Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Karaelmas Ekspresinin Tarife Değişikliğine İtiraz Var

(yorumlar kapalı)

Zonguldak Ankara arasında haftada 3 gün çalışan Karaelmas Ekspresinin hareket saatlerinin değiştirilmesi yöre halkının tepkilerine neden oldu. Bu tepkiler CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK tarafından TBMM ye yazılı soru önergesi olarak taşındı.

27.05.2009 tarihine kadar Karaelmas Ekspresi Salı Perşembe ve Pazar günleri Zonguldak’tan akşam 21.45 de hareket ederek Ankara’ya saat 07.30 da ulaşıyordu. Ankara’dan ise 22.50 de dönüş yaparak Zonguldak’a saat 08.20 de varıyordu.

Bu tarifenin sağladığı olanak nedeniyle yöre halkı Ankara’ya sabah ulaşıyor, hastanelerde, eğitim kurumlarında ve diğer kuruluşlarda olan iş ve işlemlerini gerçekleştirerek akşam Zonguldak’a dönüş yapıyorlardı.

Yeni tarife bu imkanı ortadan kaldırdığı Saltukova ve Filyos beldelerinden işe, okula ve hastaneye giden 150 civarında devamlı yolcunun seyahat imkanlarının ortadan kalktığını, başka ulaşım imkanı olmadığı içinde ciddi mağduriyetlerin yaşandığı ifade edilmektedir.

 

TREN NO

TREN ADI

İŞLEDİĞİ BÖLGE

KALKIŞ SAATİ

İŞLEME GÜNLERİ

21817

Karaelmas Ekspresi

Zonguldak-Ankara

08:15

Sa,Pe,Pz

21818

Karaelmas Ekspresi

Ankara-Zonguldak

09:10

Pt,Ça,Cu

 

 

Yeni tarife Karaelmas ekspresinde turistik ve gezi amacı ile yolculuk edeceklere doğal güzellikleri seyretme, fotoğraflama imkânı yaratsa da yöre halkının demiryolundan faydalanma imkânını ortadan kaldırmıştır.

 

Tarife değişikliğine gidilmeden önce yöre halkının taleplerinin sorulmaması ve soruldu ise tarife değişikliğine gidilirken dikkate alınmaması müşteri memnuniyetsizliğine yol açmıştır.

 

 

Yazılı Soru Önergesi Bilgileri

Yazılı Soru Önergesinin Metni

Dönemi ve Yasama Yılı

23/3

Esas Numarası

7/8296

Başkanlığa Geliş Tarihi

27/05/2009

Önergenin Özeti

Zonguldak-Ankara tren seferlerinin saatinin değiştirilmesine ilişkin

Önergenin Sahibi

CHP Zonguldak Mv.ALİ İHSAN KÖKTÜRK

Önergenin Muhatabı

Ulaştırma Bakanı Erzincan Mv.BİNALİ YILDIRIM

Önergeyi Cevaplayan

Önergenin Son Durumu

İşlemde

 

resim

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu