Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray Projesinin Takvimi Açıklandı 17 Aralık 2012-18 Haziran 2015

(yorumlar kapalı)

marmaray-logo.jpgDemiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından TCDD Genel Müdürlüğüne gönderilen bila tarih ve sayılı yazıda Marmaray Projesi “Gebze Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve mekanik sistemleri” işi CR3 sözleşmesinin 26 Ekim 2011 tarihinde Obrascon Huarte Lain (OHL) SA- Dimetronic SA Ortak Girişimi ile imzalandığı, CR3 sözleşme hükmüne göre ortak girişime yer teslimi ve İşe başlama tarihinin 3 Kasım 2011 olduğu bildirilmiştir. Her şey yolunda giderse hatların açılış tarihi iş programında 18 Haziran 2015 olarak ilan edilmiştir.

Devlet Hava meydanları TCDD’ye ait demiryolu hattı üzerinde 2 yolun 3 yola çıkartılarak, dolaylı olarak özel bir kuruma devrini öngören CR1 etabında, yüklenici firma olan AMD (Alstrom-Marubeni-Doğuş) Konsorsiyumu, sözleşmeyi “mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri” gerekçesiyle fesh etmişti. 

Bu fesh sürecinin ardından Marmaray Projesi- CR3 Sözleşmesi Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler ihale süreci 28 Şubat 2011 tarihinde teklifler alınarak başlamıştı İhalede beş ayrı ortak girişimin teklif verdiği Ulaştırma Bakanlığının web sayfasında 03.03.2011 tarihinde ilan edilmişti. 

Bechtel-Enka Ortak Girişimi (Bechtel Lider Ortak), Impregilo-Alsim Alarko-Ansaldo (Impregilo Lider Ortak) Astaldi-Yüksel İnşaat-Gülermak (Astaldi Lider Ortak), OHL-Dimetronic (OHL Lider Ortak) ve China Railway Construction Corporation (CRCC)-Cengiz İnşaat-IC İçtaş (CRCC Lider Ortak ) adlı konsorsiyumlar CR3 Sözleşmesi (Gebze – Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler İşi) için teklif vermişlerdi. 

TCDD Genel Müdürlüğü, Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğüne gönderdiği 13.05.2011 tarih 10670 sayılı yazısı ile banliyö hatlarının Marmaray projesi kapsamında ne zaman kapatılacağını sormuştur. 

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğüne cevaben yazdığı 17.05.2011 tarih 8899 sayılı yazıda “ihale sürecinin devam ettiğini sonuçlanmasının ardından ihaleyi kazanan firmanın sözleşmesel olarak işe başlama tarihinden 411 Gün sonra Gebze Pendik, 595 Gün sonra Pendik İbrahimağa, 503 gün sonrada Halkalı Kazlıçeşme arasının kapatılacağını” bildirmişti.

17.05.2011 tarih 8899 sayılı yazıya ilgi tutularak Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından TCDD Genel Müdürlüğüne gönderilen bila tarih ve sayılı yazıda Marmaray Projesi “Gebze Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve mekanik sistemleri” işi CR3 sözleşmesinin 26 Ekim 2011 tarihinde Obrascon Huarte Lain (OHL) SA- Dimetronic SA Ortak Girişimi ile imzalandığı, CR3 sözleşme hükmüne göre ortak girişime yer teslimi ve İşe başlama tarihinin 3 Kasım 2011 olduğu bildirilmiştir. 

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü Marmaray Projesi kapsamında Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı arası demiryolu hatlarının bölüm bölüm kapanma tarihlerini şu şekilde açıklamıştır. 

marmaray-cr3-kapanma-emri-1.jpg

İhaleyi kazanan Obrascon Huarte Lain (OHL) SA- Dimetronic SA Ortak Girişimi yeni ortak girişimin sözleşmesel olarak işe başlama tarihi olan 3 Kasım 2011’den

411 gün sonra  17 Aralık 2012 Gebze Pendik 

595 gün sonra 19 Haziran 2013 Pendik İbrahimağa 

503 gün sonra 19 Mart 2013 Halkalı Kazlıçeşme arası demiryolu hatları tren trafiğine kapatılarak çalışma yapılacaktır.

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün söz konusu yazısı ekindeki iş programına göre Marmaray projesinin tamamlanarak hizmete açılma tarihi 18 Haziran 2015‘dir.

marmaray-cr3-kapanma-emri-2.jpg

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu