Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

YHT Güvenlik Raporu Ulaştırma Bakanına Soruldu

(yorumlar kapalı)

resimSeferlerine Mart 2009’da başlayan Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattının güvenlik raporunun süresi 2 yılda 3 kez uzatılmasına ve rapor maliyetinin de 3’e katlanmasına karşın hâlâ tamamlanmadığı hakkında basında çıkan haberler üzerine CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemi ile TBMM başkanlığına 11 Şubat 2011 tarihinde bir soru önergesi vermiştir.

resim09.02.2011 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde Murat Kışlalı imzası ile çıkan “Sefer var güvenlik raporu yok” başlıklı haberde “Esenkent-Eskişehir hat kesimi yapım işlerinin sözleşme bedelinde yüzde 49 mertebesinde artış olması nedeniyle işlerin tamamlanma süresi 28.02.2008 tarihine kadar uzamıştır. Yapım işleri öngörülen sürede bitirilememesi nedeniyle hattın 250 km/saat + yüzde 10 hıza uygun olarak sertifikalandırılmasına yönelik nihai rapor TÜV SÜD tarafından süresi içinde verilememiştir” ifadeleri yer aldı.> denilmiştir.

Basında çıkan bu haber üzerine TCDD tarafından web sayfasında aşağıdaki duyuru yapılmıştır.

ANKARA-ESKİŞEHİR YHT HATTINDA GÜVENLİK SORUNU YOK…

Bugün ( 9 Şubat 2011) bazı basın organlarında ve internet sitelerinde Ankara-Eskişehir YHT Hattının test ve sertfikasyonuyla ilgili çeşitli iddialar öne sürülmüştür. İddialarla ilgili olarak, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında yapılan Esenkent – Hasanbey kesimi 13.3.2009 Tarihinde işletmeye açılmıştır. Aynı hat kesimi üzerindeki Sincan – Esenkent kesimi ise 6 Haziran 2010 Tarihinde işletmeye alınmıştır.

Hat işletmeye alınmadan önce yolun alt yapı, üst yapı ve elektromekanik işleri için tüm test, ölçümler ve güvenlik raporları TÜV SÜD RAİL GmbH Firması tarafından tamamlanarak sertifike edilmiştir.

Testler; sertifikalandırmaya yetkili uluslararası Firma, TCDD’nin ilgili elemanları ve üniversitelerden öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiş ve sonuçlar uygun bulunmuştur.

Hat işletmeye alınmadan önce yetkili firma tarafından hattın işletmeye açılabileceğine ilişkin gerekli raporlar verilmiştir.

Sincan-Esenkent arası Yüksek Hızlı Tren Hattı 06 Haziran 2010 tarihinde tamamlanarak işletmeye alınmış, bununla birlikte hattın tümü için de ayrıca 06 Ağustos 2010 tarihinde bir rapor daha alınmıştır.

Bu çalışmalara paralel olarak, YHT İşletmesi çatısı altında Güvenlik Müdürlüğü kurulmuş ve her ay düzenli olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Sakarya Üniversitelerinden görevlendirilen öğretim üyeleriyle müştereken YHT işletmeciliğinin uluslararası standartlarda bakım ve kontrolünün yapılması ile ilgili sürekli çalışmalar yapılmaktadır.

İlgili basın organlarında bahsi geçen rayda çıkma olayı Yüksek Hızlı Tren Hattında olmamıştır.

Dolayısı ile Ankara-Eskişehir YHT hattımızın hem sefer hem de güvenlik raporu vardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 Yapılan bu açıklamadan sonra CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemi ile 11 Şubat 2011 tarihinde TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde bakana şu soruları yöneltmiştir.

1)Hızlı tren hattının güvenlik raporunun bu tarihe kadar hazırlanmamasının sebepleri nelerdir?

2)Güvenlik raporu olmayan ve bu raporu gerekli süre içerisinde tamamlanamayan bir tren hattı, vatandaşlarımız için bir tehlike oluşturmakta mıdır?

3) 22 Temmuz 2004 te Pamukova’da yaşanan hızlandırılmış tren faciasının bilançosu unutulmamışken, güvenlik raporu olmayan bu hatta halkımızın taşınması bir sorumsuzluk örneği değimlidir?

4) Hızlı tren hattının güvenlik yönünden değerlendirilmesinin ve gerekli ekspertiz raporlarının hazırlatılmasında neler göz önünde bulundurulmaktadır) Bu değerlendirmeler Avrupa Birliği kriterlerine uygun mudur? Değerlendirme yapan ve ekspertiz raporlarını hazırlayan firmalar bu konuda gerekli donanıma sahip midir? Eğer sahiplerse gecikmenin nedeni nedir?

5) Gerekli güvenlik raporları alınmadan tren seferinin başlatılması risk değil midir?

 resim 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu