Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

YHT Yolculuk Rez(aleti)

(yorumlar kapalı)

"YHT izlenimleri" isimli konuda bir arkadaşın yazdıklarını okuduktan sonra bir de ben gidip geleyim istedim.İlk seferler başladığından bu yana uzun süredir YHT ile seyahat etmemiştim. Nihayet bu pazar günü boş olduğum için hem seyahat edip hem de Eskişehir’de biraz gezmeye karar verdim. YHT ile demiryoluna yeniden ilginin çekildiği şu günlerde yolcu nasıl kaybedilir bir anlatayım.

Bugün 21.06.2009 tarihinde yaşadıklarımı taze taze yazdığım için henüz kendimi yatıştıramadım.

resimAnkara’dan 11.10’da harekete eden YHT Saat 11.28 ‘de Sincan’a geldi. Mutlu bir şekilde trene bindim. Polatlı’yı 5 dakika kadar geçtikten sonra, yavaşlayıp durduk. Normal bir durum olmadığı çok belliydi. 2 dakika sonra bilgilendirme anonsu yapıldı. "Teknik bir arıza nedeni ile kısa bir süre bekleyeceğiz". Neyse ki gerçekten kısa bir süre bekledik. 12–13 dakika kadar. Hemen ardından yaklaşık 20km/saat ile 5 dakika kadar gittik ve sonra normal seyir hızına çıkıldı. Bir yolcu "Makinist treni vurdurarak çalıştırıyor" dedi. Bir kısım yolcu da gülerek eşlik etti. Eskişehir’e 20 dakika gecikme ile saat 13:00’da vardık. Bağlantı trenin yolcuları dışarıda trenin gelmesini bekliyorlardı. Aslında hem gülünç hem de utanç verici bir durum. Ne yapalım olur böyle olaylar deyip geçtim.

Dönüş için biletimi 15.10 ‘da hareket eden YHT için almıştım. Perona geldim. Biletleri kontrol eden görevli 6.resim vagonda bir değişiklik olduğunu söyledi ve biletimin üzerine 5. vagondan bir koltuk numarası yazdı. Gittim yerime oturdum. Benim gibi 20 yolcu vardı. Bazı biletler birbirinin aynı numaralar olarak verilmişti. Ayakta mı kalacağız diye düşündüm. Bir yandan da pencereden bağlantılı trenin gelip gelmediğini kontrol ediyordum. Ortalıkta Yoktu.

Tren hareket edecek gibi kontrol bankolarının önüne masa dayamak suretiyle trene geçişi durdurmuşlardı. Herhalde bu saatte bağlantılı tren yok veya çok tehirli geliyor bizi bekletmeyecekler diye düşündüm.

Tam o sırada bir anons geldi "Bağlantılı trenin gecikmesi nedeni ile yaklaşık saat 15.30 ‘da hareket edilecektir". Yüksek hızlı seyahat böyle bir şey herhalde.Tüm yolcular söylenerek aşağı hava almaya ve bir kısmı sigara içmeye indi.

resimBende istasyonda görevli kişilerle sohbete daldım. Aslında bu tren setinin ilk set olduğunu ve depoda durduğunu sorunlu olduğunu söylediler. Bu konuyu internetteki forumda "Bir Rivayet" olarak nitelendiren bir arkadaşımız vardı. Hemen o aklıma geldi. Demek doğruymuş. "Bu Tren 200 Km’yi geçemiyor Takip Et İstersen" dedi. Güldüm. "Olur mu öyle şey"resim dedim. Sohbetimiz bağlantılı trenin gecikmesinden açıldı, YHT yatırımının ne derece gereksiz ve Show amaçlı olduğuna kadar gitti. Oradaki abim gayet haklı bir şekilde şöyle dedi."Bu istasyona yaptıkları masrafa bak, bir yıl içerisinde yıkıp yeraltına alacaklar. Yazık günah bu paraya". Devam Etti. "Bunun yerine Ankara-İstanbul hattının tümünü çift hat yaparlardı, hem yük hem yolcu giderdi. Siemens lokomotifi takacaksın TVS2000 vagonlara vs. vs.". Bildiklerimi dile getiren personeli duydukça, yeniden üzüldüm.

Tekrar bir anons geldi "Bağlantılı Tren saat 15:45’de gelecek"

Tren saat 15.50’de istasyona geldi. Ardından saat 15.55’de biz hareket ettik. (45 dakika gecikme) Eskişehir’i çıkmadan tekrar durduk. Anons "Karşı taraftan gelen treni 5 dakika bekleyeceğiz" . Bekledik ve Hareket ettik.

Yolda LCD ekran üzerindeki hız etiketini takip ettim. Gerçekten de 200 Km/saat ‘i geçemedik. Yani görevliler doğru söylemiş bu set sorunlu.

Saat 17.30’da Sincan Geldim. (Toplam: 2 saat 20 dakika) Ben daha önce Koncar loko ile de 2.20’de gelmiştim.

Yolculardan Duyduklarım:

Ø "Hanım ben otobüse binelim demiştim, hem aktarmasız giderdik hem de gecikmezdik"

Ø "Yok abi, öyle dedikleri gibi değil, arada hızlı gidiyor ama yolda bekletiyorlar, geç kalkıyor, uyuz oldum bir daha binmem"

Ø "Madde in Turkey"

Ø "Boşuna Reklam vermesinler öyle bir buçuk saat diye"

Kendi Yorumlarım:

Ø İlk defa YHT’ ye hatta trene binen yolcu bu yolculuğa denk gelirse bir daha binmez. Kötü reklâm yapar.

Ø Kombine taşımacılık yapmakta ısrarlı iseniz. Eskişehir’e yedek bir set bulundurmak zorundasınız. Bağlantılı tren geciktiği zaman, Eskişehir yolcusunu bekletmemelisiniz.

Ø Tek hat taşımacılığında gecikme her zaman olabilir. Yedek hızlı tren setiniz yok ise nasıl böyle bir sefer planlıyorsunuz. (Bunu kombine taşımacılık ilk gündeme geldiğinde de söylemiştim.)

Ø İnsanlar hızlı varmak için YHT’ yi tercih ediyor. Nasıl olurda 45 dakika gecikmeli yola çıkılabilir. Böyle durumlarda bilet parası iade edilmelidir.

Ø 12-13 dakika durup giderilmesini beklediğimiz arıza nedir? Sinyal mi? Elektrik mi? Her neyse neden sıkça böyle sorunlar oluyor. Ben bakım ve sürekli takip konusunda verilen beyanlara inanmıyorum.

Ø Yepyeni tren setleri nasıl oluyor da şimdiden depoluk oluyor. CAF firması 3–5 yıl bakım işlerini ve yedek parça teminini sağlamıyor mu?

 

Daha Az Sıkıntı Veren Detaylar:

Ø Sorunlu olan tren setinin havalandırmasından "wc" kokusuna benzer bir koku sürekli olarak geliyordu.resim

Ø İki sefer arasındaki anonslar standart değil. Kafaya göre yapılıyor veya yapılmıyor.

Ø Anonslar TVS2000 vagonlarda olduğu gibi arada duyuluyor arada duyulmuyor.

Ø Servis arabası ile dolaşan eleman "eveet hoş geldiniz, kola, çay, kahve" diye avazı çıktığı kadar bağırıyor.

Ø LCD ekranlarda 2 dakika film gösterilip devamında bilgilendirmeye geçiliyor. Sonra Boş Mavi Ekran. vs. vs. Ne işe yaradıkları belli değil.

 

Her haliyle bu ayakkabı TCDD’nin ayaklarına olmamış.

 

Neyse çok uzun bir yazı oldu. Bir yolcu gözüyle rezaleti yaşadık. Bir tren sever olarak kendimi sorumlu hissettim, utandım, birileri kötü bir şey söyleyecek ben de duyacağım diye çekindim.

Kaynak:

http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=1568.msg7615  yayınlanan bu yazı yazarın izni ile sitemizde yayınlanmaktadır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu