Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Geçmişi ve Bugünüyle Tersaneler

Fotoğrafçı sanatçısı Sevim Tarhan Atasoy’un 2001–2007 tarihleri arasında Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde yaptığı çalışmalardan oluşan ilk kişisel fotoğraf sergisi, 20 Ekim ila 1 Kasım 2008  tarihleri arasında, Beyoğlu Sanat Galerisi’nde izleyicilerin dikkatine sunulacak.

 kd

Çeliğin işlendiği ağır bir sanayi dalı olan gemi inşanın yakın tarihini tüm çıplaklığıyla ortaya koyan sergi, tersanelerin altı yıllık süreçte geçirdiği değişimi gözler önüne seriyor. Ayrıca sergideki eserler, son aylarda iş kazalarıyla gündeme gelen Tuzla tersaneler bölgesinin dünüyle bugününü özellikle iş yoğunluğu açısından karşılaştırma imkânı sunduğu için de dikkat çekici.

 kd

Gemiler ve insanlar

Sanatçı bu çalışmayla, özellikle gemilerin ezici varlıklarıyla onları inşa eden insanların –aralarındaki boyut farkına rağmen- harcadıkları çaba ve verdikleri emeği gözler önüne sermeyi hedeflediğini belirtiyor. İş kazalarının hem işçi ve işverenler hem de tüm toplum tarafından büyük üzüntüyle karşılandığına tanıklık ettiğini belirten Atasoy, iş güvenliğiyle ilgili alınacak tedbirlerin bir an önce pratiğe geçirilmesini umut ettiğini ifade ediyor.

 kd

Sergi renkli ve siyah beyaz  40 fotoğraftan oluşuyor.

Yer: Beyoğlu Sanat Galerisi

Adres: İstiklal Cd.No.437 Tünel-Beyoğlu/İstanbul

Süre: 20 Ekim–1 Kasım 2008

 kd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu