Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Hasanpaşa Gazhane’de Festival

Kadıköy Belediyesi desteği ile Gazhane"de üç hafta sürecek uluslararası bir kültür sanat festivali gerçekleşecek. 30 Eylül ile 19 Ekim tarihleri arasında yapılacak Birinci Uluslararası Kültür Haftaları’nı Berlin’li bağımsız/alternatif sanat oluşumu Trans Yapıt organize ediyor.

 kd

Foto:http://farm3.static.flickr.com/2204/2105754593_e56d884048_o.jpg

Proje Avrupa ve Türkiye arasındaki kültürel ve sanatsal alışverişi uluslararası bir katılımla gerçekleştirmeyi hedefliyor. Berlinlacht! adlı derneğin girişimleriyle dünyanın her yerinden birçok tanınmış sokak tiyatrosu ve yerel sanatçının İstanbul"a davet edileceği festivalde izleyiciler sanatın gözde temsilcilerini görmek fırsatını bulacaklar.

  kd

Foto Gül KÖKSAL

Festival arazisinin sanatsal şekillendirilmesi için de Berlin, İsviçre ve Istanbul’dan Güzel Sanatlar uğraşanları projeye entegre ediliyorlar. İsviçre’den Milk & Wodka adlı ressam timi ve de tasarım dekoratörü Herve Airbios projeyi zenginleştirecekler.

Uluslararası sanatçıların yanında semt sakinlerinin katılımını sağlamak tasarımın ana bir gayesi olurken tiyatro, video, sirk, heykeltraşlık gibi sanat dallarına yönelik workshoplar düzenlenecek. Festival, ileriki yıllarda festivalin dönüşümlü olarak Berlin ve Istanbul’da devam edecek.

Üç hafta sürecek etkinlikle Gazhane arazisinin onarılması ve yeniden canlandırılması için bir başlangıç vuruşu yerine geçeceği kaydedilirken Kadıköy’ün gelişimi için büyük bir katkısı olacağı vurgulanıyor.

Kaynak:Birgun, Gazete, Toplum/Siyaset | 29 Ağustos Cuma, 2008

Gazhane slaytını izlemek için : http://www.flickr.com/photos/metehanozcan/sets/72157603788902585/show/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu