Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Tren Gelir Hoş Gelir

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda
Rayların İzinde 2. Bölüm:
Tren Gelir Hoş Gelir

 

 kdOsmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda "İktisat / Ekonomi" teması altında, Savaş Güvezne’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "Rayların İzinde" adlı belgeselin 2. bölümü olan Tren Gelir Hoş Gelir adlı film gösterilecek. 29 Kasım Perşembe günü saat 18:00 ve 19:00’da yapılacak gösterimlerin ardından, TCDD 1. Bölge Eğitim Müdür Yardımcısı Ruhan Çelebi, "Kurum Kültürü" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.

Rayların İzinde’ nin 2. bölümü, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında demiryollarının yenilenme, yapılanma sürecini ele alırken, her başarının kendi kahramanlarını yaratmasının öyküsünü anlatıyor. "Tren Gelir Hoş Gelir" adlı bölüm, cumhuriyetin 10’uncu yılına damgasını vuran demiryolunun sadece bir tercih değil, bir mecburiyet olduğunun farkındalığını vurguluyor.

 

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nın Belgesel Sinemacılar Birliği danışmanlığında hazırlanan programı, her hafta farklı bir temayı içeren filmler ve ardından yapılan söyleşilerden oluşuyor. Seanslar, (0212) 334 22 70 numaralı telefondan rezervasyon yaptırılarak ücretsiz izlenebiliyor.

Sınırlı yer olması nedeniyle rezervasyon yaptırılması önemle rica olunur.

OBMBulten@garanti.com.tr adresine

KATILMAK ISTIYORUM-29 Kasım 2007, Perşembe içerikli bir rezervasyon talebinde bulunulmalıdır.

 

 

29 Kasım 2007 Perşembe
Film Gösterimi: Rayların İzinde 2. bölüm: Tren Gelir Hoş Gelir
Saat: 18:00 ve 19:00
Yapımcı / Yönetmen: Savaş Güvezne
Türkiye / 2006 / 52"
Söyleşi: "Kurum Kültürü"
Ruhan Çelebi, Saat: 20:00

Ruhan Çelebi

 kd1957 yılında doğdu. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Programcılığı Bölümü’nden mezun oldu. TCDD Genel Müdürlüğü ve Haydarpaşa 1. Bölge Müdürlüğü’nde Eğitim ve Halkla İlişkiler bölümlerinde çalıştı. İstanbul Demiryolu Müzesi’nin kurucusu ve yetkilisi olan Çelebi, halen 1. Bölge Müdürlüğü Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Ayrıca sitemiz www.kentvedemiryolu.com ‘un yürütücüleri arasındadır.

 

 

Belgesel Sinemacılar Birliği

 

 kdMart 1997’de "sivil bir platform" olarak yola çıkan Belgesel Sinemacılar Birliği, Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmış "Meslek Birliği" statüsünde varlığını sürdürüyor. Başta İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir olmak üzere tüm Türkiye’deki belgesel sinemacılarla çalışan birlik, sinemayı toplumun geleceğinin daha iyi tasarlanabilmesi ve toplumsal hafıza boşluklarının doldurulması için önemli bir araç olarak görüyor. Türkiye’ye yayılmış festivaller, özel organizasyonlar, üniversitelerde söyleşili gösterimler düzenleyerek, belgeseller için televizyon dışında gösterim alanları yaratıyor.

Tren gelir hoş gelir türküsünün notaları

 kd

Tren gelir hoş gelir türküsünün sözleri

Tren gelir hoş gelir (Ley ley limi limi ley)
Odaları boş gelir (Mini mini güzel gel bize)
Duydum yar bize gelmiş (Ley ley limi limi ley)
Sefa gelir hoş gelir (Mini mini güzel gel bize)

Beydağı’na kar yağar (Ley ley limi limi ley)
Kar altında güller var (Mini mini güzel gel bize)
Ben mahleden geçerken (Ley ley limi limi ley)
Pencereden yar bakar (Mini mini güzel gel bize)

Çarmuzu’nun kızları (Ley ley limi limi ley)
Koyu kahve gözleri (Mini mini güzel gel bize)
O yardan mektup geldi (Ley ley limi limi ley)
Sevindirdi bizleri (Mini mini güzel gel bize)

 

 kdTren gelir hoş gelir türküsünü haydarpaşa, tren, manevta görüntüleri eşliğinde İbrahim Tatlıses’ten dinlemek için http://www.youtube.com/watch?v=NSf4cZ5zkvE tıklayınız.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com