Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Leyla Gencer’i dinliyoruz

   kd

 

Aramızdan ayrılalı neredeyse bir ay geçti bile…

 

Opera tarihinin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından, adını Türk müzik tarihine altın harflerle kazımış bir büyük müzisyendi o…

 

 kdLeyla Gencer’in bedenini sonsuzluğa uğurlamış olabiliriz ama biz onu hep aramızda, içimizde yaşatmak istiyoruz. Yaşamı boyunca tutkuyla sarıldığı sanatından bizlere cömertçe tattırdığı hazzı ve keyfi hep birlikte tadalım istiyoruz.

 

Gencer’i yitirdiğimiz 10 Mayıs’ı takip eden günlerde, dünya sanat kamuoyunun evrensel ölçekteki sanatçımızı, "La Diva Turca"mızı övgü yağmuruna tuttuğu sıralarda, basınımızda kimi kalemlerin onun sanatıyla hepten ilgisiz, anısına hakarete varacak söylemler içeren yazılarını okuduk.

 

Bu kalem sahiplerine ve yazdıklarına üzüldük, şaşırdık, acıdık… kd Ve bir karar verdik… Yıllar yıllar önce çocukluğunu geçirdiği, şimdiyse küllerini saklayan Boğaziçi’ne bakarak Leyla Gencer’i dinleyelim, kendimizi onun bel canto’suna bırakalım istedik.

 

Bu amaçla, elimizde bulunan yüzlerce kaydından bir seçme yapıp, 8 Haziran Pazar sabahı, saat 11.00’de Ortaköy’de Özlem Çay Evi’nde buluşup, La Diva Turca’yı dinleyeceğiz.

 

Leyla Gencer’i, operayı, müziği seven herkesi pazar sabahı Ortaköy’e bekliyoruz.

 

Emir Gamsızoğlu, Memet Ali Alabora, Ali Pınar, Serhan Bali, Feyzi Erçin, Ersin Antep, Can Denizci

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Leyla_Gencer

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com