Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Eskişehir Gar Yerinde Kalsın

(yorumlar kapalı)

Eskişehir kent içi demiryolunun toprak altına alınmasını takiben yeni yapılacak gar binasının yeri hakkında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD (Hükümet) arasında pazarlıklar sürmektedir. Meslek Odalarının da garın taşınmasına onay verdikleri hatta battı çıktı demiryolunun il sınırlarına uzatılması çağrıları yaptıkları dönemde Demiryolcular “Eskişehir Gar Yerinde Kalsın” dediler.

Eskişehir Gar yerinin belirlenmesi hakkında meslek odaları ne söylemişler;

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Fercan Yavuz “konunun nihai şekli için tarafları buluşturan bir zirve yapılmalı Gar Geçiş Projesi’nin uzunluğu, Yeni Gar yapıldığında ulaşımın nasıl olacağı ve kamusal bir yatırım olsa da haksız rant sağlanmaması gibi konular var. Taraflar aynı masaya oturmalı”

Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sıkıer “Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimler ile TCDD yani hükümet yetkililerinin arasındaki iletişim sorununun aşılması gerekiyor”

Şehir Plancıları Odası Eskişehir İl Temsilcisi Nalan Urlu “Taraflar karar vermeli” dedi.

Meslek odalarından taraflar karar versin çağrıları meslek odalarının İBB’nin vapurunu seç kampanyasının gerisinde bir önermedir. Nasıl böyle bir önerme yaparlar hiç mi tarihe saygıları halkın yönetime katılması konusunda demokratik gelenekleri yoktur.

Peki, ortada dolaşan iki seçenek hangisidir. Büyükşehir Belediyesi Şeker Fabrikası arkasındaki alana TCDD ise Enveriye Tren İstasyonu’ndaki alanın uygun olduğu açıkladı. Bu noktada hükümet devreye girmesi ile Şeker Fabrikası kamulaştırma için arazisini vermeyeceğini duyurdu. (Hükümet istese Şeker fabrikası kim oluyormuş)

Bu gelişmeler üzerine taraf olarak bilinen TCDD ve Belediyenin son yaptıkları açıklamalar ise şöyledir.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman “Eskişehir Garın nerede inşa edilmesine hükümet karar verecek”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “TCDD ile bir takım rant imkanları üzerine konuştuk. Bizim dediğimiz proje kabul edilirse İMAR konusunda yardımcı olacağız”

resim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi kent içi demiryolunun özel otomobil araçlarının keyfi için yeraltına alındığında fabrikanın kent dışına ötelendiğinde İlk sözü söylemesi gereken Demiryolu emekçilerinin örgütlerinden ses gecikmeli de olsa geldi. Garın kent merkezi dışına kentsel/rantsal dönüşüm uğruna taşınması demiryolu emekçilerini bu konuda taraf olduklarını hatırlattı ve bir araya gelerek 05 Ocak 2011 tarihinde Eskişehir gar önünde basın açıklaması yaparak “Eskişehir gar yerinde kalsın” çağrısında bulundular.

Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

BASIN AÇIKLAMASI

DEMİRYOLCULARIN SESİ

SON GÜNLERDE BASINDA KURUMUMUZ HAKKINDA YER ALAN BAZI HABERLER BİZ DEMİRYOLCULARI RAHATSIZ ETMİŞTİR.

BUNA GÖRE; “ESKİŞEHİR GAR” IN YERİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENMEKTE, BİR GURUP ŞEKER FABRİKASI YANINI DİĞER GURUP İSE ENVERİYE İSTASYONU YANINI ÖNERMEKTEDİR.

ŞU ANA KADAR BİZ DEMİRYOLCULAR, BİNLERCE DEMİRYOLU ÇALIŞANI, BU KENTTE YOK SAYILMIŞ, BİZİ VE ESKİŞEHİR HALKINI TEMELDEN İLGİLENDİREN BU KONUDA GÖRÜŞÜMÜZE BAŞVURULMAMIŞTIR.

BİZ, BURADA BULUNAN TÜM DEMİRYOLCULAR ESKİŞEHİR GARIN, KENTİMİZİN KÜLTÜREL MİRASI OLDUĞUNU, ŞEHRİN TARİHİ İLE BÜTÜNLEŞTİĞİNİ, DAHA ÖZELDE İSE MEVCUT GAR HAVZASININ ATATÜRK’ TEN MİRAS KALDIĞINI HATIRLATIYORUZ.

AYRICA DİĞER GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLDUĞU GİBİ ŞEHRİMİZDE DE, TAŞIMACILIĞIN ANA UNSURU OLAN DEMİRYOLU TREN GARIMIZIN YERİ KENTİMİZİN MERKEZİNDE, TÜM ESKİŞEHİR’ LİLERİN KOLAYCA ULAŞABİLECEĞİ KONUMDADIR. MEVCUT GAR BİNASI ŞİMDİKİ YERİNDE KORUNARAK, BU KONUDA TCDD VE ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÜRETEBİLECEĞİ ORTAK BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR.

BASIN YOLUYLA ANA GEREKÇE OLARAK İLERİ SÜRÜLEN TRAFİK SIKIŞIKLIĞI VE DİĞER TAŞINMA NEDENLERİ VE BAHANELERİ BİZ DEMİRYOLCULAR TARAFINDAN MAZERET OLARAK KABUL EDİLMEMEKTEDİR. ÇÜNKÜ KENTİN HER ALANINDA TRAFİK SIKIŞIKLIĞINI YAŞATAN GEÇMİŞE AİT KENT YAPILANMASI SÖZ KONUSUDUR.

ESKİŞEHİR GAR 1892 YILINDAN BU YANA YAKLAŞIK 118 YILDIR MEVCUT YERİNDE HİZMET VERMEKTEDİR. GEÇMİŞTE KENT PLANLARI YAPILIRKEN ESKİŞEHİR TREN GARINA ULAŞIM İMKÂNLARI GELİŞTİRİLMEMİŞTİR. BU NE TCDD’ NİN NE TCDD ÇALIŞANLARININ NE DE ESKİŞEHİR HALKININ SUÇUDUR. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE KENTİMİZİN YÖNETİCİLERİNİN BU GERÇEĞİ GÖZ ARDI ETMEMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ. SIRF BU NEDENLE ESKİŞEHİR GARININ YERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNERMEK HEM EKONOMİK HEMDE SOSYAL YÖNDEN AKILCI DEĞİLDİR.

MEVCUT ALANINDA İNŞAA EDİLECEK YENİ GAR PROJESİNDE, ORTAYA ÇIKABİLECEK TÜM SORUNLARI VE ENGELLERİ TCDD VE ÜRETKEN ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EL ELE VEREREK ÇÖZEBİLECEK GÜÇTEDİR.

BİZ SON SÖZ OLARAK TÜM DEMİRYOLU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ESKİŞEHİR TREN GARINDA YAPILACAK YENİ YÜKSEK HIZLI TREN GAR KOMPLEKSİNİN, MEVCUT YERİ VE ÇEVRESİNİN DÜZENLENEREK YAPILMASINI İSTİYORUZ.

SAYGILARIMIZLA.

Demiryol İş Sendikası Eskişehir Şubesi

Ulaştırma Memur Sen Eskişehir Şubesi

Türk Ulaşım Sen Eskişehir Şubesi

Birleşik Taşımacılık Sendikası Eskişehir Şubesi

Eskişehir Demiryolu Memurları Derneği

TCDD Emeklileri Derneği Eskişehir Şubesi

Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Derneği Eskişehir Şubesi

DEMARD Eskişehir Temsilciliği

DEKART Eskişehir Temsilciliği

DEMEGARD Eskişehir Temsilciliği

Basın Açıklamasının Videosunu izlemek için

 

 

http://www.facebook.com/home.php?sk=group_183872858298283#!/video/video.php?v=482054007908&oid=183872858298283&comments

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu