Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

İstanbul Biziz, İstanbul Bizim!

(yorumlar kapalı)

22aralik_kent_mitingi.jpg22 Aralık Pazar günü 12:00’de Kadıköy’de, mahallemizi, şehrimizi, ortak yaşam alanlarımızı savunmak için buluşuyoruz. Sayıları yüzün üzerinde olan, forum, dernek, grup ve hareketin birleştiği çağrı metni şöyle: “Bir şehir nedir ki, içinde yaşayanlardan başka?”

Biz İstanbul halkıyız!

Hepinizi doğamızı, mahallemizi, tarihimizi, kültürümüzü, sanatı ve İstanbul’u savunmak için 22 Aralık’ta Kadıköy’deki büyük buluşmamıza bekliyoruz!

Bir şehir nedir ki, içinde yaşayanlardan başka? Bir şehir nedir ki içinde yaşayanların üretip birbirleriyle paylaştığı ortak değerlerden ve dünyalardan başka? Ama İstanbul şehrini, kibirle ve parayla kuşatan; zor ve zorbalıkla terbiye etmeye kalkan sermaye iktidarı, şehrimizi mahalleleri, meydanları, ormanları, tarihi ve kültürüyle alınıp satılan bir mal gibi pazara sürüyor. Şehrimizi yağmalayanlar, ormanlarımıza kıyanlar, meydanlarımıza el koyanlar, tarihi-arkeolojik sit alanlarımızı, hafıza mekanlarımızı, sinemalarımızı, tiyatrolarımızı AVM’lere peşkeş çekiyor. İstanbul şehri can çekişiyor. İstanbul şehriyle birlikte, İstanbul halkı geri dönüşsüz bir insani yıkıma sürükleniyor, üniversiteler büyük bir zihinsel çitleme harekatının; sanat ve sanatçılar büyük bir parasal çitleme harekatının boyunduruğuna sokulmaya çalışılıyor. Halkın sanatla ve bilimle bağ kurma hakkı gibi, sanatçıların sanatlarını bağımsız ve özgür bir ortamda icra etme hakkı ve alanları yok oluşa sürükleniyor.

“… Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın, Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın, Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen’e”…

Biz İstanbul halkı, artık ayağa kalkıyoruz! Yıkıma sürüklenen şehrin yoksul mahallelerinden harekete geçiyoruz. İstanbul’un kuzey ormanlarını savunarak mücadeleyi büyütüyoruz. Parklara, meydanlara, bostanlara, çayırlara kurduğumuz forumlarda “İstanbul bizimdir” diyoruz. Haydarpaşa’dan, Cevizli’den, Haliç’ten, Ataköy’den yükselen seslerimizi birleştiriyoruz.

Tüm aydın ve sanatçılarımızı “Artık Yeter! Biz İstanbul halkı artık ayağa kalkıyoruz. Bizim İstanbul’umuzu birleşen ellerimizle yaratacağız!” çağrısını yükselten İstanbul halkına imzalarıyla destek vermeye çağırıyoruz.

22 Aralık İstanbul Kent Mitingi Sekretaryası

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu