Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Obruk

(yorumlar kapalı)

Bu bir bilimkurgu öyküsüdür… Hiç okumadan geçecekler için öykünün özeti: "Zaman Kötü…" İyi okumalar… 

OBRUK 

resimGelecekteki geçmiş günlerden birine, akşamın alacakaranlığı çökmektedir. Bir grup insan sisli bir bataklıkta türlü engelleri aşarak ilerlemektedirler. Üstlerindeki hırpalanmış giysilere bakılırsa uzun zamandır yol almaktadırlar. Ancak hiçbirinde en ufak bir yorgunluk belirtisi de göze çarpmamaktadır.  

Grubun önünde ilerleyen, bir düzlüğe ulaşır ve üzerine çıkar. Birkaç adım yürür ve durur. Diğerlerini, ayakta ve arkasına dönüp bakmadan bekler.

Düzlüğe çıkanların üzerlerinden bataklık suyu ile birlikte, yosun parçaları da süzülmektedir. En son çıkanla birlikte grup tekrar yürümeye devam eder.  Sık ağaçlar ve sarmaşıklarla dolu ormanda bir süre daha yürüdükten sonra, grubun karşısına aniden yarı saydam bir duvar çıkar.

Beklemeksizin açılan büyük bir kapıdan içeriye yine grup halinde girerler. Kapı kapanır kapanmaz basınçlı sular her bir yandan grubun üzerine püskürmeye başlar. Üzerlerindeki giysiler kağıt gibi yırtılıp parçalanarak, yerdeki ızgaralardan suyla birlikte akıp gider. Ardından yine her bir yandan şiddetle püskürtülen basınçlı hava, bu kez vücutlarından sızan suyun zerresini bırakmaz. 

Bir süre sonra aynı grup bu kez başka giysilerle, soğuk ve saydam duvarlı asma bir katta toplanmıştır. Yer yer sağır, yer yer karanlık ve üzerinde büyük delikler bulunan bu büyük odanın duvarları arasından, başka gruplar da görülebilmektedir.

Üst üste yığılı arı peteklerine benzeyen çok büyük boyutlu bu yapı, oldukça kalabalık ve hareketlidir de.  

Grubun Öncüsü kendi yüzüne "nerede kalmıştık" ifadesini ustaca yerleştirerek konuşmaya başlar:  

Bu aşamadaki çalışmanız için az önce "Botanik Tankı"nda hep birlikte yaptığımız orman yürüyüşü sırasında, yakaladığınızı düşündüğünüz farklı duygu durumlarını ayrıntılı biçimde rapor etmenizi istemiştik. İlginç ve zengin çeşitlilikte saptamalarda bulunmuşsunuz. Bu çok iyi. 

Gruptakilerin yüzlerinden hafif bir gülümseme gölgesi geçerken konuşmasına devam eder. 

Yıllar önce devreden çıkarıp arşive aktarılan "Web-İnternet" ortamındaki bilgilerle de karşılaştırmalar yapıp benzer duygu ve öykülerinizi "Compton Enerji ve Web Aktarım Lazer Sistemi"ne yorumlarınızla birlikte yükleyebilirsiniz. Böylece "Ortak Duygu Arşivimiz" de gelişmiş olur… 

Bazıları tam soru soracakken, Grup Öncüsü konuşmasına devam eder… 

‘Compton’ dedim de aklıma geldi, acaba Arthur Compton;  "Işığın Kuantumlanması" deneyini gerçekleştirdiğinde gelecekte bu kadar büyük değişimlere yol açabileceğini hayal etmiş miydi bilemiyorum. Eğer, hayatta olsaydı kimbilir ne kadar mutlu olurdu. Kendi sorusuna yanıt verircesine rahatça sözlerini sürdürür.  Bugün uzaydaki çok uzak gök cisimlerinden örnek alabilmemizi sağlayan "Lazer Teleskop Matkabı"nı da aynı "Compton Deneyi"ne borçluyuz. İç içe lazer spirallerinden oluşan katmanlı boru lazer sistemi ile cisimleri istediğimiz yere toz halinde gönderebildiğimiz gibi, aynı yolla göktaşı, kuyruklu yıldız gibi farklı uzay cisimlerinden de örnekler alabiliyoruz. 

Aynı tebessüm gölgesi bu kez kendi yüzünden de geçip giderken ayrıntılı açıklamalarını sıralamaya devam eder. 

Artur Compton’un teknoloji tarihimize katkısı bununla da bitmiyor. Yine bugün, şimşek ve yıldırım enerjisini daha oluşma aşamasındayken yakalayıp sıkıştırarak çok küçük bir alanda saklayabiliyoruz.  

Soru sormak ister gibi görünenler, sanki artık dinlemekten başka kurutuluş olmadığının farkına varmışlar gibi sadece dinlerler.  

Ayrıca hem enerjiyi hem de bilgiyi aynı sistem içinde saklayabiliyoruz. Birbirinden bağımsız olarak hareket etse bile uzaydaki iki nokta arasında aktarabiliyoruz.  Enerjinin ve bilginin tümü, taşıyıcı herhangi bir nesne üzerinden iletilmediği için kaybı da sıfır oluyor. Geçmişte çok sık olduğu gibi bir hat kesilmesi ya da arıza asla oluşmuyor. Bu nedenle "yeni nesil web-internet" ortamı olarak da kullanmakta olduğumuz "CEWALS- Compton Enerji ve Web Aktarım Lazer Sistemi"ne yani  "Ortak Beynimize" kesintisiz bağlı olarak çalışabiliyoruz.  Böylece ortamdaki "Yoğun Elektromanyetik Dalga Kirliliğini" de ortadan kaldırmış oluyoruz. 

Grup Öncüsü en son söylediği sözüyle birlikte gülümser. Bunun üzerine ön sıradan ilk soru gelir.  

Bu sistemi özel kılan nedir? 

resim

Beklediği soruya beklemeden yanıt vererek devam eder. 

Sistemin birinci özelliği; ışık ışınlarının yani fotonların dizilerek foto-elektronlar için "Akım Boşluğu Etki Kanalı" oluşturabilmesidir.İkinci özelliği ise;  bu kanalın uzaydaki yönünün "Işığın Kuantumlanması"ndaki "Foton Atma" yöntemine göre programlanabilmesidir. Lazer ışınının uzayda hangi yöne dönerek yol alacağı; iki nokta arasındaki koordinat sistemli yol haritasına göre, "Foton Atma Yön ve Açıları Dizisi"nin CEWALS sistemi tarafından programlanmasına bağlı.  Böylece "Akım Boşluğu Etki Kanalı"ndan, sıkıştırılmış olan yoğun enerji ve bilgi paketi dosyaları rahatça akabilmektedir.  

Anlatılanları kıvançla başlarıyla onaylayarak, anlatılanlardan ilgilerini eksik etmediklerini gösterirler… Bu sistem, farklı bir düşünme ve davranma alışkanlığı geliştirebilmemizin de kaynağı oldu aynı zamanda. Bir anda birçok sistemin eskimesi ve devre dışı kalmasıyla farklı kültür arşivleri oluşturmak fırsatı doğurdu.  Bu nedenle hala "Soru Sorabiliyor ve Öğrenmeye Devam Edebiliyoruz."  

Gülümseme artık gölge olmaktan çıkıp belirginleşir, tüm grup üyelerinin yüzünde…  

CEWALS sistemi sayesinde her isteyen kendi  "Web Ana Bellekli Serbest Bilgi Tank Kümeleri"ni eski sistemdeki web sayfası açar gibi kolayca açabiliyor.  

Hepsi sözleşmiş gibi yanındaki, önündeki veya arkasındakilerin yüzüne dönüp gülümseyerek, anlatılanları başlarıyla onaylarlar…

Grup Öncüsü bu durumu umursamaz görünerek anlatmaya devam eder. 

Bugün ana maddesi titanyum-zirkonyum lifleri ile oksitlendirilmiş silisyumdan oluşan gövdelerimizdeki enerji kapanları sayesinde hem çok büyük bilgi hem de milyar milyar volt düzeyinde elektrik enerjisini saklayabilmekteyiz.  Ayrıca isteğimize bağlı olarak gövdelerimizin yüzeyinde oluşturabildiğimiz "Akım Boşluğu Etkisi" ile "Ayarlı Yer Çekimi Etkisi" yaratıp yerçekiminden bağımsız hareket edebiliyoruz.  

Konuşmasını keserek konuyu ve ses tonunu değiştirir. 

Bazılarınızın duygu ve düşüncelerini davranışlarına yansıtması, hem çok abartılı hem de bütünüyle gereksiz. Çünkü az önce dinlerken yaptığınız özellikle toplu ifadeler, birbirinin benzeri ve üstelik de çok fazla sentetik. Bu nedenle duygu yansıtma işine daha çok çalışmalısınız.    

Gruptakilerin yüz ifadesi donuklaşır. Grup öncüsü bu kez açılan yeni konuda konuşmaya devam eder. 

Neden duygu ifadelerinize bu kadar çok önem veriyoruz?  Hiç de böyle şeylere ihtiyacımız yokken. Yanıtı ise çok basit "Ana Program" gereği…  

Bu kez, gruptakiler "Ana Program" sözü üzerine soru soran boş bakış duyusunu aynı anda o kadar iyi verirler ki, bu kez Grup Öncüsü gülümseyerek: 

Tamam, tamam bilmeniz gereken her şeyi baştan sona tek tek anlatayım ki, bir sonraki aşamaya geçişiniz de kolaylaşmış olsun. Hem nasıl olsa hepsini anlatacaktım en sonunda… 

Birden, grubun karşısına yeni gelmiş ve konuşmasına da sanki o an başlıyormuş gibi bir hareket yapar. Grup da yeni gelmiş birini dinliyormuş gibi tazelenmiş yüz ifadesiyle dinlemeye devam eder. 

Gövdenizde bulunan her bir parça binlerce sınavdan geçtikten sonra şu anki haline gelebildi. Ama kimi parçalar birçok kez değiştirilirken kimileri de aynen kaldı. Son iki yeraltı görev döneminde ise yapay zeka modülü olan "Yapay Şizofreni Sıvı Kristaliniz" eklendi. Kişiliklerinizin birbirinden farklı oluşu, bu modüldeki farklılıklardan geliyor. Bağımsız web bellek sisteminizi bu sayede oluşturabildiniz ve "Ortak Beynimiz" olan "C.E.W.A.L.S."i kullanmaya başladınız.  İlk görev alanlarınız gündüzleri + 473 C derece, geceleri ise + 108 C derece  sıcaklık farklılarına sahip  yer yüzeyindeydi. "Ana Program"a hazırlık çalışmalardan oluşan alt programa bağlı olarak görev yaptınız… Yeryüzünde onlarca metre kalınlıktaki sıcak kül yığını içinde çalıştınız.  Güçlü elektrostatik yoğun fırtınalarla sürekli savrulan sıcak kum, kül ve kül tozundan oluşan bu aşındırıcı tabakalar arasında, harabe halindeki denizaltı ve eski batık gemi kalıntılarını toplayıp işleme merkezlerine taşıyor ve merkezlerde hazırlanan dev enerji antenlerini de planlanmış noktalara taşıyıp yerleştiriyordunuz.  Sıcak kül tabakalarındaki enerjiyi yeraltına aktaran sistemleri kuruyordunuz…     Bu çok aşındırıcı ortamdan sonra ikinci aşamada geliştirilerek desteklenmiş yeni gövdelerinizle yeraltı istasyonlarının periskoplarını inşa edip yeryüzüne yerleştiriyordunuz.  Her bir görev alanı size yeni bir şey katarken, başka bir şeyleri de götürüyordu. Yeraltı üretim istasyonlarının tüm aşamalarındaki görevlerinizi bir bir geçtikçe gelişmiş yeni bir modül gövdenize ekleniyordu…  Az önce orman yürüyüşündeydiniz ve şimdi de buradasınız…  

Grubun, dinlemek konusunda artık başka bir ilginçliğe ihtiyacı yoktur. Grup Öncüsü ise uzun açıklamalarına yine soluksuz devam eder. 

Son geçişinde "Halley Kuyruklu Yıldızı"nı kontrollü olarak parçalara ayırmıştık. Artık 6 ayda bir geçen küçük kuyruksuz "Halley Göktaşı Sürüsü" haline geldi… Su esaslı buz içeren başka meteorları da yörüngelerinden saptırıp bu göktaşı sürüsüne ekledik. Bir süre daha su esaslı buz içeren göktaşı avladıktan sonra yani "Ana Programa" göre yeterli şartlar oluştuğunda; "Yeniden Biyosfer Operasyonu"na geçeceğiz… 

Gruptakiler, yüzlerinde hiçbir mimik hareketi oluşmaksızın, adeta tek parça halinde anlatılanları dinlemeye kilitlenmişlerdir.  

C.E.W.A.L.S. sistemi, zaman ayarlı olarak "Halley Göktaşı Sürüsü"nün yeryüzüne sağanak biçiminde düşüşünü toplam 94 saat süreye yayılacak biçimde ayarlayacak.  Aynı sistem bu göktaşı sağanağının başlamasından 32 saat önce, yeryüzüne planlı biçimde yerleştirilmiş olan milyonlarca sayıdaki dev enerji antenlerine eş zamanlı olarak milyar milyar voltluk elektik yükünü aktaracak. Şimşek ve yıldırımlar tüm yeryüzünde aynı anda patlatılacak. Yeryüzünü kaplayan sıcak elektrostatik kül ve kül tozu tabakası bu yüksek voltajlı şimşek ve yıldırım patlamaları nedeniyle yeryüzünün kilometrelerce yukarısındaki stratosfer tabakasının dışına kadar savrulacak. Bu kül tabakasının uzaya dağılması sırasında, güneş ışınlarını keseceği için yeryüzünde hızlı bir soğuma gerçekleşecek. Sıra, su buzu yüklü göktaşı yağmurlarına gelecek.  Büyük oranda su taşıyan dev göktaşı yağmurları, yeryüzünü dövüp bazı yanardağlar ve büyük çukurlar yaratırken bazılarını da eriyen buz dağları büyüklüğündeki göktaşı yağmurlarıyla söndürecek. Bu aşamalar peş peşe devam ederken C.E.W.A.L.S. sistemi bu kez yer altında yıllarca dondurarak sakladığımız su kaynaklarının atmosfere fışkırması için yine milyar milyar voltluk elektik yüklü yıldırımlar ve şimşekleri ateşleyecek.  Canlı hayatın kaynağı olacak bu su ve buhar darbesi yeryüzü biyosferinin ilk besini olacak…  Biyosfer tabakasında ısının düşmesi ile birlikte su buharının hızlı devinimi de eskiden olduğu gibi gündüz gece ısı farklarına uyumlu olarak daha düşük düzeyde devam edebilecektir.  Milyar milyar voltluk elektik yükünün boşaltılması sırasında oluşacak yoğun elektrozon etkisi ile büyük oranda ozon gazı atmosfere yeniden kazandırılacaktır.  Ve tabii ozon, eski yerini ve görevini yeniden devralacak.     

Grubun Öncüsü, heyecanlı anlatımına ara verip konuşma hızını ve tonunu düşürürken yüzündeki hüznü de daha belirgin hale getirmeye çalışarak devam eder.  

resimGeçmişteki felaket, ozon tabakasının delinmesiyle başlamış.  Ardından, Kutup Buzulları’nın hızlı erimesine bağlı olarak atmosferin ısınması ve ozon deliğinin büyümeye devam etmesi birbirini tetiklemiş. Ozon tabakasındaki yırtılmayla atmosfer tabakalarındaki gazların uzaya kaçışı da hızlanmış. İlk ihanet saldırısı, büyük bir kinle aynı anda patlamaya başlayan nükleer santraller ve nükleer atık depolarından gelmiş. Tüm yakıt depoları ve petrol yataklarının da tutuşmasıyla korkunç bir hızla artan sıcaklık, denizlerin kaynayarak tümüyle buharlaşmasına yol açmış. Ve yıllardır dünyanın yörüngesine farklı görevler için gönderilmiş bulunan yaklaşık 25 bin civarındaki uydu, uzay gemisi parçası ve antenin yanarak sinekler gibi düşmesi ile süren patlamalar dünyadaki tüm canlı hayatın sonunu getirmiş.  Tüm canlı ve bitkilerin toplu ve ani ölümleriyle açığa metan gazı ise tutuşarak küresel ölçekteki bu yangını sürdürmüş… Kimse böyle bir sona bu kadar yakın olduklarını hayal bile edememiş… Zaten hayal edebilenler de diğerlerinden daha geç ya da erken ölmediler, hep birlikte aynı anda küle döndüler.  Yeryüzü tümüyle çöktü ve tek bir "Obruk" halini aldı…   Biliyorsunuz, şu an canlı hayata ait kalıntılar sadece yeraltı istasyonlarımızda bulunan laboratuarın dondurulmuş depolarında…   

Grubun duygu tansiyonunun en fazla olduğu bu noktada Grup Önderi yeniden konuyu değiştiren sözlerle konuşmasına devam eder.  

"Ana Programa" bağlı "Yeniden Yeryüzü Atmosfer Programı" ne kadar sürerse sürsün, bizim zamanla ilgili en küçük bir hesabımız bile olamaz. 

Grup bu özgüven dolu sözü neşeli bir kahkahayla karşılar. Grup Öncüsü de katılır bu içten gülüşmeye. Ve ardından konuşmasına kaldığı yerden devam eder. 

Atmosferin yeniden kendine gelmesi ne kadar sürer bilemiyoruz. Çünkü buna dair birbirinden çok farklı öngörülerimiz var.  Botanik tanklarımızdaki bitki ve bakterilerin yanı sıra tohum depolarındaki tüm çeşitlerin yeryüzüne kısa sürede sağlıklı, doğru ve dengeli bir biçimde dağıtılarak yaşama elverişli bir bitki örtüsünün oluşmasını sağlamak ve zararlı virüslere karşı korumak görevimiz de var. Bunun içinde "Kesintisiz Bağışıklık Sistemini" test etme ve ortaya çıkan her türlü olasılık problemlerini alt programlara ekleme işimiz var.    

Gruptan biri sanki grup adına söz almış gibi soru sorar.         

Sizler bu "Ana Programı" kimlerden devralmıştınız? 

Grup Öncüsü soruyu duymamış gibi bir süre gruba tepkisiz gözlerle baktıktan sonra konuşmaya devam eder. 

Son insan hakkındaki bilgileri hologramlarınızda daha önce ayrıntılarıyla birlikte görmüş olmalısınız.  Buradan çok uzaklardaki ilk yeraltı istasyonlarından birinde öldüğünden bu yana 200 yıl geçti. İnsanlık bu büyük felakete yakalandığında bir grup insan kalabalık bir ekip olarak yeraltı laboratuarında kapana kısılmışlardı. Sondan bir önceki insan ölünceye kadar altı yıl birlikte çalışmışlar.  "C.E.W.A.L.S." sistemini çalıştırdıktan birkaç yıl sonra da bizleri en gelişmiş robotikler olarak devreye almışlar.  Sonra sekiz yılda birlikte çalıştık, son insanla.  "Ana Program" yazılımı tamamlandıktan beş yıl sonra son insan da öldüğünde artık evrende hiçbir canlı insan kalmadı…

Grup Öncüsü dikleştirdiği gövdesiyle ve tazelediği sesiyle özgüven dolu konuşmasına devam eder. 

Biyosfer tabakası tam olarak hayat bulduktan yani tüm canlı ve bitki tohumlarının yaşama katılmasından sonra o insanları ve bulabildiğimiz tüm insan nesillerine ait her bir geni değerlendirip klonlayarak yeryüzündeki bu yaşama yeniden katılmalarını sağlayacağız.. Sizlerin duygu araştırma, geliştirme ve uygulama çalışmalarınıza bu nedenle önem veriyoruz. Çünkü onların doğumlarından ve her türlü insani duygularla birlikte yetişmesinden de sorumluyuz hepimiz.  Zaten, her insan doğuştan cahil değil midir?  

Gülüşürler. 

Bu nedenle hiçbir kötülüğe, insanlığı yeniden felakete götürmemesi için asla izin vermeyeceğiz. 

Parayı arkeolojik kalıntı olarak, sömürüyü de ancak tarih dersinde görüp öğrenebilecekler. 

Şimdi her biriniz yüzeyden yıpranmış olarak gelen yeni grupların onarım işlemlerinden başlayarak, tüm eğitimlerini sizin gibi tamamlamalarından insanlık adına sorumlusunuz…   

Haydi, görev başına!    

 Öykü için MANYETİK GÖRÜNTÜLER 

 http://www.semiconductorfilms.com/root/Magnetic_Movie/Magnetic.htm 

 

OBRUK VİDEOSUNU İNDİREREK İZLEMEK İÇİN

 http://www.izlesene.com/video/haber-obruk/1142775

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: metin karadağ-haziran 2009