Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Kamer Genç’ten Marmaray sorusu

(yorumlar kapalı)

Necati Doğru’nun “Asrın Projesi sosis oldu halktan gizleniyor”, “Sosis Geçiş”, “Medya patronu da sosiseresim üzülüyordur” ve “Ağla Gözlerim” adlı yazıları ile gündeme taşıdığı Marmaray Projesinde kamuoyunun bilmediği hususları bu kez CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk’a, yöneltti.

 

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk’a, Marmaray Projesi’nde, Fransız ve Doğuş grubunun sözleşmesinin neden feshedildiğini sordu.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanlığı’na, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk’un sözlü olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Genç, Ulaştırma Bakanı’na şu soruları yöneltti:

 

1. İstanbul’da yapılması planlanan (Marmaray) Projesinin Halkalı-Gebze arası demiryolunun boğaz tüp tünel geçişi bitirilmiş, diğer bölümlerin müteahhidi Fransız şirketi ile Doğuş Gurubu bugüne kadar hiçbir iş yapmadan taahhütleri feshedilmiştir. Fransız ve Doğuş grubunun sözleşmesi neden feshedilmiştir?

 

2. Bu iş için yüklenici firmalara avans ödenmiş midir?

 

3. Ödenmiş ise miktarı nedir?

 

4. İlgili firma 2004 yılında aldığı işi bugüne kadar hiçbir faaliyette bulunmadığı halde idareniz neden sessiz kalmıştır?

 

5. Bu işte kullanılacak demiryolu rayı ve sair malzemenin idarenizce belirlenen firmalardan alınması konusunda yüklenicilere bir telkininiz olmuş mudur?”

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu