Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’da Caz Konserinde Trene Özlem

 “Ah güzel Ahmet Abim benim
Gördün mü bak
Dağılmış pazar yerlerine benziyor şimdi istasyonlar
Ve dağılmış pazar yerlerine memleket
Gelmiyor içimden hüzünlenmek bile
Gelse de
Öyle sürekli değil
Bir caz müziği gibi gelip geçiyor hüzün
O kadar çabuk
O kadar kısa
İşte o kadar” ….Edip Cansever

caz-haydarpasa-3.jpgİstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından 26 Nisan 2012-07 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen Haydarpaşa Festivalinin son konseri 07 Haziran Perşembe akşamı gerçekleştirildi. Şef Levent Altındağ yönetiminde Big Band Caz Orkestrası izleyenlere unutulmaz saatler yaşattı.

Cazın nağmelerine , “Aylak Kamera” Fotoğraf Grubunun hazırladığı sunum ayrı bir anlam kattı. Haydarpaşa Garından insan manzaraları, atölyeler, terk edilmiş işyerleri ve tarihi binanın görüntüleri ilgiyle izlendi… 

Ondokuz haftadır her Pazar Haydarpaşa merdivenlerinde Haydarpaşa’nın merkez gar olarak kalması için eylem yapan Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinden bir grup konser esnasında ellerindeki “Haydarpaşa’dan Tren Sesi Eksik Olmasın” “Haydarpaşa Gar’dır Gar Kalacak”, “Haydarpaşa Halkındır Satılamaz” dövizleri ile Haydarpaşa gar’da gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projesine tepkilerini bir kez daha dile getirdiler.

caz-haydarpasa.jpgKonser sonrasında Haydarpaşa Dayanışması adına Orkestra Şefi Levent Altındağ’a Kent ve Demiryolu yürütücüleri tarafından VANGÖLÜ EKSPRESİ’ne ait yön levhası hediye edildi. Şef Levent Altındağ kendisine gösterilen bu içten davranışa teşekkür ederek yön levhasını Üniversitenin duvarına asacağını ifade etti.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu