Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Marmaray İşçileri Direnerek Kazandılar

(yorumlar kapalı)

resimMarmaray Projesi’nin arkeolojik kazı işlerinde çalışan işçiler, Polatlar Arkeoloji şirketinin patronlarını yola getirdi. 26 Ağustos’ta direnişe çıkan işçiler, Tekstil Sen yöneticilerinin müdahalesiyle ücretlerini aldı, dün iş başı yaptı.

Aylardır maaşlarını alamayan taşeron işçiler, "İş bıraktığımızda paramızı alabiliyoruz" dedi, eylemle kazandı. Alanında dünyanın en önemli 3. projesi olduğu iddia edilen Marmaray Projesi’nde arkeolojik kazı işlerini yapan Polatlar Arkeoloji, direniş üzerine işçilerin bütün taleplerini kabul etti.

Tekstil-Sen müdahale etti, işçiler haklarını aldı

Gama-Nurol firmasının taşeronu Polatlar Arkeoloji’de çalışan işçiler, 5 aydır maaşlarını ve asgari geçim ücretlerini alamıyordu. Sigorta primleri tam yatırılmayan işçiler, altı ayda bir yapılan sağlık kontrolünde de doktor ücretinin yarısını kendileri ödemek zorunda kalıyorlardı. 8 ayda 11 kez direnişe çıkan işçiler, son olarak 26 Ağustos’ta iş bırakmıştı. Yenikapı şantiyesinde çalışan 250’yi aşkın işçi, Tekstil-Sen yöneticileri ve sendika avukatları ile birlikte 1 Eylül’de patronlarla görüştü. Polatlar Arkeoloji Şirketi’nin patronları Ziya ve Metin Polat işçilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı.

Polat Arkeoloji işçilerinin kabul ettirdiği talepler şöyle:

 

· Her ayın 20-22’si arası maaş ödemelerinin bankalar üzerinden yapılması ve bordroların verilmesi.

· Devletin işçiler için patronlara ödediği ve patronlar tarafından el konulan asgari geçim indirimi ücretlerinin maaşlara yansıtılması.

· Daha önce eksik yatırılan sigortalar da dahil olmak üzere, SSK primlerinin tam gün üzerinden eksiksiz yatırılması.

· Günlük 27,5 TL olan yevmiyelerin 30 TL çıkarılması.

· Direnişte çalışılmayan günlerin ücretlerinin tam olarak ödenmesi.

· İşçilerin bütün alacaklarının 17 Eylül gününde ödenmesi.

 

 

Tekstil-Sen ve işçilerin baskısıyla patronlar Temmuz ayı ücretlerini aynı gün bankaya yatırdı. İşçiler, Tekstil-Sen avukatları aracılığıyla taleplerini garanti altına aldı, taşeron şirketten resmi onaylı belge aldı. İşçiler, ücretlerini almaları üzerine dün işbaşı yaptı.

Ödemeler yapılmazsa eylemlere başlarız

 

Kazanımın ardından gazetemize konuşan işçi temsilcisi Osman Can, 17 Eylül’de ödeme yapılmadığı takdirde sendikayla beraber eylemler yapacaklarını ifade etti. Osman Can, şunları söyledi: "Eğer paralarımız ödenmezse ana firma Gama-Nurol’unun önünü eylem yeri yapacağız. Hakkımızı her yerde arayacağız. Çünkü onlar bizim emeğimizi aylarca çaldılar. Hepimizi, çocuklarımızı mağdur ettiler. Bize yardımcı olan, yol gösteren Tekstil-Sen ve sendikanın avukatlarına teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun."


Kaynak:

www.atılım.org

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu