Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Kamu İhalesinde Dilaver Usulü

(yorumlar kapalı)

resimCHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a “Halen Devlet Demir Yollarında Yol İnşaat Şube Müdürlüğü görevini sürdüren ve Hızlı Tren Projesi’nde Bakan’ın danışmanlığını yaptığı ifade edilen Dilaver Korkmaz’ın ER-Dİ İnşaat adıyla şirket kurduğu yolundaki bilgiler doğru mudur” diye sordu.

 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 

HIZLI TREN FACİASINDA UZMANDI, BAKAN LEHİNE RAPOR VERDİ

Atilla Kart soru önergesinde şunları da kaydetti:

resim

Adı geçenin, faciayla sonuçlanan Hızlandırılmış Tren seferleri esnasında 24 kişilik “Uzman” heyeti içinde görev yaptığı ve “Güvenli” raporunu hazırladığı bilinmektedir.

MEMURUN KAMU İHALESİNE GİRMESİ ETİK OLARAK KABUL EDİLEMEZ

 

AKP döneminde kamu kaynaklarının haksız bir şekilde kullanılmasının yaygın bir hale geldiğini savunan Kart, “Bürokraside Ulaştırma Bakanı’na böylesine yakın bir mevkide görev yapan bir memurun kendi adına kurduğu ya da dolaylı olarak etkili olduğu şirketler aracılığıyla kamu ihalelerine girmesi etik olarak kabul edilmeyeceği gibi, yasal olarak da hiçbir şekilde himaye edilemez” dedi.

resim

Söz konusu devlet memuru hakkındaki iddiaların doğru olup olmadığını merak eden Kart, şu sorulara yanıt istedi:

 

1. Bu şirket hangi tarihte kurulmuştur?

 

2. Kamudan bugüne kadar doğrudan ya da dolaylı olarak aldığı işler nelerdir?

 

3. Bir danışmanınızın hakim hissedarı olduğu bir şirketin kamudan ve Bakanlığınızdan doğrudan ve dolaylı olarak ihale almasını, iş takip etmesini bundan böyle sürdürmesine göz yumacak mısınız?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu