Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Validen YHT Müjdesi,Vekilden P.Kale Ekspresi Sorusu

(yorumlar kapalı)

resimDenizli Valisi Yavuz Erkmen Denizli’lere Yavuz Erkmen, “Antalya- Denizli hızlı tren projesinin çalışmalarına başladık” diye müjdeli haberi verdi. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil ÜNLÜTEPE ise Haydarpaşa Denizli arasında yol bakım çalışmaları gerekçe gösterilerek seferden kaldırılan Pamukkale Ekspresinin sefere ne zaman başlayacağını Ulaştırma Bakanına yazılı soru önergesi ile sordu.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi’ni ziyaretinde, “Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü’nden her yıl 2 milyon ödeneğin ayrıldığı hızlı tren projelerine Denizli- Antalya hattının da dahil edilmesi için başlattıkları girişimden olumlu sonuç aldıklarını, Uygulama projeleri hazırlanan Ankara- İzmir hızlı Tren Projesi’nin Sivas- Kars, Şefaatli- Kayseri, Konya- Mersin- Adana, Eskişehir- Antalya ve Osmaneli-Bandırma-İzmir hızlı tren hatlarının tamamlanmasının ardından, Eskişehir-Antalya-Afyonkarahisar hattının da bulunduğu 10 ili kapsayan etüt ihalesine Denizli’nin de dahil edildiğini, DLH tarafından ihale edilerek etüt çalışmaları gerçekleştirilecek olan Antalya- Denizli hızlı tren hattının uygulama projesinin ise önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleşmesinin beklendiğini, Hızlı Tren Projesi’nin Denizli’ye kapsamasının kentin ticari hayatına canlılık getireceğini ve Denizli için çok önemli olduğunu, Antalya- Denizli hızlı tren projesinin çalışmalarına hemen başlandığını, Hızlı tren projesinin tamamlanmasıyla birlikte Denizli’nin hem turizm hem de ticari yaşamı canlanacağını” ifade etmiştir.

Ülkemizde son yıllarda İllerdeki kamu yöneticilerinin demiryoluna yapılan yatırımlara yönelik söylemleri siyasi iktidar temsilcilerinin söylemleri ile denk düşmektedir. Buda Valilerin devletin Valisi görüntüsünden uzaklaşıldığı izlenimini doğurmaktadır. Kaldı ki bu yatırımlara yönelik söylemleri de demiryolu taşımacılığının verimlilik, kamu yararı, ülke menfaati ile denk düşmektedir.

Kentlerin kalkınmasında istihdamın artırılmasında demiryolunun sağlayacağı katkı hızlı tren işletmeciliği ile sınırlı tutulamaz. Ticari hayatta kalkınmanın sadece yolcu değil, yük nakliyesinde de olduğunu, hızlı trenlerin yük taşımayıp sadece yolcu taşıdığını, ticari hayatın önemli unsurlarından olan, ithalat ve ihracatta demiryolu/liman bağlantısının da olmazsa olmaz olduğu kısaca yük taşımacılığının öneminin anlatması gerek bu kamu görevlilerine.

Denizli valisi Denizli’nin Antalya’ya hızlı trenle bağlanmasının önemli görür, müjdeyi verir ancak 9 aydır yol bakım çalışması nedeni ile çalışmayan bölgesel ve şehirlerarası hizmet veren turistik amaca da hizmet eden Pamukkale Ekspresinin yeniden hayata geçmesi içinde kendisini görevli addedip bir şeyler yapmalıdır. Pamukkale ekspresini Haydarpaşa Denizli arasında sefere başlaması yerli ve yabancı turizm için bir gereklilik olduğunu burada bizim hatırlatmamıza gerek yok.

TCDD YHT ve Hızlı trenler üzerine yoğunlaşmışken ülke genelinde bazı trenler yol bakım çalışmaları gerekçe gösterilerek nerede ise bir buçuk yıl sefer yapmamaktadırlar. TCDD resmi web sayfasında bu durum “daha hızlı ve konforlu yolculuk için Selçuk-Denizli ve İskenderun- Toprakkale arasında yol yenileme çalışmaları yapılacağından,18.02.2008 tarihinden itibaren Adana-İskenderun-Adana, 03.03.2008 tarihinden itibaren Basmane -Söke-Aydın-Nazilli-Denizli-Afyon, Bölgesinde çalışan tüm trenler yol yenileme çalışmaları tamamlanıncaya kadar geçici olarak seferden kaldırıldığı, Eskişehir-Kütahya arasında yapılacak olan yol çalışmaları nedeni ile, İzmir Mavi Treni, 9 Eylül Ekspresi, Karesi Ekspresi, İçanadolu Mavi Treni, Meram Ekspres Trenlerine ileri tarihli bilet satışının 15 güne kadar yapıldığı, Pamukkale Ekspresinin Haydarpaşa-Denizli-Haydarpaşa arasında Toros Ekspresinin Haydarpaşa-Gaziantep-Haydarpaşa arasında Bölgesel Ekspresi Eskişehir-Afyon-Eskişehir Ege Ekspresi Eskişehir-Kütahya-Eskişehir arasında İçanadolu Mavi Treninin Haydarpaşa-Konya-Haydarpaşa arasında yol çalışmaları tamamlanıncaya kadar iptal edildiği, Eskişehir Gar’da yapılacak yol çalışmaları nedeni ile, Boğaziçi Treni, Başkent Ekspresi, Fatih Ekspresi, Cumhuriyet Ekspresi, Anadolu Ekspresi ve Ankara Ekspresi Trenlerine ileri tarihli bilet satışı 15 güne kadar yapılmakta olduğu” şeklinde duyurulmaktadır.

Pamukkale Ekspresinin bir yıla yakın süredir çalışmaması ve ne zaman çalışacağına dair bir açıklama yapılmaması bölgesel olarak bu treni kullanan Dazkırı, Evciler, Dinar ve Sandıklı’da yaşayan halkın tepkisine neden olmuştur.

Gelişen bu tepkilerin il milletvekillerine iletilmesi üzerine CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil ÜNLÜTEPE Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM’ın yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi vererek Pamukkale Ekspresinin ne zaman sefere başlayacağını sormuştur.

Soru önergesinde; Pamukkale ekspresinin seferinin neden durdurulduğunu, aradan geçen 9 aylık süreye rağmen neden seferlerin başlamadığını, yolcuların ticari amaçla karayoluna yönlendirildiği ve hattın tekrar açılmayacağına yönelik yöre halkının genel kanaatinin bulunduğunu, Pamukkale ekspresinin aynı güzergahta sefere başlayıp başlamayacağını, başlayacaksa ne zaman başlayacağını sormuştur.

resim

Görüleceği üzere halkımızın acil beklentisi Hızlı Trenler olmayıp yıllardır kullandıkları trenlerin biran önce yeniden sefere başlamasıdır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com