Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Tekirdağ Derince Tren Feri Taşıması Hayal mi?

(yorumlar kapalı)

TDİ bünyesinde olan Tekirdağ Limanı ÖİB’ca 25.06.1997 tarihinde, Akport Tekirdağ Liman İşletmesi A.Ş.’ne 30 yıl süre ile İşletme Hakkı Devri Yöntemi ile Akkök Şirketler Grubu’na devredilmiştir. Muratlı Tekirdağ arası demiryolu hattının 2007 yılında temelini atıldı. 245 milyon liraya mal olan ve yük/yolcu taşıması için yapılan bu hat 31 Ağustos 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yolcu taşımacılığına açılmıştır. 

tekirdag-proje-standardi.jpgAkport Tekirdağ Limanı işletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri “7 milyon dolarlık demiryolu ve rampa yatırımı ile Limana -14 metre draft, 700 metre boyunda rıhtım ve 20 dönüm terminal ilavesi yaparak toplam 2 kilometre rıhtım uzunluğuna ve 130 dönüm terminal arazisine sahip bir limana sahip olduklarını, Trakya’yı Avrupa’ya bağlayan önemli bir çıkış noktası olan Akport Limanının, Tekirdağ-Muratlı demiryolu hattının tamamlanmasıyla Trakya Bölgesi’nin demiryolu ve karayolu bağlantılarını bir arada barındıran tek limanı haline geldiğini, Tekirdağ-Muratlı arasındaki demiryolu hattının devreye alınmasından sonra Tekirdağ-Derince arasında tren feri seferlerinin de başlayacağını, yılda en az 55 bin vagon harekeli gerçekleştirmeyi hedeflediklerini” basına verdiği beyanatta ifade etmiştir. 

tekirda__-liman.jpgTekirdağ Muratlı demiryolu hattı inşaatı devam ederken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Artık yüklerin 600 kilometrelik bir alanda dolaşmadan direkt Tekirdağ-Muratlı demir yolu hattına verileceğini, Avrupa’dan gelen yüklerin de, Edirne’den Gebze-Arifiye hattı yerine, yine buraya gelip buradan sevk edileceği yere (Derince-Bandırma) nakledileceğini” ifade etmişti. (1)

Yani Muratlı Tekirdağ hattının yapılma nedeni Marmaray projesi nedeniyle kesintiye uğrayacak olan yurtdışı yükün ilerletilmesi için Tekirdağ Derince/Bandırma arasında deniz üzerinden bir köprü (tren ferisi ile) kurulmasıdır. Tabii ki Marmaray projesinden sonra da yük trenlerinin tüpten geçirilmesi hem trafik sıkışıklığı hem seyir güvenliği açısından mümkün olmayacağından Tekirdağ limanı ile Derince ve Bandırma limanı arasındaki feri ile vagon taşıma işe sürekli olarak devam edecektir.

Böyle olduğu içinde Marmaray projesi kapsamında banliyö hatlarının kapatılmasında Muratlı Tekirdağ demiryolu ve liman inşaatının bitmesi tren ferisi satın alınması veya kiralanması süreci beklenilmiştir. Yoksa Marmaray projesindeki gecikmeye arkeolojik kazılar kurul veya mahkeme kararları neden olmamıştır.

TCDD tarafından 2011 yılı başında duyurulan aşağıdaki ihale; Marmaray Projesini dolaylı da olsa ilgilendiren bir ihaledir. Marmaray CR3 kapsamında banliyö hatları kapatılacağından trenlerin bir süre çalışmayacağı düşüncesi ile Tekirdağ’a gelen yük trenlerinin feribotla Derince’ye getirilip buradan tekrar yük trenlerine transfer edilip Anadolu’ya taşınması düşünülmekte idi.

“İHALE İLANI”

 

VAGON VE DİĞER DEMİRYOLU ARAÇLARINI TREN-FERİ İLE TAŞIMA HİZMETİ ALINACAKTIR

T.C DEVLET DEMİRYOLLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (TCDD) GENEL MÜDÜRLÜK 

Tekirdağ/Akport-Derince Limanları arasında vagon ve diğer Demiryolu araçlarının tren-feri ile 01/04/2011-31/12/2012 tarihleri arasında 640 takvim günü içinde tek yöne toplam 525 seferde taşınması işi hizmet alımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

a) Adresi

Talatpaşa Bulvarı Gar/ANKARA

b) Telefon ve faks numarası

3123243399 – 3123115305

c) Elektronik Posta Adresi

malzeme@tcdd.gov.tr

ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi (varsa)

www.malzeme.tcdd.gov.tr

2-İhale konusu hizmetin

a) Niteliği, türü ve miktarı

İhalenin niteliği, türü ve miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiye EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.

b) Yapılacağı yer

Tekirdağ Akport Limanı ile Derince Limanı arasında

c) İşin süresi

İşe başlama tarihi 01.04.2011, işin bitiş tarihi 31.12.2012

Feri taşıma işi niye yalnızca Tekirdağ Derince olarak tek yönlü ihaleye çıkılmıştır, dönüş için ayrı bir ihalemi yapılacaktır, boşalan vagonların yurt dışına dönüşü olmayacak mıdır? anlaşılması zor bir planlama!

tren-feri.jpgBu ihale bu güne kadar yapılıp hayata geçmemiştir. Onun için Gebze Köseköy hattının iyileştirme çalışması kapsamında tren seferlerine ara verilince Kapıkule ve Uzunköprü girişli yük vagonlarının Çerkezköy/Halkalı ilerisi İran Irak ve Suriye girişli vagonlarında Köseköy ilerisi taşımaya kabul edilmeyeceği ülke demiryollarına bildirilmiş olup, TCDD’nin önemli bir taşıması olan FORD blok tren taşıması için çözüm Kapıkule’den giren vagonlardaki konteynırların Çerkezköy’de tırlara yüklenerek darboğaz aşılmaya çalışılmaktadır.

 Tekirdağ Derince tren ferisi ile taşımanın bu güne kadar yapılamaması yada tren fersinin satın alınma/kiralanma işleminin gerçekleşmemiş olmasının nedeninin Tekirdağ limanı feri iskelesinin tren ferisi ölçülerine uygun olmadığı yönünde ifadeler demiryolu personeli tarafından dile getirilmektedir.

 

(1)

 

http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/UBAK/tr/BELGELIK/guncel_haber/20091011_131540_204_1_64.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com