Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Hızlı trene de binmem-Prof.Dr. Aydın EREL

(yorumlar kapalı)

 kd

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Ulaşım Anabilim Dalı Öğretim Üyesi’in "Hızlandırılmış trene binmem sevdiklerimin binmesine de izin vermem çünkü; altyapı, raylar, vagonlar hızlandırılmış trene uygun değil" diye açıklama yapmasını ve diğer bilim çevrelerinin ve meslek odaları sendikaların da uyarılarını dikkate almayan TCDD ve AKP iktidarının bu şov girişimi 22.07.2004 tarihinde bir facia ve 39 cana mal olmuştu.

19-20-21 Eylül 2007 tarihinde TMMOB tarafından düzenlenen 7.Ulaştırma Kongresinde "Uzun Kaynaklı Demiryollarında Karşılaşılan Yanal Stabilite Sorunları" adlı bir sunum yapan Prof. Dr. Aydın EREL sunum sonu soru cevap kısmında TCDD yetkililerinin de bulunduğu bir ortamda "hızlı tren" işletmeciliğinde alt yapının önemine dikkat çekerek bu işletmeciliğin güvenlik içinde sürdürülebilmesi için hattın çok sıkı denetim altında tutulmasının gerekliliğine ve gerek altyapı gerek tren seti alımında gereken özen ve itinanın gösterilmediğini dile getirmişti.

16.11.2007 tarihli Taraf Gazetesinden Mehmet BARANSU’ya Ankara-Eskişehir arası hızlı tren işletmeciliği üzerine çekincelerini

· Raylarımız sağlam olabilir ama zemin sağlam değil.

· Hızlı tren geçişiyle altyapıda deprem anındaki gibi anormal titreşimler olacak buda alt yapıyı bozacak.

· Raylar birbirine kaynakla bağlanıyor buda esnekliği ortadan kaldıracak.

· Yeni raylar aşırı sıcakların etkisiyle baskı altında kalıp eğilecek.

· Rayların doğrultusu ve hat genişliği bozulacak.

· Tren yolunda çökmeler olacak

Şeklinde sıralayan Prof. Dr. Aydın EREL "yüksek hızın deprem etkisi yarattığını onun için lazer ışınları ile yolun kd her gün kontrol edilmesi gerektiğini, yolla trenin karı koca gibi olduğunu, aralarında uyum olmazsa kavga çıkacağını söyleyerek, yola düşen ıslak bir yaprağın bile bu trenin devrilmesine neden olacağını" belirterek açıklamalarına devam etmiştir.

Alt yapı konusundaki bu açıklamalarından sonra ise "hızlı tren proje ortağımız İspanya’nın bu işletmeciliğe geçen en son ülke ve bu hatta son kontrolü yapacak olan Türk firmasının da tecrübesiz" diyerek "hiçbir ülke de ilk seferlerde 250 km tercih edilmez" şeklinde açıklamalarını sürdürmüştür.                                                                foto :  http://e40003.me.metu.edu.tr/

Prof. Dr. Aydın EREL isim vermeden projede danışmanlık yapan hocalarını da "bilgi düzeyleri hızlı tren için yeterli değil" diye eleştiriyor.

Bu arada TCDD nin Ankara Eskişehir arası hızlı tren hattında ultrasonografik muayeneyi geçen ay yapılan test sürüsünden sonra yapılmasının da yanlış bir uygulama olduğunu şimdi o alınan test sonuçlarının hiçbir anlam ifade etmediğini de dile getirmiştir.

Hızlı tren test sürüşleri esnasında kamuoyunun TCDD tarafından yanıltıldığı ve ülkenin maddi kaynaklarının heba edildiği BTS Genel Merkezince de yapılan açıklamalarda da belirtilmişti.

BTS Genel Merkezi 10.05.2007 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada

"Hızlı tren deneme seferleri ile ilgili olarak sendikamız tarafından tespit edilen eksiklikler ve eleştirilerimiz 26 Nisan 2006 tarihinde yapılan bir basın açıklaması  kamuoyunun  bilgisine sunulmuştu.(bakınız www:bts.org.tr)
Daha sonra kiralanan hızlı tren setinin, test sürüşleri yapılacak Esenkent –Hasanbey hattının dışında kalan Eskişehir, Bozüyük , Bilecik , İzmit ve Haydarpaşa’da birer gün sergilenmesi ve kiralanan bu hızlı tren setiyle, Ankara Eskişehir hattının tamamının tamamlanmış ve hızlı tren  işletmeciliğine açılmış gibi kamuoyuna lanse edilmesi üzerine İstanbul şubemiz tarafından yapılan bir basın toplantısı ile gelişmeler yine basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştı.
Sendikamız tarafından yapılan bu açıklamalar üzerine TCDD Genel Müdürlüğü tarafından  7 Mayıs 2007 tarihinde yayınladığı bir basın bülteni ile sendikamız "bir sivil toplum örgütü" olarak nitelendirilmiş ve yaptığımız basın açıklamalarının eksik ve yanlış bilgiler ihtiva ettiği belirtilmişti.

Bu gelişme üzerine, kurulduğu günden beri basına yapmış olduğu açıklamalarda gereken hassasiyeti gösterip hiçbir şekilde eksik ve yanlış  bilgi vermeyen  sendikamız, TCDD yönetimince eksik ve yanlış bilgi olduğu iddia edilen bilgilere yönelik olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur.

1. TCDD Genel Müdürlüğü Hızlı tren kira ücretinin  sendikamızca kamuoyuna yanlış aktarıldığı 3.2 milyon Euro değil 2 Milyon Euro olduğu bilgisini vermiştir.                     

Hızlı Tren setinin kıra ücreti                                                      2.045.000 Euro
Hızlı Tren setini   getiren lokomotif için ödenen ücret           330.000 Euro
Hızlı Tren setinin 5 aylık sigorta ücreti  (1.421.000  YTL )    783.783 Euro

Toplam kiralama maliyeti  (3.158.783 Euro yaklaşık)         3.2 Milyon Euro

TCDD bu kalemlerden sadece kira ücreti olan 2045.000 Euro yu baz alarak  2 Milyon Euro diyerek kamuoyuna yanlış bilgi vermektedir.

2. Hızlı tren test sürüşleri TCDD’nin iddia ettiği gibi Ankara-Eskişehir arasında değil bu gün itibariyle ancak Esenkent- Hasanbey   arasındaki hatlardan sadece birinde  yapılabilir. Hasanbey-Eskişehir ve Esenkent-Ankara arasında test sürüşü yapılacak hızlı tren hattının alt ve üst yapıları henüz yapım aşamasında olup test sürüşleri için uygun değildir. Dünyanın hiçbir ülkesinde hızlı tren altyapısı olmayan hatta hızlı tren test sürüşü yapılmaz.

3. Hatta şu an için yapılacak hız, TÜV SÜD GmbH firması tarafından belirlenmiş olup (bu firmaya ayrıca hizmet alım sözleşmesi kapsamında 278.000 Euroluk anlaşma yapılmıştır) test sürüşü yapılacak kesimde maksimum hız 100 km/s. olarak belirlenmiştir.

4. Setin kira süresi 4 ay olup bu süre içinde 250 km hız yapması olanaklar dahilinde değildir. Bu hıza ancak hat tamamlandığında, anılan basın açıklamalarımızdaki eksiklikler giderildiğinde ulaşılabilir. Diğer yandan bu hızlı tren seti ile sürat testi yapılmayacak olup yolun kalite ve pantograf ölçümleri yapılacaktır.

5.  Hızlı tren için hatta yüksek gerilim verileceğinden test sürüşleri aynı zamanda üst yapı çalışmalarına engel olmaktadır. Bu yüzden tren seti çalışmalara engel olunmasın diye  hat dışındaki illerde şov  amaçlı olarak gezdirilmektedir.

6. TCDD resmi internet sitesinde yer alan 26 nisanda2007 tarihinde yapılan test sürüşleri ile ilgili haberde: "Ankara- İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin 1. etabı olan, alt/üst yapı çalışmaları tamamlanan Esenkent-Eskişehir etabında 23 Nisan 2007’den itibaren test sürüşlerine başlandı. Test trenini, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 26 Nisan 2007 tarihinde basına tanıttı. Tanıtım töreninde basına bilgi veren Yıldırım; hızlı tren çağının başlangıcı olan tarihi bir gün yaşandığını belirterek; 2003’de temeli atılan 1. etabın çok hızlı bir şekilde yapımının tamamlandığını," belirtilmiştir. (http://www.tcdd.gov.tr/haberler/testsurusu.htm)TCDD ve Ulaştırma bakanlığının hattın 1. etabının tamamlandığı yönündeki demeçleri ulusal basınızda yer almış, ve bu demeçlerle kamuoyuna yanlış bilgiler verilmiştir.  Sendikamızca yapılan açıklamalarda ise bu bilgilerinin gerçeği yansıtmadığı, hattın tamamlanmadığı kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Sonuç olarak daha öncede belirttiğimiz gibi bu hızlı tren seti ihtiyaçlar üzerine değil seçime yönelik olarak kiralanmıştır. Hızlı tren setinin diğer illerde şov amaçlı birer gün sergilenmesi bunu ortaya koymaktadır. Bu hızlı tren seti hattın tamamlanmadan önce kiralanması nedeni TCDD Milyonlarca Euro zarara uğratılmıştır. 
Hızlandırılmış trende olduğu gibi bu konuda da sendikamız değil TCDD yönetimi kamuoyuna eksik ve yanlış bilgiler vererek kamuoyunu yanıltmaktadır" denilmişti.   

 kdAydın EREL’in eleştirilerine aynı gazetede yanıtlayan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN "hızlı tren ihalesini kazanan İspanyol firmanın oldukça tecrübeli olduğunu, Türkiye’deki 6 üniversiteden altı öğretim görevlisi ile Alman, İspanyol ve İtalyan firmalardan oluşan bir kontrol ekibinin olduğunu, sertifikasyonu verecek alman SUD firmasının tüm kontrolleri yapmakta olduğunu, alt yapının dünyada yapılanların en iyisi olduğunu, yolların depreme göre yapıldığını, her bölgenin risk oranının göz önüne alındığını, hat bittikten sonra ultrasonik ölçümlerin yapılacağını, seferler süresincede aylık ya da 15 günlük periyotlarla ölçüme devam edileceğini, kaza olmasın diye çalışma yaptıklarını Prof. Dr Aydın EREL’in eleştirilerine katılmadığını" beyan etmiştir.                                               

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com