Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Onlar Konuşur da Bunlar Konuşmaz mı? AMD ve OHL Bir Olur Treni Getiremez

(yorumlar kapalı)

18.06.2015-haydarpasa-treni-bekliyoruz.jpgHaydarpaşa Dayanışmasının çağrısı üzerine 18.06.2015 tarihinde AKP iktidarının söz verdiği trenleri beklemeye gelenler bir kez daha hayal kırıklığına uğradılar. AKP iktidarının Asrın projesi diye 2006 yılında temelini atarak birkaç seçimdir seçim malzemesi yaptığı Marmaray Ayrılıkçeşme Kazlıçeşme arasında yalnızca 13 km lik hatta hizmet vermektedir. karadaki 63 km uzunluğundaki hatlar ve istasyonlar ise yapılan iki ihaleye bu güne kadar tamamlanamamıştır.

Son yapılan ihalenin sözleşmesel iş bitim tarihi 18.06.2015 olup UDH eski bakanı Binali Yıldırım’da bu yönde açıklama yapmasına rağmen bugün için yalnızca hatlar sökülmüş kaynak bittiği (para) için 6 aydır ise işler durmuştur. Bakanlık yüklenici değişikliğine gidileceiğini açıklamışken seçim ortamında firma ile (OHL) yeniden anlaşma sağlanmıştır. Peki anlaşma nasıl sağlanmıştır. Ne kadar maddi ödeme yapılmıştır. Soru işaretleri vardır. İhale kanununa aykırı olup, ihaleye giren diğer firmalara haksızlık yapılmıştır.

 

Bu gün yapılan eylemde Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçı tarafından okunan basın açıklaması aşağıdadır.

 

Haydarpaşa Garı’nda Trenlerimizi Bekliyoruz…

 

AKP iktidarı 13 yıldır insan haklarını yok sayan rant politikalarını yaşamın her alanında fütursuzca sürdürmüştür. Demokratik normlara ve hukuka aykırı; bilim ve akıldışı alınan kararların bedelini toplum, kentler ve bir bütün olarak çevre ağır bir şekilde ödemektedir. Bu kapsamda yurttaşların “ulaşım hakkı” en çok ihlal edilen temel insan hakları arasında yer almaktadır.

 

Bu süreçte, NATO toplantılarında fiilen sokağa çıkma yasağı konulması, 1 Mayıs Emek Bayramı günü ve Gezi Direnişi’nin yıldönümünde metro, vapur, otobüs seferlerinin durdurulması, Ülke yöneticilerinin paranoyalarına bağlı olarak cadde ve sokaklarda yurttaşlara kısıtlar getirilmesi keyfiyeti ile diktatörlük uygulamaları devam etmiştir.

 

2006 yılında başlayan, Türkiye’nin ve İstanbul’un ulaşımına çözüm olarak sunulan, 48 ayda tamamlanması öngörülen Marmaray projesi ulaşım hakkının engellenmesi ve keyfi uygulamaların aracı haline gelmiştir.

 

Projenin yapım sürecinde iktidarın gelenekselleşmiş “rant ve akıldışı” politikaları bütün yönleriyle dramatik bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. AKP İktidarı açıkça yalan söylemiştir.

19 Ağustos 1908’de başlayan Tren seferleri Marmaray çalışmaları bahane edilerek 31 Ocak 2012’de Ana Hat Trenleri durdurulmuştur. Ardından İstanbul’un şehir içi ulaşımına çok büyük katkı sağlayan Banliyö Tren seferleri 19 Haziran 2013 tarihinde durdurulmuştur.

Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD yetkilileri “Tren seferlerinin Marmaray projesi kapsamında durdurulduğu ve 2 yıl sonra trenlerin yeniden seferlerine başlayacağı..” yönünde açıklamalar yapmış ve halka söz vermişlerdir.

Banliyö Trenleri seferlerine son verilmesi üzerinden tam 2 yıl geçtikten sonra Bugün 18 Haziran 2015 tarihinde Marmaray projesi tamamlanmış olacak ve tren seferleri başlatılacaktı.

Bu nedenle Haydarpaşa Garı’nda trenlerimizi bekliyoruz…

Bugüne kadar ancak Pendik-Ayrılıkçeşme, Kazlıçeşme-Halkalı arasında yolların sökülmesinden başka ilerleme sağlanamamıştır. Verilen sözler yerine getirilmemiştir. Yağma ve talan politikalarını savunan anlayış devam ettiği sürece trenlerin yeniden seferlere başlaması hayal gibidir…

Yurttaşlar mağdur olmuştur…

Günümüzdeki teknolojik olanaklarla Marmaray projesi çalışmaları yapılırken tren seferlerinin sürdürülmesi mümkündü. Bilinen nedenlerle trenlerin durdurulması tercih edilmiştir. Ayrıca, programa uyulmaması nedeniyle İstanbul’un zaten var olan trafik sorunları katlanarak büyümüş ve tam bir kaosa dönüşmüştür.

“Ben yaptım oldu” mantığı ile hareket eden İktidar anlayışı sayesinde; yurttaşların ulaşım ve kamu hizmetlerine erişim hakkı engellenmiştir. Bu nedenle yılda Ana hat trenlerinden 7 milyon, Banliyö trenlerinden ise 29 milyon yolcu olmak üzere 1 yılda 36 milyon yolcu trenlerden yararlanamamıştır. Bugüne kadar yaklaşık 100 milyon yolcu trenlerden mahrum bırakılmıştır. Bundan dolayı milyonlarca insan ulaşım güçlüğü içinde yaşamını idame ettirmeye çalışmaktadır.

AKP İktidarı açıkça suç işlemiştir…

Pek çok konuda olduğu gibi iktidar, kamusal sorumluluklarını ve verilen sözleri yerine getirmediği gib; alınan karar ve yapılan uygulamalarda hukuku ve yasaları geçersiz kılmıştır.  

Marmaray projesinin “rant” aracı haline dönüştürülmesi, adrese teslim ihale ve usulsüzlükler, denetimsizlik ve işlerin niteliksiz yapılması, yüksek maliyetler nedeniyle kamunun zarara uğratılmasına ilave olarak yurttaşların ulaşım ve kamu hizmetlerine erişim hakkının engellenmesi suretiyle açıkça suç işlemişlerdir.

Buna karşın bugüne kadar Kamu İhale Kurumu, Devlet Denetleme Kurumu, ilgili kamu denetim kurumları ve yargı herhangi bir soruşturma ve inceleme başlatmamışlardır. Ya da 17, 25 Aralık “Büyük Soygun” soruşturmalarında olduğu gibi sorunların üzerinin örtülmesi, hukuksuzlukların perdelenmesi tercih edilmiştir.

Toplum “yağma ve diktatörlük” politikalarını reddetmiştir…

“Gezi Direnişi” ışığında 7 Haziran seçimlerinde bütün kamusal varlıkları, tarih ve doğa değerlerini, kentlerimizi, yaşam değerlerimizi ve Haydarpaşa’yı savunmak için duyarlı toplum kesimleri Yağma Diktatörlüğüne “dur” demiştir. Aynı politikalar ambalajlayıp yeniden yürürlüğe koyanlar halkın çok daha büyük tepkisiyle karşılaşacaklardır.

Artık yeni bir süreç, yeni bir umudun kapısı açılmıştır. Bütün toplumsal muhalefet çevreleri halkın işaret ettiği bu yolda yürümek tarihsel sorumluluğunu üstlenmişlerdir.

Bizler Haydarpaşa Dayanışması dayanışmacıları olarak, sürecin takipçisi olacağız. Trenlerimizi Ulaşım yapılarının simgesi Haydarpaşa Garı’nda beklemeye devam edeceğiz. Unutmayın; Trenleri ranta alet edenleri ve sözünü yerine getirmeyeni tren çarpar…

Haydarpaşa ‘Halkın Garı’dır !

Mekânlarımızın, Anılarımızın ve Toplumsal Belleğimizin

Yok Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!

 

18 Haziran 2015

 

                       Toplum Kent ve Çevre için

                  HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu