Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

ZAFER : İzlanda ticari balina avcılığını durdurduğunu açıkladı

(yorumlar kapalı)

 ZAFER : İzlanda ticari balina avcılığını durdurduğunu açıkladı

 

İzlanda umut verici bir adım atarak balinaların "ticari" olarak avlanmasını durdurdu. Balinalar artık buzlar ülkesinin sularında özgürce yüzebilecekler.Tabii bazıları her an "bilimsel çalışma" avcılığına kurban edilebilir.

Greenpeace Uluslararası Balina kampanyası sorumlusu Sara Holden’ın bu güzel haberin ardından söylemek istediği bir kaç şey var:  

"Balıkçılık Bakanı Einar K. Guofinnsson balina etine gerçekten hiç talep bulunmadığını artık biliyor.Greenpeace İzlanda Ofisi olarak bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

“Bakan Guofinnsson aynı zamanda balina etinin Japonya’ya ithal edilebilme ihtimalinin de olmadığını da anlamalı. Evet, Japonya balina etini sevmiyor ve tüketmiyor.Güney Okyanusu’ndaki avcılıktan elde edilen tonlarca balina etinin hala soğuk depolarda bulunması bunun en büyük kanıtı.”

Ancak İzlanda hala 6 mink balinasını bilimsel çalışma adı altında avlamayı planlıyor. Greenpeace  bu avcılığın da durdurulması için İzlanda hükümetine sesleniyor.

“Dünya’da balina etinin rağbet görmediği açık.Ayrıca haklı bir mazerete dayanmadığı halde balinların ölümüne neden olarak yapılan yasal bilimsel programların varlığı da ciddi bir tartışma konusu.” diye ekliyor Holden. “100,000 insan Greenpeace’in kampanyasına imza atarak, balina avcılığını tamamen durdurması halinde İzlanda’yı ziyaret edeceğine dair söz verdi. Bu sayı yaklaşık 116.9 milyon dolarlık bir turizm gelirine denk düşüyor. Ekonomik veriler bu 6 mink balinasının canlı kalmasının ölülerinden çok daha değerli olduğunu gösteriyor.”

Eti ya da bilimsel araştırmalar için avlanan balinalar ekolojik sistemin en önemli parçalarından biri. Ancak avcılık devam ettiği sürece türleri yokolacak. Ve balinaların yokolması Dünya’nın hassas dengesini bozarak, insanoğluna ödemesi gereken ağır bedeller bırakacak.

Sizin de bildiğiniz gibi yapılacak hala çok şey var. Bu bilimsel araştırma yalanı yeryüzünün en inanılmaz canlılarından birinin soyunu tüketmek pahasina devam etmesin. Greenpeace’in sanal eylem listesine katılın ve Türkiye’den tüm dünyadaki çevre suçlarının çözümüne ve tabi ki balinalara yardım edin.

28 Ağustos 2007 – Yeni iyi bir haber daha! Yeni Zelanda hükümeti  balina avcılığında bu yıl yeni kota açmayacağını söylerek İzlanda’nın kararına destek verdi!

“Balina etine gerçekten hiç talep olmadığı açık” diye tekrar ediyor Yeni Zelanda Doğal Kaynakları Koruma Bakanı Chris Carter. “İzlanda’nın verdiği bu karar, balina etine olan talebin balina avcılığı yapan ülkelerin iddia ettiği kadar fazla olmadığını gösteriyor.”

“Japonya artık bilimsel çalışmaları bahane ederek yaptığı avcılığı da durdurmalı ve Antartika sularındaki balinaları rahat bırakmalı. İzlanda’nın verdiği karar yeterince açık, balina etine olan talep neredeyse tükendi.”

Bilimsel avcılık adı altında Japonya her yıl Antartika yakınlarında 1,000’den fazla kambur,fin ve mink balinası avlıyor. Geçen yıl bu sayının yasal olmayan avcılıkla beraber 2 katına çıktığı tahmin ediliyor.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: http://www.greenpeace.org/turkey/news/izlanda-tica