Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Gar Çatı Yangınında Sabotaj İhtimali Var mı?

(yorumlar kapalı)

resimMHP Milletvekili Doç.Dr. Mehmet Günal, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemi ile 03.12.2010 tarihinde TBMM başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde 28 kasım 2010 tarihinde Haydarpaşa gar yangınındaki ihmaller zincirini ve çıkan yangında Haydarpaşa Gar dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi amacıyla sabotaj ihmalinin olup olmadığını sormuştur.

Doç.Dr. Mehmet Günal soru önergesinde; 28 Kasım 2010’da Haydarpaşa Garı’nın çatısı onarım sırasında çıkan yangınla yanmıştır. Tren garında yangın anında yangın söndürme timinde görevli personelin hafta sonu olması münasebetiyle garda olmaması, yangının hemen sonrasında sigortaların indirilmesi neticesinde katlarda bulunan yangın pompalarının çalışmaması, alevlerin büyüklüğü ve dumanların bütün boğazı kaplaması nedeniyle ancak 50 metre merdiveni olan araçların müdahale edebilmesi ve denizden bir römorkörün su sıkmasıyla çok geç söndürülebilmiştir.

Tarihi binaları onarmak için her ilçede KUDEP adı verilen birimler vardır ve bu birimler onarım ruhsatı verir ve yapılan çalışmaları denetler. Haydarpaşa Garı’nın bakım ve onarımı için de Kadıköy Belediyesi bünyesindeki Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’na (KUDEP) başvurulmuştur. Proje, 5 No’lu Koruma Kurulu’nda onaylanmış ve Ocak-Şubat 2011’de ihaleye çıkılmasına karar verilmişken, ekim ayındaki şiddetli yağmurlarda binanın çatısının akması ve su baskınları nedeniyle acil müdahale için TCDD Bölge Müdürlüğü doğrudan temin yöntemiyle 3 firmadan teklif almış, çatının 6 bin TL’lik izolasyon işi, İFORT Grup Dijital İnşaat ve Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verilmiştir. Bu şirket AKP Kadıköy İlçe Teşkilatı üyesi İhsan ile kardeşi Hüseyin Kaboğlu’na ait olduğu ve 2008 yılında 50 bin lira sermayeyle kurulmuş bir şirket olduğu basında yer almıştır.

Kadıköy Belediye Başkanı’nın açıklamasına göre; Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulundan onay alınmış, Belediyeye de başvuru yapılmış ama ödenek yokluğundan ruhsat alınamamıştır ve Haydarpaşa Garı’nda yapılan onarım ruhsatsızdır.

102 yıllık Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangın ve müdahale yetersizlikleri dünyanın sayılı metropollerinden sayılan 2010 Kültür Başkenti İstanbul’a hiç yakışmamıştır. Bu olaylar kamuoyunda akıllara “Haydarpaşa Manhattan Projesi”ni ve yeri ve konumu nedeniyle büyük bir rant bölgesi olarak görülen garın bu özelliğinden dolayı kundaklanmış olabileceği ihtimali getirmiştir. Marmaray’ın devreye girmesiyle atıl hale gelecek tarihi Haydarpaşa Garı’nın da bulunduğu 1 milyon 300 bin metrekarelik alanı dönüştürecek 5 milyar dolarlık projenin gündeme gelmesinin yaklaştığı günlerde Haydarpaşa Garı’nda yangın çıkması ve itfaiyenin uzun süre yangına müdahale edememiş olması akla bazı soruları getirmektedir. Tespitlerini yaptıktan sonra

resimBu bilgiler doğrultusunda;

 

1. Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının nedenleri nedir?

2. Yangına geç müdahalenin nedenleri nedir ve nasıl müdahale edilmiştir?

3. Bu yangını söndürmenin itfaiye helikopteriyle havadan yapılması gerektiği söylenmesine rağmen, söndürmede neden itfaiye helikopteri kullanılmamıştır?

4. 18 milyar liralık Belediye bütçesi olan 2010 Kültür Başkenti İstanbul’da bir itfaiye helikopteri var mıdır?

5. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir itfaiye helikopteri alacak kadar bütçesi yok mudur?

6. Orman yangınlarına hızlı bir şekilde yetişen söndürme uçakları bu yangında neden yoktu?

7. Garın çatısının yanmasına neden olan izolasyon çalışmasının ne şekilde, kimlerin talimatıyla başlatılmıştır?

8. İstanbul’un asırlık simgesi Haydarpaşa Tren Garı’nda yapılan onarımın kaçak (yasa dışı) olduğu doğru mudur?

9. Yangında ihmali olanlar hakkında nasıl bir cezai işlem uygulanacaktır?

10. Onarımı yapan şirketin tamirat ve bakım işlerini üstlenen bir temizlik şirketi olması ve bu işlerde yeni ve yetersiz olmasına rağmen bu denli önemli bir işte neden bu şirket tercih edilmiş ve daha profesyonel bir firma ile çalışılmamıştır? AKP’li olması mı tercih sebebidir?

11. Günlük 300 yolcunun geçiş yaptığı, Kars, Van ve Tatvan gibi garlarda olmasına rağmen günde 100 bin yolcunun kullandığı Haydarpaşa Garı’nda, ‘sabotaj ya da ‘ihmal’ iddialarıyla ilgili incelemeye yardımcı olacak kamera sistemi şimdiye kadar neden tesis edilmemiştir?

12. Marmaray’ın devreye girmesiyle atıl hale gelecek tarihi Haydarpaşa Garı’nın da bulunduğu 1 milyon 300 bin metrekarelik alanı dönüştürecek 5 milyar dolarlık “Haydarpaşa Manhattan Projesi”nin gündeme gelmesinin yaklaştığı günlerde Haydarpaşa Garı’nda yangın çıkması ve itfaiyenin uzun süre yangına müdahale edememiş olması, sabotaj olma ihtimalini ve bu projenin gerçekleştirilmesinin kolaylaştırılmasının amaçlanmış olabileceğini sizin de aklınıza getiriyor mu?

Soruların İçişleri bakanı Beşir Atalay’ın cevaplamasını istemiştir.

resim

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu