Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Ç.Soysal: YHT Seferleri Neden Durdurulmadı

(yorumlar kapalı)

resim13 Mart 2009 tarihinde Ankara Eskişehir arasında seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT), işletmeciliğine yönelik “Hızlı Tren’in raylarında bozulmalar oluştuğu ve trenin güvenli olmadığı” yönünde haberler geçtiğimiz günlerde TCDD Genel Müdürlüğü ve Demiryol-İş Sendikası Yönetimince yalanlanmıştı. Ancak CHP İstanbul Milletvekili Çetin SOYSAL tarafından 02.04.2009 tarihinde Ulaştırma Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verilen soru önergesi ile YHT’nin güvenlik tartışması meclisin gündemine taşındı.

Geçen ay seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) yönelik olarak “Yüksek Hızlı Tren’in raylarında bozulmalar oluştuğu ve trenin güvenli olmadığı” yönünde haberler basın organlarında yer aldı. Bu haberler, en yetkili ağızlar tarafından yalanlanırken, İddialara bir yanıtta, demiryolu işçilerinin örgütlü olduğu Demiryol-İş Sendikası’ndan geldi.

Bu haberlerin demiryolu çalışanlarını son derece üzdüğünü aktaran Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanıresim Ergün Atalay, “YHT projesini karalamak, konuyu siyasi rant malzemesi haline getirmek, demiryollarına ve ülkemize verilebilecek en büyük zarardır, Türkiye’nin hızlı trende gelişmiş ülkelerle aynı teknolojiyi kullandığını, bugün İspanya’da, Fransa’da, Japonya’da hangi teknoloji kullanılmaktaysa, bu ülkeler hangi teknik özelliklere sahipse, ülkemizde de aynı teknoloji ve özellikler kullanıldığını, Yüksek Hızlı Tren’le ilgili her türlü bakım ve onarımı yapan demiryolu çalışanlarının hiçbir bozulmaya rastlamadığını, bu projenin Türkiye’nin son yıllardaki en prestijli yatırımlarından biri olduğunu, Hızlı trenin Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana demiryollarına yapılan en büyük yatırım niteliğinde olduğunu, bu projeyi bazı teknik içerikli yazışmaları farklı yorumlayarak karalamak ve halkın kafasında bu projeye ilişkin şüpheler oluşturmak ülkeye zarar verdiğini, Ülkemizin göz bebeği olan bu proje, her türlü teknolojik donanımla ve yüksek güvenlikli olarak süreceğini, raylarda herhangi bir bozulma da söz konusu olmadığını, Hızlı trenin Ankara-İstanbul arasında da ülkeye yaraşır bir biçimde hizmete gireceğini, Yüksek Hızlı Tren’de kullanılan rayların aynısının İspanya’nın 350 kilometre hıza sahip Madrid-Barselona hattında kullanıldığını, hızlı trenin devreye girmesinin Eskişehir-Ankara arasında yolcu taşımacılığı yapan firmaları zor durumda bıraktığını” ifade etmiştir.

Asıl haberimizin konusu soru önergesi olmakla birlikte Demiryol-İş Genel başkanınca yapılan açıklamaya da değinmeden geçemeyeceğiz.

· Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay diyor ki “Yüksek Hızlı Tren’le ilgili her türlü bakım ve onarımı yapan demiryolu çalışanlarının hiçbir bozulmaya rastlamadı” ancak bizlerde biliyoruz ki YHT hattında yol bakım ve onarımında çalışan işçiler demiryolu çalışanı olmadığı gibi Demiryol-İş üyesi de değillerdir.

· Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay diyor ki “teknik içerikli yazışmaları farklı yorumlayarak karalamak ve halkın kafasında bu projeye ilişkin şüpheler oluşturmak ülkeye zarar veriyor, raylarda herhangi bir bozulma da söz konusu değil” bizde tartışmalara hatta konunun TBBM gündemine soru önergesi olarak yansımasına neden olan teknik içerikli yazışmayı Demiryol-İş sendikasının istemi üzerine yorumlamadan kafa karıştırmadan buraya olduğu gibi ekliyoruz. Siz siz olun farklı yorumlamayın bu bir iç yazışmadır.

resim

Gelelim soru önergesine. CHP İstanbul Milletvekili YHT Müdürü Tuna AŞKIN’ın 24.03.2009 tarihli bir iç yazışması üzerine basında yürüyen tartışmaları bir soru önergesi ile Ulaştırma Bakanına yöneltmiştir. Soru önergesinde; 2004 yılında Pamukova’da 2008 yılında Kütahya’da meydana gelen kazalarda demiryollarında hataların bedelinin ölümle ödendiği hatırlatılarak, kaç denmeme seferi yapıldığı, 11 gün sonra yolda meydana gelen deformasyonun nedeni, bu konuda neden önceden hazırlık yapılmadığı, yol tamir makinalarının sefer başlamadan neden alınmadığını,dinamik kuvvetlere hattın tepkisinin önceden neden bilinmediğini bunun yeterli test seferi yapılmamasından mı kaynaklandığı,hattaki defarmasyon ve giderilmesi için yapılması istenen ihale ve acil piyasadan araç temini göz önüne alındığında,

YHT seferlerinin neden durdurulmadı diye sormuştur.

resimresim

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu