Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Yürüyüş Günlüğü 2: Kübalı Sanatçılardan KESK e Destek

(yorumlar kapalı)

"İnsanca Bir Yaşam İçin Toplu Sözleşmeye Yürüyoruz" başlığıyla İstanbul’dan Ankaraya düzenlediğimiz yürüyüşün 2. günündeyiz. Dün İstanbul Bakırköy Meydanında düzenlenen uğurlamanın ardından öğleden sonra Gebze’de, akşam saatlerinde de Kocaeli’de kamu emekçileri ve demokratik kitle örgütlerince karşılanarak basın açıklaması düzenledik. Bu sabah ise saat 9’da Kocaeli’den uğurlanarak Bursa’ya haraket ettik. Bursa’da bizi yüzlerce emekçi ve bir Kübalı sanatçıların coşkulu şarkıları karşıladı.

Bursa’daki karşılama Stadyum önünde gerçekleşti. Yüzlerce kamu emekçisi ellerinde KESK flamaları ve dözvizleriyle yürüyüşçüleri karşıladı. Stasdyum’dan Bursa Eski garaj’a kadar uzun bir yürüyüş düzenlenerek yol boyunca sloganlar atılarak talepler dile getirildi.

Bursa’daki yürüyüşün en güzel dakikaları ise, Bursa’ya bir festivale katılmak üzere gelen bir grup Kübalı sanatçının KESK’li yürüyüşçüleri gördüklerinde alkışlar ve şarkılarla destek vermeleri oldu. Yürüyüş koluna bir süre eşlik eden Kübalı dostlar, coşkuyla Victor Jara’nın unutulmaz eseri "el pueblo unido jamas sera vencido" (Birleşen Halklar Asla Yenilmez) şarkısını söylediler.

Bursa Şehir Meydanında KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul bir basın açıklaması yaparak, İstanbul’dan Ankara’ya düzenledikleri yürüyüş boyunca uğradıkları tüm kentlerde kamu emekçilerinin büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirerek, Hükümetin kafasını masadan kaldırarak, sokaklardaki kamu emekçilerinin talepleriyle yüzleşmesi gerektiğini dile getirdi. KESK’in toplu sözleşme talebini yineleyen Tombul, hükümetin bu konuda işi yokuşa sürmek yerine siyasi irade kullanarak masaya oturması gerektiğini söyledi.

Bursa’da kamu emekçileriyle yenen yemekğin ardından yürüyüşçüler Eskişehir’e doğru yola çıktılar.

http://kesk.org.tr

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com