Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Tersanelerde grev var

(yorumlar kapalı)

Tuzla’da sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan tersane işçileri, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve öğrenciler greve başladılar.

 kd

Tuzla’da sabahın erken saatlerinde başlayan greve katılım giderek artıyor. Saat 07.00’de Limter-İş Sendikası’nın önünde toplanan işçiler “Grevdeyiz, Limter-İş" imzalı pankartla yürüyüşe geçtiler.
 kd
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Tuzla’da işçiler, grev alanı olan Tuzla Gemi Tersanesi’nin önüne kadar yürüyerek Tersaneler Caddesi’ni çift yönlü olarak trafiğe kapadılar. Bu sırada polis ile işçiler arasında ufak çaplı gerginlikler yaşandı. Bir süre sonra İçmeler Tren İstasyonu ve Aydınlı Tren İstasyonu önünden gelen iki yürüyüş kolu Tuzla Gemi önüne ulaştı. DİSK’e bağlı sendikalar yolu kapatarak grev alanına girdiler. Kitle örgütleri ve siyasi partiler de diğer koldan grev alanına geldiler.

 kd

Saat 10.00 itibariyle DİSK Birleşik Metal-İş, DİSK Nakliyat-İş, Genç-Sen, Türk-İş’e bağlı Petrol-İş ve TÜMTİS, KESK, Dayanışma Sendikası, TİBDER, TMMOB Gemi İnşa Mühendisleri Odası, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Devrimci 78’liler Federasyonu, Boğaziçi Öğrencileri, Feminist Kadınlar, Anarşistler, Kaldıraç, Tüm-İGD, İHD, Yurtsever Cephe İşçi Birliği, SDP, EHP, EMEP, ESP, SGD, ÖDP, DTP, CHP ve birçok kurumun katılımıyla grev başladı.

 kd

Saat 10.15’de DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de Tuzla Gemi önüne geldi. DTP milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Akın Birdal, ÖDP Genel Başkanı ve milletvekili Ufuk Uras, EMEP Genel Başkanı Abdullah Levent Tüzel, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Türk-İş Şubeler Platformu temsilcileri, Dünya Genç İşçi Buluşması için Türkiye’ye gelen Alman işçi temsilcileri, Şili’den Karina Pena ve Margarita Pena, Arjantin’den Chilavert İşgal Fabrikası Delegesi Diego Quintero, Brezilya’dan İşgal Fabrikası Konseyi Delegesi Placido Penarrieta da greve destek verenlerin arasındalar.

 kd

Saat 11.40’da Süleyman Çelebi konuşmasına başladı devamında ise Limter-İş Başkanı Cem Dinç bir konuşma yaptı.
 kd
 kd

Saat 12.25 itibarıyla 2500 kişinin katılımıyla süren eylem; halaylar, sloganlar, horonlar eşliğinde coşkulu bir şekilde devam ediyor.

 kd

 kd

 kd

 kd
Not:Haber sendika org dan alınmıştır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com