Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

HİCAZ HATTI’NIN 100. YILINDA ŞAM’DA TÖREN, BİZDE TALAN

 kdNasıl? Osmanlıcılığı, milliyet ve mukaddesat şampiyonluğunu kimselere bırakmayanlar, tam da böylesi tarihsel bir noktada kendilerine yakışanı yapıyorlar değil mi? Hani, nerede Abdülhamitçiler, hani yere göğe sığdıramadıkları Ulu Hakanlarının bu ulu mirasına; Haydarpaşa İstasyonu ve diğer tarihsel-kentsel-kültürel eklentilerine niçin sahip çıkmıyorlar?  Yer yarıldı da içine mi girdiler, yoksa İstanbul depremi geldi vurdu da haberimiz mi yok?..

Tarihe ve topluma saygı kuru lafla, gevezelik ve şarlatanlıkla olmaz. Tarih yapılırken-yıkılırken sessiz ve sorumsuz davrananların tarihe-topluma-kültürel ve doğal mirasa; dolayısıyla insana ve insani olana saygısı olamaz, onların ve onların ardındaki koltuk sahiplerinin tarih nezdinde havale edilecekleri yer de yine kendilerine yakışan bir yer olacaktır.  

Hicaz demiryolu şam istasyonu haritası

Ankara’da üniversitelerin üzerinden dozer geçirmek için seferber olanlar, İstanbul’da iskelesini kd sancağını şaşırarak  yöneticilik yaptığını sananlar ve onlara içerden-dışardan yeşil ışık yakanlar… Devletlu ve haşmetlu kat ve kesimler… Her kat ve kesimden hınk deyicileri bu kültür ve tarih yıkıcılarının… Tümü de tarih denen yanılmaz yargıcın haklarında vereceği yargıdan kurtulamayacaklardır.

Eğer öyle olmasa idi, "Osmanlı Osmanlı" diye iç geçirenler, "Yeni Osmanlı" modelleriyle Türkiye Cumhuriyeti’ni çuvala sokmaya çalışanlar Beijing (Pekin) Olimpiyatları kadar olmasa da (!) "anlı-şanlı" tarihimize yakışır ve yaraşır bir anma etkinliği düzenlerlerdi…  

Hicaz demiryolu madalyonu

 kdÖyle ya Hicaz Demiryolu, Hicaz Hattı bu. Boru değil! Hicaz denince kalbi çarpanlar, yüzünün rengi değişenler, hani neredeler?.. Bu hattın yapımında, Hintten Yemen’e tüm müslüman dünyası ayağa kalkmıştı! 100 yıl önce hizmete sokulmuş bu hattın beri ucunda bulunan ve yine, 100 yıl önce hizmete açılmış Haydarpaşa İstasyonu’nun kuruluş ve işletmelerinin öyküsü tüm dünyaya duyurularak, Hicaz’la İstanbul arasında kurulacak bir kültür-sanat hattı (!)oluşturulamaz mıydı?  

İstanbul’un "kültür başkenti" olmasına da katkısı olacak bir eylem ve işlem olmaz mıydı bu? Tarihsel bu iki endüstri ve kültür mirası anılırken anlaşılıp, anlaşılırken anılamaz mıydı?.. 

Hicaz demiryolu suriye arabistan

Hicaz’la ilişki deyince, yalnızca "Hac Turizmi"ni anlayanlar, böyle yapmak varken, elde olanı yıkmak için seferber olmuş durumdadırlar. Kimse kusura bakmasın; ama, Batılıların o hiç de hoş olmayan deyişiyle, yaşadığımız, "Tam da bize göre"dir.  

Haydi var gitsin!!! 

 kd

Medine tren istasyonu

 kd

Hicaz demiryolu Şam istasyonu

 kd

Şam istasyonu bu günkü görünümü

 kd

Şam istasyonunda Hicaz demiryolunun 100 yılını kutlama etkinlikleri
 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Ümit Sarıaslan