Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

RANTİYE ISTANBULU PAZARLAMAK İÇİN HAYDARPAŞA GARINDA

(yorumlar kapalı)

IMG_6468.jpg13 Haziran 2014 Cuma günü Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek olan “Mega şehirler ve Ticari Başkentler – Newyork’tan İstanbul’a” adlı Forum ile Haydarpaşa Gar ve çevresinin satış ve pazarlama sürecine yeniden hız kazandıralacağını söyleyen Haydarpaşa Dayanışması yaptığı yazılı açıklamada AKP iktidarının 2003 yılında Haydarpaşa gar’da başlayan rant ve talan girişimine bugüne kadar izin vermediklerini bundan sonrada vermeyeceklerini dile getirdiler. 

RANTİYE ISTANBUL’U PAZARLAMAK İÇİN HAYDARPAŞA GARI’NDA!

2003 yılında Türkiye’nin ve İstanbul’un küresel sermayeye pazarlanmasını Haydarpaşa Garı, Limanı ve Kıyı Alanı üzerinden başlatan AKP iktidarı, 13 Haziran 2014 Cuma günü Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek olan “Mega şehirler ve Ticari Başkentler – Newyork’tan İstanbul’a” adlı Forum ile satış ve pazarlama sürecine yeniden hız kazandırmak istiyor.

İktidarın izlediği “rant ve talan” politikaları karşısında yükselen toplumsal duyarlılık nedeniyle kamuoyundan özenle hazırlıkları gizlenen buluşmaya eski Newyork Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve yatırımcıların davet edildiği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır…

Davetlilerin hukuksuz bir şekilde arkeolojik sit alanı üzerinde yapılan Four Secison Otelde ağırlanmaları ise yeni “kent suçu” yaratma anlayışını kendiliğinden teşhir etmektedir.

Gezi’de ve ülkenin dört bir yanında “yaşam değerlerine, hak ve özgürlüklere” sahip çıkmak için bedeller ödendiği bir ortamda yeniden dayatılan “rant ve talan” politikalarını bir kez daha reddediyoruz.

Forum’u organize edenler bilmelidir ki; Gezi’den sonra kamusal alanlar ve mahallelerimiz sahipsiz değil; yurttaşlar yaşam alanlarına daha çok sahip çıkmakta kararlı ve “kent, çevre, kültür” değerleri üzerinden soygun gerçekleştirilmesi karşısında dayanışma içerisindedir.

Biz yurttaşlar olarak, “yağma planı” nedeniyle yargıda inceleme aşamasında olan Haydarpaşa’da iktidarın başlattığı “rant ve talan” sürecini yine Haydarpaşa’da sonlandıracağız!

Haydarpaşa Halkındır Satılamaz! 12.06.2014

 

Kent, Çevre ve Toplum için

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu