Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray Marmaray Ranta ve Seçim Propagandasına Kurban Edilmesin

(yorumlar kapalı)

marmaray-secime-kurban-edilmesin-6.jpg

Haydarpaşa Gara gelen ve giden tren seferlerinin sonlandırılarak yalnızlığa itilip uygulanmak istenen dönüşüm ve yağma projesine karşı 72 haftadır Perşembe geceleri 89 haftadır Pazar günleri gar marmaray-secime-kurban-edilmesin-5.jpgmerdivenlerinde inatla direnişini sürdüren Haydarpaşa Dayanışması Marmaray projesinin tüp kısmının açılışının iki gün öncesinde (90.Pazar eylemi) Kadıköy’den Haydarpaşa Gara yürüdüler.

Kadıköy’dei Eminönü vapur iskelesi önünde toplanan Haydarpaşa Dayanışmasına ve Yoğurtçu Parkı ve Abbasağa formu, Yel değirmeni Dayanışması destek verdiler.

Saat 13.00 da yürüyüşe geçen eylemciler Rıhtım caddesinde bir şeridi kapatarak Haydarpaşa gara geldiler.marmaray-secime-kurban-edilmesin-1.jpg Gar merdivenlerinde ilk konuşmayı Stuttgart 21 eylemini ziyaretten dönen Mimar Mücella Yapıcı yaptı. Mücella Yapıcı “Almanya’da Stuttgart garın dönüşümüne karşı mücadele edenlerin Stuttgart garı kaybettik ancak Haydarpaşa garı kaybetmemek için dayanışma içinde olacağız dediler ve Uluslararası dayanışmanın bir göstergesi olarak da üzerindeyazılı dövizleri bu eylem için gönderdiler ayrıca birde slogan hazırladılar şimdi hep beraber bu sloganı atalım önce ben söyleyeceğim sonra siz tekrar edersiniz” dedi.

marmaray-secime-kurban-edilmesin-3.jpgDaha sonra ise hazırlanan basın açıklaması Haydarpaşa Dayanışması adına Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Sekreteri Hasan Bektaş tarafından okundu.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’de eyleme destek olmak amacıyla Haydarpaşa Gara geldi. Eylem Ufuk Korakoç dinletisi ile son buldu.

Basına ve kamuoyuna
1960’larda yapılmasına karar verilen ve bir “Devlet Projesi” olan; kamuoyuna “Asrın Projesi” olarak tanıtılan Marmaray Projesi İktidarın bilgisizlik ve beceriksizliği nedeni ile 4 yıllık gecikmeden sonra aceleci bir kararla ulaşıma açılmakta. Gebze-Halkalı arasında yapımı planlanan proje riske atılmaktadır.

26 Ekim 2011 tarihinde yüklenici ile imzalanan sözleşmeye göre Projenin tamamlanarak hizmete açılma tarihi 18 Haziran 2015’dir. Ancak, iktidar yerel seçimleri düşünerek Marmaray projesinin de bütünlüğünü bozarak; uzmanların bütün uyarıları yok sayılmak suretiyle 29 Ekim tarihinde projenin TÜP kısmında yani Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasında ulaşımın başlatılacağı ilan edilmiştir.

AKP İktidarı, bir kamu projesi olan ve İstanbul’un ulaşımına önemli bir kolaylık sağlaması beklenen proje ilemarmaray-secime-kurban-edilmesin-2.jpg ilgili olarak; Haydarpaşa-Kazlıçeşme yerine Üsküdar-Kazlıçeşme güzergahının seçilmesiyle başlayan pek çok yanlışın yapıldığı ve yapılmaya devam edildiği bilinmektedir.

Bu kapsamda;

· Proje ve uygulama süreçlerinde yüklenici firmanın “kendi kendisini denetlemesi” gibi bir sistemle ciddi bir kamu denetiminin yapılmaması,
· Şehirlerarası ve şehir içi trenlerin çalışmaları etkilenmemesi gerekirken seferlerin durdurulması,
· Uygulamada teknik hataların oluşması ve buna ilişkin belirsizlikler,
· Depreme karşı güvenlik konusunda kamuoyuna bilimsel ve net veriler sunulamaması,
· Projenin gecikmesi ve daha sonra planlanan bitim süresinden önce proje bütünlüğünü bozacak şekilde açılış planlanması,
· Açılıştan önce yapılması gereken testlerin yapılmaması ve hatta tavsanması,
· Marmaray Projesi’nin tüp kısmının Maltepe kontrol merkezinin tamamlanmadan açılacak olması tüpün izlenememesi sonucunu doğurduğu gibi trafik güvenliğini tehlikeye sokması,
· Yalnızca Ayrılıkçeşme Kazlıçeşme arasının eksik teslim alınması, Üsküdar istasyonuna geçici bir kontrol merkezi kurulması projeyi garanti kapsamına çıkardığı gibi projenin maliyetini de artırması,
· Kamuoyuna kapasite, zamanlama ve daha pek çok konuda yanıltıcı açıklamalar yapılması,
· Haydarpaşa Garı ile ilişkisinde var olan belirsizlikler gibi çok önemli hatalar yapılması,
· Marmaray’ın “Kentsel Dönüşüm Projelerine” dayanak olarak düşünülmesi,
· Bir kısım kültür varlıklarının proje bahane edilerek yok edilmesi gibi çok önemli hatalar yapılmış ve  yapılmaya devam etmektedir.

Bu sorunların dışında toplumsal bellek açısından önemli olan “Ankara Haydarpaşa ve Haydarpaşa Ankara” arasında yılların oluşturduğu bir seyahat alışkanlığı ve kültürü de ortadan kaldırılmaktadır.

Diğer taraftan kamu yöneticilerinin projeye yönelik kamuoyuna yaptıkları açıklamalar “ibret vesikası” niteliğindedir. Bu anlayışa paralel olarak Başbakan Erdoğan, açılış tarihini ilan ederken; “Marmaray’ı da engellemek istediler. Ve maalesef 4 yılımızı yediler.” Gibi son derece mesnetsiz ve gerçekle ilgisi olmayan ifadeleri kullanmakta sakınca görmemiş. Ayrıca, Yenikapı’da kazı sırasında çıkan 9 bin yıllık geçmişe ait kalıtlar hakkında “Üç beş çanak-çömlek ile bizi engelliyorlar” türünden “akıllara ziyan” açıklamalar yapılabilmiştir.

Bizler, Haydarpaşa Garı ve çevresini atıl hale getirmek ve dava açtığımız “rant projesini” uygulamak isteyen bu “otoriter ve yağmacı” anlayışın hiçbir uyarıyı dikkate almayacağının farkındayız.

Buna karşın “Haydarpaşa Dayanışması” bileşenleri olarak bütün bu süreç içersinde uyarılarımızı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Öncelikle bütün bu yanlışların düzeltilmesi öncelikli bir sorumluluk olarak görülmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır…

Marmaray “ranta ve seçim propagandasına” kurban edilmesin!
Haydarpaşa Gardır ! Trenler Gara Gelsin ! 27.10.2013 Pazar

Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması Adına

TMMOB Mimarlar Odası /Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Kentvedemiryolu