Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

UDHB Binali Yıldırım “demiryolcuların kamp yapacak vakti yok” Dedi

(yorumlar kapalı)

Urla-Kampi.jpgUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çeşmealtı’nda bulunan TCDD Kampı’nı, yurt amaçlı kullanılmak üzere, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencilerine verdi. Bakan Yıldırım, “Çeşmealtı’ndaki Demiryolları kampını İYTE öğrencilerine veriyoruz. Demiryolcular 50 yıl kamp yaptı, şimdi geceli gündüzlü çalışıyorlar. Kamp yapacak vakitleri yok. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Bakanlığın demiryolu emekçilerine tatili çok gördüğü, kuralsız çalışmayı dayattığı ve kurumun taşınmazlarını verdim gitti şeklindeki yağma girişimine karşı ilk tepki Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar’dan geldi.

Çuhadar yaptığı yazılı açıklamada “demiryolcuların 150 yıldır çok çalıştıklarını ücretli tatilin bile kendilerine çok görüldüğünü, yapılan işlemin tekrar gözden geçirilerek iptal edilmesi gerektiğini” ifade etmiştir.

Yapılan yazılı açıklamanın tam metni aşağıdadır.

TCDD’de TALAN-TASFİYE VE YOK ETME POLİTİKASI DEVAM EDİYOR

Ulaştırma-Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü el ele verip TCDD’yi yok etmeye devam ediyorlar.

“Bakan Binali Yıldırım, Çeşmealtı’nda bulunan TCDD Kampı’nı, yurt amaçlı kullanılmak üzere, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencilerine verdi. Bakan Yıldırım, “Çeşmealtı’ndaki Demiryolları kampını İYTE öğrencilerine veriyoruz. Demiryolcular 50 yıl kamp yaptı, şimdi geceli gündüzlü çalışıyorlar. Kamp yapacak vakitleri yok. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.”

Demiryolu çalışanları, Yıllardır kullandıkları Urla Kampının ellerinden alındığını bu küçük gazete haberi ile öğrendiler. Bu açıklamadan gerek Sayın Bakanın gerek se sayın TCDD Genel Müdürünün TCDD çalışanlarına ve kurum işleyişine ne kadar yabancı oldukları açığa çıkmıştır.

Kararın muhatapları çok iyi bilmeliler ki, TCDD çalışanları “geceli gündüzlü çalışmaya” şimdi başlamamışlardır. Demiryolcular 150 yılı aşkın süredir, geceli- gündüzlü ve yaşamlarını tehlikeye atarak çalışmaktadırlar. Ülkemizin, yer altı maden işçiliğinden sonra en çok iş kazası yaşanan, çalışanların yaşamını kaybettiği iş kolu olan demiryolu işletmeciliğini bu kadar hafife almaları demiryolcuları en hafif deyimiyle incitmiştir. Bu zorlu çalışma koşulları içinde, ekonomik şartlar nedeniyle tatil yapamayan demiryolcuların yılda 10 gün (üstelik ücretsiz değil, bu yıl için günlüğü 35 TL den) tatil yapmaları çok lüks görülmüştür.

Ayrıca bu kamplar sadece personelin tatil yapması için değil aynı zamanda, Personelin eğitimi, hizmet içi eğitim ve seminerler içinde kullanılmaktadır. Yani Sayın Bakanın, Urla Kampını İYTE’ne verdim gitti !! demesiyle eğitimlerinde önü kapanmıştır.

Demiryolu çalışanlarının durumunu bilmeden, bu kuruma yaşamlarını tehlikeye atarak hizmet verenlerin fikrini almadan yapılan bu işlemin ve “verdim, gitti !! anlayışının yeniden gözden geçirilmesini ve çalışanların mağdur edilmemelerini diliyoruz.

Bülent ÇUHADAR
BTS İZMİR ŞUBE BAŞKANI

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu