Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

TREE OSANLOO (OSONLOO’ya ÖZGÜRLÜK)

(yorumlar kapalı)

 kdTutukluluğu devam etmekte olan Mansour Osanloo‘nun serbest bırakılması amacıyla ITF’ye bağlı BTS, TÜMTİS, HAVA İŞ ve DADDER 20 Temmuz 2008 Pazar günü İran Büyükelçiliği önünde yapılan ortak basın açıklamasının ardından elçiliğine siyah çelenk bırakmıştır. Saat:11.00’da Yüksel Caddesi -İnsan Hakları Anıtı önünde Hakları Anıtı önünde toplanmanın ardından sloganlarla İran Büyükelçiliğine yürüyüş yapılmış ve okunan basın açıklaması okumasının ardından elçiliğe siyah çelenk bırakılmıştır. 

 kd

Hava-İş, BTS, TÜMTİS ve Dad-Der üyeleri, İranlı sendikacı Mansour Osanloo’nun serbest bırakılmasını istediler. Sendikalar yaptıkları ortak eylemle tutuklu sendikacı Mansour Osanloo’ya özgürlük istediler. Yüksel Caddesi’nde buluşan işçiler, ellerinde "Osanloo’ya özgürlük" dövizleri ve pankartıyla İran Büyükelçiliği’ne yürüdüler. Yürüyüş boyunca, "Osanloo’ya özgürlük, yaşasın sendikal dayanışma", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlar atıldı.

 kd
İran Büyükelçiliği yakınında ortak açıklamayı okuyan BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, sendika kurma ve üyesi olmanın İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde tanınan temel bir insan hakkı söyledi. Mansour Osanloo’nun 2005 yılında kurulmasına önderlik ettiği Tahran Otobüs İşçileri Sendikası’nın (VAHED) üzerinde de baskıların artarak sürdüğünü belirten Akıl, bunun hükümetten bağımsız bir sendika olmasından ötürü yapıldığını vurguladı.  kd
 

VAHED’in 2 yöneticisi Gholamreza Gholomhosseini ve Hassan Dehghan Dehnavi’nin de 25 Haziran 2008’de tutuklandığını belirten Akıl, tutuklu sendikacıların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Açıklamanın ardından İran Büyükelçiliği’ne siyah çelenk bırakıldı

 İranlı İşçilerle Dayanışma Mesajı

Bugün dünyanın dört bir yanında, binlerce işçi ve yurttaş seslerini yükseltiyor. Bizler, Mansour Osanloo ve Mahmut Salehi’nin hapishaneden derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalarını istiyoruz. İran’da işçi haklarına, daha fazla zaman yitirilmeksizin saygı gösterilmesini istiyoruz. Taleplerimizi dile getirmek için, dünyanın dört bir yanında, ITUC ve ITF tarafından düzenlenen ve Uluslararası Af Örgütü’nün tam destek verdiği çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor.

Wellington, Sydney, Tokyo, Seul, Bangkok, Cakarta, Yeni Delhi, İstanbul, Basra, Amman, Batı Şeria, Tunus, Kazablanka, Cenevre, Brüksel, Oslo, Londra ve Toronto’da çeşitli eylemler düzenleneceği teyit edilmiş durumda ve bu eylemlerin birçoğunda, İranlı yetkililerin gerçek işçi hareketine engel olamayacaklarına ve sendikacıları faaliyetleri nedeniyle hapse atamayacaklarına dair mesajımızla birlikte, İran elçilikleri ziyaret edilecek. Hapisteki sendikacılara yöneltilen suçlamaları esefle karşılıyoruz. Bu insanlar ulusal güvenliğe yönelik herhangi bir tehdit oluşturmuyorlar. Daha da kötüsü, sağlık durumları giderek ağırlaşıyor.

1. İmza verin
İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’den Mansur Osanloo’nun güvenliğinin sağlanmasını ve derhal serbest bırakılmasını isteyen dilekçeye siz de imza verebilirsiniz.

http://www.labourstart.org/cgi-bin/solidarityforever/show_campaign.cgi?c=339

2. Kampanyanın Kronolojisi ve Sık Sorulan Sorular  

3. Osanloo videosunu seyretmek için http://www.dailymotion.com/video/x61pmo_mansor-oslanooya-ozgurluk_news tıklayınız

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com