Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Büyükadalılar; kahvehaneme dokunmayın…

(yorumlar kapalı)

kd

   kd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun 31.3.1984 tarihli 2234 numaralı kararı uyarınca bütünü "Doğal ve Kentsel SIT Alanı" ilan edilmiş olan İstanbul Adaları’ndan Büyükada’nın tarihi iskele binasında yer alan TURING İskele Kahvehanesi’nin tahliye edilmek istenmesi tepkilere neden oldu.

7 Nisan 2008 günü Adalar Kaymakamlığı aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükada İskelesi TURING Kahvehanesi’ne gönderilen ihbar yazısında sözkonusu mekanin 15 gun icinde tahliye edilmesi istenmiştir.

 kd

  kd

Adalar Postası öncülüğünde başlatılan tepkiler imza kampanyası ve yetkililere mail yollama fax çekme ile devam etmektedir.

 

 

Büyükada İskelesi TURING Kahvehanesi’ni sahiplenen ADALILAR, ne mülk sahibi ne de kiracılar, ancak tahliyeye kesinlikle karşılar.

 kd

 kd

 

Büyükada İskelesi TURING Kahvehanesi’nin hâlihazırdaki mülk sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve kiracısı Türkiye TURING ve Otomobil Kurumu’na, vazgeçilemez bir kentsel kültür değeri olan bu mekânın yaşatılmasını talep eden aşağıdaki dilekçeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalar Kaymakamlığı ve Turing kurumunun mail adreslerine e-posta yoluyla gönderilmesi istenmiştir.

 kd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

baskan@ibb.gov.tr

adalar@istanbul.gov.tr

turing@turing.org.tr

İSTANBUL BUYUKSEHIR BELEDIYE BAŞKANLIĞI’ na

ADALAR KAYMAKAMLIĞI’ na

TURKIYE TURING ve OTOMOBIL KURUMU YONETIM KURULU BASKANLIĞI’ na

 

Sayın Topbaş,

Sayın Kurban,

Sayın İbrahimhakkioğlu,

 

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun 31.3.1984 tarihli 2234 numaralı kararı uyarınca bütünü "Doğal ve Kentsel SIT Alanı" ilan edilmiş olan İstanbul Adaları’ndan Büyükada’nın tarihi iskele binasında yer alan TURING İskele Kahvehanesi’nin tahliye edileceğini ADALAR POSTASI’ nda yayımlanan ilgili haberlerden üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.

 

Oysaki Adalar’ın tarihi ve kentsel dokusuna son derece duyarlı ve uygun bir biçimde tasarlanarak hizmet veren TURING İskele Kahvehanesi’nde, yıllardan beri Adalılar yani sıra yerli yabancı tüm Büyükada ziyaretçileri adeta bir gemi güvertesinde seyreder gibi essiz günbatımlarını, Heybeli üzerinde salınan hilalleri, mehtapları, yıldızları, vapurları, martıları ve daha nice doyumsuz manzarayla türlü güzellikleri, huzur ve keyif içinde seyrederlerken bu zarif ve güzel mekân da Büyükada’nın saygın ve özgün bir simgesi haline gelmişti.

 

Türkiye TURING ve Otomobil Kurumu’nun kira sözleşmesinin yenilenmesi suretiyle yaşatılması gereken vazgeçilemez bir kentsel kültür değeri olan Büyükada’nın bu son özgün mekânının, bu minvalde farkındalık ve ortak sorumlulukla Büyükada İskelesi TURING Kahvehanesi olarak işletilmeye devam edilmesini arz ederim.

 

Saygılarımla,

Ad Soyad

Adres

 

NOT: Göndermiş olduğunuz bu tepki mailinden ADALAR POSTASI’nin adalar.postasi@gmail.com adesine de bilgi vermeniz durumunda ortak imazalar ile yapılacak olan girişimede destek olmanız mümkün olacaktır.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com