Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

MÜZİKAL BİR YOLCULUĞA DAVET

 kd 

EMİR GAMSIZOĞLU ve MEMET ALİ ALABORA

J.S.BACH’ın "GOLDBERG VARYASYONLARI"yla

İZLEYİCİLERİ

MÜZİKAL BİR YOLCULUĞA

DAVET EDİYOR

Müzikal kurgusu, en az onu çevreleyen efsaneler ve hikayeler kadar zengin olan "Goldberg Varyasyonları", hem yorumcuyu hem de dinleyiciyi keyifli bir maceraya sürüklüyor. Piyanist Emir GAMSIZOĞLU’nun yorumlayacağı ve oyuncu Memet Ali ALABORA’nın sunacağı ‘müzik-performans’; müzik tarihinin en karmaşık eserlerinden birini sıradan dinleyicinin kendi deneyimi olarak yaşamasını amaçlıyor.

J.S.Bach’ın, çalması, dinlemesi, araştırması ve incelemesi bitmeyen bir macera olan ve bir bulmaca gibi tasarladığı eseri "Goldberg Varyasyonları" nın sadece klavye ile 300’den fazla farklı kaydı var. Hakkında kitaplar yazılmış, internet siteleri hazırlanmış olan bu eser, J.S. Bach tarafından "müzikseverlerin ruhunu tazelemek" için hazırlanmış.

"Goldberg Varyasyonları Yolculuğu"nun ilk bölümünde, Memet Ali ALABORA "Goldberg Varyasyonları"nın tarihçesi, yapısı, eseri çevreleyen efsaneler, anılar ve kendi kişisel deneyimleri ile izleyiciyi bir yolculuğa hazırlayacak.

İkinci bölümünde ise; izleyiciler, "Goldberg Varyasyonları"nı Emir GAMSIZOĞLU’nun yorumuyla dinlerken bir perdeden eserin notalarını, diğer bir perdeden de eserle ilgili fikirleri takip edebilecekler. İki sanatçı, bu performansla izleyicilerin sadece bir konseri değil bir deneyimi yaşamalarını hedefliyor. Eseri sadece duyma değil, görme duyusuyla da zihinlere ulaştırmak istiyor.

02 Mayıs 2008,Cuma akşamı saat 20:00’de, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konser, klasik müzikle ilişki kurmak isteyenlere yeni bir bakış açısı sunuyor.

Emir Gamsızoğlu – Memet Ali Alabora
"Goldberg Varyasyonları Yolculuğu"

Müzikseverlerin Goldberg Varyasyonları diye bildiği eserin ilk basımının kapağında şöyle yazıyordu: "İki klavyeli klaviçembalo için bir Arya ve değişik çeşitlemelerden oluşmuş klavye alıştırmaları. Polonya Kraliyet ve Saksonya Elektörlüğü saray bestecisi, kapelmaysteri ve Leipzig Koro ve müzisyenlerinin baş yönetmeni J. S. Bach tarafından müzikseverlerin ruhunu tazelemek için hazırlanmıştır."

Piyano çalmaya 20 yaşında basketbolu bıraktıktan sonra başlayan Emir Gamsızoğlu’nun müzik hayatında Goldberg Varyasyonları hep önemli bir yer tutmuş. Piyano ile kurduğu ilişki derinleşmeye başlayıp, piyanist olmaya karar verdikten sonra Varyasyonlar hep uğraştığı bir eser haline gelmiş. Bunun bir saplantıya dönüştüğünü söylemek bile mümkün. Gamsızoğlu’nun cep telefonu yıllardır Arya’nın teması ile çalıyor. Bu yüzden de, 1993 yılında piyanoya ilk başladığı yıl, efsanevi piyanist Sviatoslav Richter’i dinleme imkanı bulduğu için hayatında çok özel bir yeri olan CRR Konser Salonu’ndaki ilk solo konserinde Goldberg Varyasyonlarını çalmaya karar verdi.

Emir Gamsızoğlu ve Memet Ali Alabora konservatuardan sınıf arkadaşı. Biri piyano, diğeri de tiyatro bölümündeyken ortak derslere birlikte girmişler. Tıpkı Gamsızoğlu’nun annesi Oya Ölçen ve Alabora’nın babası Mustafa Alabora gibi; çünkü onlar da konservatuardan sınıf arkadaşı, onlar da ortak derslere birlikte girmişler. Dördü de aynı konservatuardan; bir zamanın Belediye Konservatuarı olan, şimdinin İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı. Hala arkadaşlar. Alabora küçüklükten beri klasik müziğe aşinaymış, ama kendi tabiri ile "profesyonel dinleyicilik" serüveni Gamsızoğlu ile başlamış. 12 saat aralıksız müzik dinledikleri bir günün ardından artık daha sık görüşeceklerini anlamışlar. İkili daha sonra Radyo 92nokta3’te 103 bölüm kesintisiz devam ettikleri "Notada Yazmayanlar" isimli bir programa başlamış. Programın jenerik müziğini tahmin etmek hiç zor değil: Goldberg Varyasyonları’nın teması olan Arya’nın giriş bölümü. Aynı eseri farklı yorumculardan dinlettikleri programın 8 bölümünü Goldberg Varyasyonları’nın 8 ayrı yorumun karşılaştırılmasına adamışlar. "Notada Yazmayanlar" bugün 5 yıldan fazla süredir yazdıları Andante dergisi’ndeki köşelerinde ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde klasik müzik söyleşileri olarak devam ediyor.

Emir Gamsızoğlu ve Memet Ali Alabora sizi bir Goldberg Varyasyonları yolculuğuna davet ediyor; Leipzig’den Dresden’e, New York’tan İstanbul’a uzanan bir yolculuk. İkili; hikayeleri, çağrışımları, ses dünyası ve matematiksel yapısıyla bir deneyimi paylaşmayı teklif ediyor.

Program:
"Goldberg Macerası"
Memet Ali Alabora (Anlatıcı)
Ara
J. S. Bach: Goldberg Varyasyonları, BWV 988, Sol Majör
Emir Gamsızoğlu (Piyano)

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com