Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

özgür ve demokratik anayasa talebi

(yorumlar kapalı)

 Özgür ve demokratik bir Türkiye yolunda yeni bir anayasa

1980 askeri darbesinin eseri olan 12 Eylül Anayasasının üzerinden tam 27 yıl geçti. Anayasanın birçok hükümleri değişmesine rağmen demokratik ve özgürlükçü hükümler yapılan değişikliklere yansımadığı gibi darbecileri koruyan hükümleri de bu güne kadar değişmedi. AKP tarafından ortaya atılan fakat içeriği gizlenen yeni anayasa taslağına karşı DİSK, KESK, TTB, TÜRMOB, TDB, TEB ve TMMOB ile 10 akademisyenden oluşan uzmanlar kurulunca "Özgür ve demokratik bir Türkiye yolunda yeni bir anayasa" tartışması başlatılması doğrultusunda bir kampanya oluşturuldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Anayasanın toplumsal bir mutabakat metni olduğunu, dolayısıyla yeni bir Anayasa hazırlığında olan hükümetin, bu mutabakatı gözetmek ve kalıcı bir süreç izlemek zorunda olduğunu" savundu.

"Yeni Anayasanın bütün toplum kesimlerini kapsayan, katılımcı, çoğulcu ve şeffaf bir süreçte hazırlanması gerektiğini" kaydeden Çelebi, "Tüm toplum kesimlerinin katılımıyla demokratik bir tartışma ortamı yaratılmalı, özgürlükçü ve demokratik yeni bir Anayasa hazırlanmalı" diye konuştu.
Yeni bir Anayasanın, Türkiye’nin örgütlü güçlerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran bu 7 örgütün ortak özlem ve talebi olduğunu vurgulayan Çelebi, "Türkiye’nin bunu hak ettiğine inanıyoruz. Evet, özgür ve demokratik bir Türkiye yolunda yeni bir Anayasa istiyoruz" dedi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com