Yönetimin uluslararası anlaşmalara bağlılığındaki duyarlılığını, halka karşı olan sorumluluklarında da göstermemesi düşündürücüdür.”

Marmaray projesi kapsamındaki kapatma düşünüldüğünde İstanbul’a yıllarca tren gelmeyecektir

Köseköy-Gebze arasında 30 ay sürecek hızlı tren yol çalışmasının bitmesine yakın, Gebze-Halkalı arası Marmaray Projesi’nin yapımının da planlandığına dikkat çeken sendika, yol kapatarak yapılan yenileme çalışmasının mantığının kendisini bu projede de göstereceğini belirtti.

kosekoy-gebze-demiryolu-kapanmasin-5.jpgHattın kapatılması yüzlerce taşarön işçinin işsiz kalmasına neden olacak

Asıl amacın; yol kapatma çalışmalarından başlayarak Devlet Demiryollarının, dolayısıyla Demiryolu çalışanlarının İstanbul ve çevresinden dışarı atılması olduğunu ve hızlı tren, Marmaray gibi projelerin bitiminin ardından özelleştirilmesi olduğunu söyleyen sendika, bu yol kapatmaları sonucu ayrıca; TCDD’de gişe, temizlik ve güvenlik gibi işler en az dört yıl yapılamayacağından yüzlerce taşeron çalışanın da işsiz kalmasına neden olacağını dile getirdi.

kosekoy-gebze-demiryolu-kapanmasin-2.jpgBirlikte mücadele çağrısı

Bu yol kapatmalara karşı birlikte mücadele çağrısında bulunan BTS, bu konuda vereceği hukuksal mücadelenin yanı sıra; halkın en önemli haklarından ulaşım hakkına sahip çıkmak için Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü mail adreslerine e-mail göndererek de tepkilerini dile getireceklerini ifade etti.

BTS tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Değerli Basın Emekçileri, Yolcularımız, Halkımız;

Yol yenileme ve modernizasyon çalışmaları nedeniyle KÖSEKÖY-İZMİT-GEBZE güzergâhında mevcut yol kapatılmak istenmektedir. Ankara–İstanbul Hızlı Tren Projesi güzergâhında olmamakla beraber bu yollar; YHT yolların yapılıncaya kadar hızlı tren içinde kullanılacak hale getirilmesi düşünülmektedir.

Bu kapsamda; KÖSEKÖY-İZMİT-GEBZE arası; 17 Aralık 2011 tarihinden itibaren gündüz saatlerinde, 30 Ocak 2012 tarihinden itibaren de 30 ay boyunca tamamen kapanacağı TCDD yetkililerince duyurulmuştur.

Ülkemizin en yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığı öğrencilerin, işçilerin ve tüm halkımızın birçok programını bu trenler üzerine yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmak, yolculara “Ne haliniz varsa görün” demektir.

Bahsi geçen bölge çift yoldur. Bu bölgedeki yol yapım veya yenileme çalışması tek yol üzerinden yapılabilecek durumdadır. Ayrıca bölge coğrafyası, hızlı tren yolunun Ankara- Arifiye arasında olduğu gibi eski yola paralel ayrı bir güzergâhta yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Uluslararası bir anlaşma nedeniyle KÖSEKÖY–KÖRFEZ arası tek yol açık bırakılacaktır. Açık kalan bu yolda anlaşma konusu olan yük trenleri çalıştırılacaktır. Yönetimin uluslar arası anlaşmalara bağlılığındaki duyarlılığını, halka karşı olan sorumluluklarında da göstermemesi düşündürücüdür.

KÖSEKÖY-GEBZE arasında 30 ay sürecek hızlı tren yol çalışmasının bitmesine yakın, GEBZE-HALKALI arası MARMARAY Projesinin yapımı da planlanmaktadır. Yol kapatarak yapılan yenileme çalışması mantığı kendisini bu projede de gösterecektir.

Asıl amacın; yol kapatma çalışmalarından başlayarak Devlet Demiryollarının, dolayısıyla Demiryolu çalışanlarının İstanbul ve çevresinden dışarı atılması olduğunu ve hızlı tren, Marmaray gibi projelerin bitiminin ardından özelleştirilmesi olduğunu düşünüyoruz.

Bu yol kapatmaları sonucu ayrıca; TCDD’de gişe, temizlik ve güvenlik gibi işler en az dört yıl yapılamayacağından yüzlerce taşeron çalışanında işsiz kalmasına neden olacaktır.

Halkımızın çok geniş kesimini olumsuz yönde etkileyecek olan bu yol kapatmalara karşı birlikte mücadele etmeliyiz.

kosekoy-gebze-demiryolu-kapanmasin-1.jpgSendikamızın bu konuda vereceği hukuksal mücadelenin yanı sıra; değerli halkımızın en önemli haklarından ulaşım hakkına sahip çıkmak için Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü mail adreslerine e-mail  *göndererek de tepkimizi dile getireceğiz.

BTS İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE YÖNETİM KURULU

 *Demiryollarının kapatılmak istenmesine karşı tepkilerimizi vereceğimiz e-mail adresleri;

bilgi@ubak.gov.tr 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,

byhim@tcdd.gov.tr 
TCDD Genel Müdürlüğü

bimer@basbakanlik.gov.tr  
Başbakanlık

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu