Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haziran 2011 Demiryollarında İş Kazlarında 6 Emekçi Yaşamını Yitirdi

(yorumlar kapalı)

olmeseydik.jpgİş kazalarında emekçiler can vermeye devam ediyor. Haziran 2011 ayında meydana gelen kazalarda 52 emekçi yaşamını yitirirken 355 emekçide yaralandı. Trafik kazalarında103 tarım işçisi yaralandı. Yine 6 sanayi işçisi trafik kazalarında hayatını kaybederken 75’ide yaralandı. Yani emekçiler ya iş yerlerine giderken yada iş dönüşü standart dışı servis araçlarındaki seyahatleri esnasında karayoluna dayalı ulaşım sektörümüzün kurbanı oldular. Bu arada demiryollarında da meydana gelen kazalarda 2 demiryolu işçisi hayatını kaybettiği 7 işçide yaralandığı rapora yansımış.

Ancak Haziran ayında demiryollarında meydana gelen olaylarda Eskişehir’de vinçten düşen bir parça 1 işçinin ölümüne sebebiyet vermiştir. Erzincan tünel inşaatında meydana gelen göçükte 2 işçi ölmüş, 5 işçi yaralanmıştır, Karabük Eskipazar demiryolu bakım çalışması 1 işçi ölmüş 8 işçi yaralanmıştır. Erzurum’da 1 manevracı ayağını kaybetmiştir, Pamukova Hayrettin arası tren tır çarpışmasında 1 makinist yaşamını yitirmiştir, Bahçe istasyonunda destek makine ile trenin çarpışması sonucu 1 makinist yaşamını yitirmiştir,Yerköy şefaatli bakım treni raydan çıkmış 5 işçi yaralanmıştır.

Yani Haziran 2011 ayında demiryollarında meydana gelen iş kazalarında 6 emekçi yaşamını yitirmiş, 18 emekçide yaralanmıştır.

İş kazaları raporu Haziran 2011

Atatürk Barajı’nda İş Kazalarında Ölenler Anıtı… Kaidesinde “Bizler iş kazalarında öldük, ölmeseydik ne iyiydi” yazıyor. Yazının hikâyesini, eserin sahibi Ferit Özşen’i telefonla arayarak öğrendik. Özşen anlatıyor: “Bu laf, oradaki şantiye şefine ait. İşçilerini çok seven şantiye şefi anıt yapılırken sık sık ‘ölmeselerdi ne iyiydi’ diyordu.” Ferit Özşen, anıtı yaptıkları sırada 12 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini söylüyor. 1993’te yapılan heykelden sonra da birçok iş kazası olmuş.

Anıtla ilgili Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u bağımsız milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Radikal gazetesine yazdığı yazıda iş kazalarının bir kaçına tanık olduğunu ve iş kazalarının sebeplerini anlatıyor: 1 saatlik yemek molası var. 200 metrelik baraj gövdesinden 15 dakikada aşağı inen ve 25 dakikada yukarı çıkan işçiye yemek için sadece 20 dakikalık bir zaman kalıyor. İşçi yemek zamanını uzatmak için naylon leğenlerle 200 metrelik baraj gövdesinden aşağı kayarak inmeye çalışıyor. İşçiler duvarlara çarparak ya da aşağı düşerek hayatlarını kaybediyor. Çoğu Kürt işçi bu şekilde hayatını kaybediyor. Taşeron firma ölümleri işçilerin cehaleti olarak değerlendiriyor. Şikayeti olan işçi ‘iş güvenliği ve diğer sorunlar masası’na dilekçe yazıyor. Dilekçe yazan Kürt işçi, ‘bölücü’ denilerek işten çıkarılıyor. İşçilerin tamamı taşeron şirket bünyesinde çalıştırılıyor, sendika da yok sigorta da yok… Olay 1990’ların ilk yıllarında geçiyor.

Aradan 18 yıl geçti. Türkiye’deki birçok işyeri Atatürk Barajı’ndaki koşullara benzer koşullarda çalışıyor. Ferit Özsen gibi heykeltıraşlara hemen her inşaatta, her maden ocağında, her kent çıkışında, her sanayi tesisinde ihtiyaç var. Bir heykel yapılıp kaidesinde “Biz patronlar Kozlu’da, Tuzla’da, Davutpaşa’da, Dursunbey’de, Bükköy’de, Karadon’da, karayollarında, inşaatlarda yüz binlerce işçiyi katlettik, yargılansaydık ne iyiydi” yazar mı?

***

Basından takip ettiğimiz kadarıyla haziran ayında meydana gelen iş kazalarında 52 işçi hayatını kaybederken 355 işçi de yaralandı.

Yazla birlikte inşaat ve mevsimlik tarım işçilerinin maruz kaldığı kazalarda bir artış yaşandı. Mevsimlik tarım işçilerinin çoğu trafik kazasında hayatını kaybederken birçok tarım işçisi de meydana gelen trafik kazalarında yaralandı. Tarım ilacından zehirlenen tarım işçilerinin yanı sıra 4 tarım işçisi üzerine yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirirken 5’i de yaralandı. Trafik kazalarında yaralanan tarım işçisi sayısı ise 103.

İnşaatlarda ise düşme, ezilme ya da çarpma sonucu 6 işçi yaşamını yitirirken 30 işçi de yaralandı. Elektrik çarpması sonucu 5’i yıldırım düşmesi olmak üzere 9 işçi yaşamını yitirirken 6’sı yıldırım düşmesi sonucu 22 işçi yaralandı.

Yazlık yerlerdeki su deposu temizlikleri sırasında 2 işçi yaşamını yitirirken 2’si itfaiyeci 6 işçi de son anda kurtarıldı. Madenler can almaya devam etti. Madenler, 3’ü göçük altında kalma, 2’si de zehirlenme sonucu toplam 5 işçiye mezar olurken 6 işçi de yaralandı.

Çalıştığı fabrikaya ya da atölyeye giderken ya da evine dönerken trafik kazası geçiren sanayi işçilerinin 6’sı hayatını kaybederken 75’i de yaralandı. Trafik kazaları dışında zehirlenme, elektrik çarpması, düşme, ezilme, çarpma, patlama, boğulma gibi sebeplerden 10 sanayi işçisi ölürken 57 işçi de yaralandı.

Haziran ayı demiryolu işçilerinin yoğun şekilde iş kazasına maruz kaldığı bir ay oldu. Kazalarda 2 demiryolu işçisi hayatını kaybederken 7 işçi de yaralandı. Enerji işçileri de direklerin tepesinde ya da trafolarda can verdi. Haziran ayında 4 enerji işçisi hayatını kaybetti; 4 işçi de yaralandı.

Türkiye genelinde en çok kaza Malatya’da meydana geldi (Malatya’daki yerel basının iş kazalarını haber yapması sonucu 14 iş kazası kayıt altına alınmış oldu). Malatya’yı İstanbul, Ankara, Kocaeli, Balıkesir, Antalya, Kırşehir, Manisa ve Kütahya izledi. Bursa, Konya, Antep, Eskişehir, Denizli, Sakarya, Urfa, Maraş, Düzce, Karaman ve Tekirdağ’da da çok sayıda iş kazası meydana geldi.

30 Haziran – Başakşehir’de mobilya fabrikasında yangın – İstanbul

Başakşehir’de mobilya aksesuarı üreten bir fabrikada henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Hızla büyüyen alevler itfaiyenin müdahalesiyle yakındaki fabrikalara sıçramadan söndürüldü. Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi A3 Blok 10-12 numarada bulunan Metax mobilya aksesuarları fabrikasında, saat 03.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Bloktaki diğer fabrikalarda çalışan işçiler alevleri fark ederek itfaiyeye bilgi verdi. Kısa sürede gelen itfaiye ekibi, hızla büyüyen alevlere müdahale etti. Yangın yakındaki diğer fabrikalara sıçramadan söndürüldü. Yangını fark eden işçilerden Erkan Tekdemir, “Alevleri görünce itfaiyeye haber verdik. Mobilya aksesuarları üretilen bir fabrika. İçeride yaralanan kimse yok” diye konuştu.

30 Haziran – Kamyonun altında kalan işçi yaralandı – Balıkesir

Dursunbey Sanayi Sitesi’nde meydana gelen kazada kamyona talaş saran gündelikçi işçi Ali Rıza Döner talaş imalathanelerinin birinden talaş alımını bitirip kamyona binmek istedi. O anda kamyon hareket etmesi sonucu sağ tarafından kamyona tutunmak isteyen işçi dengesini kaybetti ve kamyonun altına düştü. İşçi kamyonun sağ tarafında bulunan kaportanın alçak olması sebebi ile bir süre yuvarlandıktan sonra sürücü olayı fark etti ve hemen durdu. Kaporta ile lastik arasında sıkışarak kalan işçi, çevredekilerin yardımı ile çıkarıldı. Olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri yaralıyı Dursunbey Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından yaralı Balıkesir Devlet Hastanesine sevk edildi. Döner’in vücudunun çeşitli yerlerinde sürtünme izi ve kalça kemiğinde kırık olduğu bildirildi.

30 Haziran – İskeleden düşen inşaat işçisi yaralandı – Kırşehir

Edinilen bilgiye göre Kırşehir merkez Kervansaray Mahallesi’nde bir inşaatta çalışan A.K. (26 Erkek) isimli işçi, dengesini kaybedip çalıştığı iskeleden düşerek başından yaralandı. Yaralı, kaldırıldığı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

30 Haziran – İki elektrik işçisi yaralandı – Samsun

Canik İlçesi’nde elektrik hattı döşemek için kazı yapan işçilerden 2’si toprak kayması sonucu yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Karşıyaka Mahallesi’nde yeni yapılacak belediye binasına elektrik hattı döşenmesi için kazı yapan işçilerden Şaban Topçu (28) ve Nurettin Kanbay (36) kayan toprağın altında kaldı. Arkadaşlarının yardımı ile topak altından çıkarılan Topçu ve Kanbay, Gazi Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bacaklarından yaralanan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

29 Haziran – Siirt’te trafik kazası:1 ölü, 4 yaralı – Siirt

Şenköy ile Beşpınar köyleri arasında meydana gelen kazada Mehmet Kaplan (48) yönetimindeki 34 UH 8252 plakalı kamyonet Murat Yavuz yönetimindeki 72 DD 464 plakalı kamyonetle çarpıştı. Kazada DEDAŞ’ın özelleştirilen arıza servisinde çalıştığı belirtilen sürücü Mehmet Kaplan yaşamını yitirdi. Diğer sürücü Murat Yavuz da yaralandı. Kazada kamyonette elektrik arıza işçileri Ali Yavuz, Serdar Akkurt ve Yusuf Kutluk’un da hafif bir şekilde yaralandığı belirtiliyor.

29 Haziran – Urfa’da iş kazası: 3 yaralı – Urfa

İnşaat halindeki bir binanın tahta iskelesinin çökmesi sonucu 3 işçi yaralandı. Devteşti Mahallesi 2181. Sokak’ta inşaat halindeki binanın birinci katında sıva işi yapan inşaat işçileri Müslüm ve Yaşar Çilkez ile Hasan Barut’un üzerinde bulunduğu tahta iskele çöktü. Beton zemine düşen işçiler, yaralandı. İşçiler, çevredeki yurttaşlarca Balıklıgöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.

29 Haziran – İnşaat işçileri elektrik akımına kapıldı: 2 yaralı – Bilecik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 4 Eylül Mahallesi Yaşar Doğu Caddesi’ndeki bir inşaatta beton atma çalışması yapan işçiler Nuri Dinç (43) ile İlyas Çetin (32), elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan iki işçi arkadaşlarının haber verdiği 112 Acil Servis ekipleri tarafından Bozüyük Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralılardan Nuri Dinç buradaki ilk müdahalesinin ardından Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesine, İlyas Çetin ise Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Tedavi altına alınan iki işçinin hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.

29 Haziran – Kimya firmasında patlama: 1 ölü – İzmir

Bornova İlçesi’ndeki bir kimya firmasında tank sökümü sırasında meydana gelen patlamada bir işçi yaşamını yitirdi. Alınan bilgiye göre, Bornova 5. Sanayi Sitesi 7416/1 sokaktaki kimyevi madde üretimi yapılan Far-Par adlı işyerinde tank sökümü sırasında patlama meydana geldi. Tankın sökümüyle uğraşan işçi İbrahim Gök (43), patlama sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Patlamaya neden olan tankın içerisinde bulunan solvent maddesinin bir gün önce boşaltıldığı, tankın temizliğinin yapıldığı öğrenildi. İbrahim Gök’ün evli ve iki çocuk babası olduğu, işyerinde bakım ustası olarak çalıştığı bildirildi.

29 Haziran – Tekstil fabrikasında yangın çıktı – Maraş

Maraş’ta bir tekstil fabrikasının depolarında çıkan yangında tonlarca pamuk ve iplik kül oldu. Alınan bilgilere göre yangın, Maraş-Antep karayolunun 10. kilometresinde bulunan Ede Tekstil’de meydana geldi. Gece saat 03.30 sıralarında fabrikanın depo kısmından dumanlar yükseldiğini gören işçiler, durumu hemen itfaiyeye bildirdi. İtfaiye alevlere müdahale etti. Pamuk, iplik ve polyester dolu depodaki alevleri su ile söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerinin çalışması sabah saat 10.30’a kadar sürdü. Depo içerisindeki tonlarca balya pamuk da, kepçelerle dışarı çıkartılıp söndürüldü.

29 Haziran – Tarım ilacı rüzgarın etkisiyle çevreye yayıldı: 20 tarım işçisi hastanelik oldu – Eskişehir

Doğu ve Güneydoğu illerinden gelerek Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’ne bağlı Yeniköy’de tarım işçisi olarak çalışan 20 kişi, tarım ilacından zehirlenerek hastanelik oldu. İşçilerin tarlada çalıştıkları sırada bölgede yabani ot ve mantar oluşumuna karşı atılan tarım ilacı rüzgarın da etkisiyle çevreye yayıldı. Bu sırada işçilerin bulunduğu yöne doğru esen rüzgar nedeniyle tarım ilacından olumsuz etkilenen bazı işçilerde baş dönmesi ve mide bulantısı başladı. Ardından çalıştıkları tarlarda yere yığılan işçiler, çevredekiler tarafından bir otobüse bindirilerek, Eskişehir’deki hastanelere getirilmek üzere yola çıkarıldı. Otobüslerle 30 kilometre taşınan zehirlenen işçiler, kent girişinde kendilerini karşılayan ambulanslarla Yunus Emre ve Devlet Hastanesi‘ne kaldırıldı. Zehirlenen işçiler içinde 2 hamile kadın ve 1 çocuğun da bulunduğu belirtildi. Hastanelerde oksijen tedavisi uygulanan işçiler daha sonra taburcu edildi.

29 Haziran – 62 yıllık işçi görevi başında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti – Urfa

Urfa’nın Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde (TİGEM) 62 yıl aralıksız çalışan Mahmut Nedim Koçpınar, 76 yaşında görevi başında geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Aksaray’da bulunan Koçaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde (TİGEM) 14 yaşında işe başlayan Mahmut Nedim Koçpınar, 1955 yılından itibaren Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde görevine devam etti. 62 yıllık görevi boyunca çeşitli birimlerde çalışan ve son olarak Ceylanpınar Tarım İşletmesi Oto Ekipliği’nde ekip başı olarak görev yapan Koçpınar, görevi başında beyin kanaması geçirdi. Hemen Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 76 yaşındaki Koçpınar, yoğun bakımda 14 gün süren yaşam savaşını kaybetti.

29 Haziran – Tarım işçilerinin çadırları yandı – Antep

Antep’in Araban İlçesi’nde, tarım işçilerinin barınmak amacıyla kurdukları çadırlar, çıkan yangın sonucunda içindeki eşyaları ile birlikte yandı. Edinilen bilgiye göre, Araban’a pamuk çapalamak amacıyla gelen 6 ailenin Araban Ovası’nda Mafara mevkisinde, hasat yapılmış olan buğday tarlasına kurdukları 6 çadır, anız yangınının bölgeye yayılması nedeniyle içindeki eşyalarla birlikte yandı. Ölen ve yaralananın olmadığı yangında 8 kişilik Kılıç, 9 kişilik Deniz, 10 kişilik Gönen, 6 kişilik Yarcan, 9 kişilik Denizhan aileleri ile Ali Ateş’e ait çadır, içinde bulunan eşyalarla tamamen yandı.

29 Haziran – Otomobil işçi servisi ile çarpıştı: 7 yaralı – Tekirdağ

Çorlu’da Hıdırağa Mahallesi Fatih Caddesi’nde meydana gelen trafik kazasında 59 S 1857 plakalı İ.D. (32) idaresindeki işçi servisi içinde yolcularıyla birlikte Çerkezköy istikametine gittiği sırada karşı yönden gelen 59 PH 946 plakalı H.Z.(31) idaresindeki otomobilin aşırı hız nedeniyle virajı alamaması sonucu kafa kafaya çarpıştı. Çarpışma sonucu otomobil hurdaya dönerken sürücüsü H.Z.(31), araç içinde bulunan Y.D. (34), Y.A. (29) ve D.B. (36) ile servis yolcuları H.Y.(51), E.B. (44) ve A.Ö. (43) çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Çorlu Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

29 Haziran – Demiryolu işçisi iş kazasında hayatını kaybetti – Eskişehir

 

TCDD Depo Müdürlüğü’nde işçi, evli ve 2 çocuk babası 57 yaşındaki Zeki Dibek, vincin altında kalarak öldü. Olay, tren motorlarının bakımının yapıldığı TCDD Depo Müdürlüğü atölyesinde saat 10.00 sıralarında meydana geldi. Çelik halatlara takılı vinç demiri halatlardan kayarak yerde çalışan Zeki Dibek’in üzerine düştü. Tonlarca ağırlığındaki vinç demirinin altında kalan Dibek öldü. Dibek’in çalışma arkadaşları “Zeki, emekliliğini doldurmuştu ancak çalışmaya devam ediyordu” dedi.

 

29 Haziran – Maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti – Manisa

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Eynez Bölgesi’nde faaliyet gösteren özel sektöre ait bir maden ocağında göçük meydana geldi. Saat 22.00 sıralarında meydana gelen göçükte, emniyet teknikeri olarak çalışan Azmi Tozlu (24) isimli işçi göçük altında kaldı. Çalışma arkadaşları tarafından göçük altından çıkarılan Tozlu, iş yeri ambulansı ile Soma Devlet Hastanesine götürülürken yolda hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

27 Haziran – Trafik kazasında 3 fındık işçisi hayatını kaybetti – Mersin

Adapazarı’nda fındık toplama işinde çalışan işçileri Diyarbakır’a götüren Baki Özer idaresindeki 01 ZV 429 plakalı minibüs, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Tarsus Damlama mevkiinde Sadullah Demirel’in kullandığı 51 EV 522 plakalı TIR’a arkadan çarptı. Çarpmanın şiddeti ile minibüste bulunan ve aynı aileden olan anne Sabriye Özer, baba Cüneyt Özer ile çocukları Eyüp Özer, kaza anında hayatını kaybetti. Kazada yaralanan Vedat Özer(15), Hasan Özer(3), Özlem Özer(18), Halise Özer(16), Nazan Özer(14), Murat Özer, Erdoğan Özer, Abdullah Özer, Ferhat Akyol ve Mehmet Zahir Öncer, Tarsus Devlet Hastanesinde, Rojin Demir (15), Vedat Demir (15), Sedat Demir (13) ve Abdullah Demir, Mehmet İshak, Özlem Özer ve Serhan Özer ile Şahin Akyel, olay yerine gelen ambulanslar ve diğer araçlarla Tarsus 75.Yıl Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

27 Haziran – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Kastamonu

Kastamonu’da, bir inşaatta çalışan işçi kalıbın kopması sonucu düşerek yaralandı. Kalıpçı ustası 46 yaşındaki Osman D. kalıbın kopması sonucu inşaattan düştü. Dört metre yükseklikten düşerek yaralanan Osman D., arkadaşları tarafından Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavisi süren Osman D.’nin hayati tehlikesi olduğu öğrenildi.

27 Haziran – Hasta taşıyan ambulans iş makinesine çarptı: 4 yaralı – Kayseri

İş makinesine çarpıp devrilen ambulanstaki sağlık personeli ile taşıdığı hasta ve refakatçisi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, İncesu ilçesinden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne hasta getiren L.Y.‘nin kullandığı 38 YR 248 plakalı 112 ambulansı, Talas Bulvarı‘nda F.Y. yönetimindeki iş makinesine çarptı. Çarpmanın etkisiyle devrilerek metrelerce sürüklenen ambulans, A.D‘nin kullandığı 06 FAC 29 plakalı otomobile çarparak durabildi. Kazada ambulansta bulunan sürücü L.Y. ile sağlık personeli F.K., nöroloji hastası İ.K. ve annesi M.K. yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi‘ne kaldırıldı.

27 Haziran – Asfalt çalışması yapan 3 belediye işçisi elektrik akımına kapılarak yaralandı – Konya

Merkez Meram ilçesi Şehir Caddesi‘nde meydana geldi. İddiaya göre, belediye işçileri asfalt çalışması için yolu kazdı. Bu sırada alttan geçen yüksek gerilim hattı iş makinasının ucuna takılınca koptu. Belediye işçileri durumu Medaş yetkililerine bildirerek elektriği kestirdi. Ancak vatandaşlar, Medaş‘ı arayarak elektrik kesintisi olduğunu bildirdi. Medaş görevlileri de tekrar elektrik akımını açınca kopan yüksek gerilim hattı kabloları yanında bulunan işçiler elektrik akımına kapıldı. İşçilerden ağır yaralanan Mehmet Dakım (35) Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne, diğer yaralılar Adem Atay (39) ve Hasan Hüseyin Bilgin (46) Konya Numune Hastanesi‘ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

26 Haziran – İş kamyoneti devrildi: 2 yaralı – İstanbul

Kağıthane’de Gürsel Mahallesi Yağmur Sokak’ta çevre düzenlemesi yapan belediye çalışanları iş kamyonetini rampada park etmek istedi. Çalışanlar aracın tekerleklerinin altına taş parçaları koyarak kamyoneti sabit tutmaya çalıştı. Fakat kamyonet taş parçalarından kurtulması sonucu kontrolden çıkarak hemen aşağısında bulunan duvarı yıktı ve 8 metre yükseklikten bir inşaata uçtu. Olay sırasında kamyonetin içinde bulunan şoför Veysel Akkur ve yanındaki işçi yaralı olarak kurtuldu. Kamyon sürücünün durumunun ağır olduğu bildirildi. Yaralılar tedavileri için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

26 Haziran – İkinci kattan düşen inşaat işçisi ağır yaralandı – Antep

Nizip ilçe merkezindeki Cumhuriyet Mahallesi Davut Sokak’ta bir evin ikinci katında sıva yapan 57 yaşındaki Recep Öztürk, dengesini kaybederek aşağı düştü. Ağır yaralanan sıvacı ustası Recep Öztürk, kaldırıldığı Nizip Devlet Hastanesinde yapılan müdahalenin ardından Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

26 Haziran – Tarım işçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 işçi hayatını kaybetti, 6 işçi yaralandı – Kütahya

Alınan bilgiye göre, tarlaya çalışmaya giden kadınları taşıyan İsa Akçe idaresindeki 43 AP 393 plakalı traktör, Sevdiğin köyü yakınında devrildi. Olay yerinde hayatını kaybeden Rukiye Saraydar’ın cenazesi, Altıntaş Hastanesi morguna gönderildi. Kazada yaralanan Emine Gülen, Ayşe Elibol, Ayşe Gülüseven, Nimeti Ayırtçı, Şefika Doğru ve Ayşe Aslan, 112 Acil Servis ekiplerince Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

26 Haziran – Elektriğe kapılan işçi yaralandı – Konya

Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi Vatan Sanayi Sitesi Özbakır Sokak’ta yaşanan olayda, 20 yaşındaki Paşa Gönen, bir deponun çatısının kırılan plastik bölümlerini tamir etmek istedi. Gönen, çatının hemen üzerinden geçen elektrik tellerine dokunması sonucu akıma kapıldı. Çevredeki vatandaşlar tarafından sağlık ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen ekipler, yaralıyı indirmek için itfaiyeden yardım istedi. Çatıdan indirilen Gönen, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Gönen’in vücudunda 3. derece yanıklar olduğu ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

24 Haziran – Ciple işçi servisi çarpıştı: 5 yaralı – Ankara

İşçileri taşıyan servis, bir cipin çarpması sonucunda devrildi. Kazada 5 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Güvenlik Caddesi’nde sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen 06 DC 3874 plakalı cip, sabaha karşı Engin Sürahi’nin kullandığı 06 DC 9006 plakalı işçi servisiyle çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle kontrolden çıkan 8 kişinin bulunduğu servis minibüsü, park halindeki 06 T 3109 plakalı taksiye çarptıktan sonra bir binanın bahçesine devrildi. Kazada yaralanan servis sürücüsü Engin Sürahi, işçiler Cem Gölpınar, Osman Adamcıl, Emre Acun ve Coşkun Batubağ, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Hacettepe Hastanesinde tedavi altına alındı.

24 Haziran – Tarlada çalışan üç işçi zehirlendi – Osmaniye

Kadirli İlçesi’nde tarlada çalışan 3 işçi yedikleri patatesten zehirlenerek hastanelik oldu. Edinilen bilgiye göre, Şadiye Özerli, Gülay Karamut ve Zübeyde Bozok tarlada yanlarında götürdükleri patatesten yediler. Bir süre sonra kusma, bulantı ve baş dönmesi belirtileri görülen işçiler arkadaşları tarafından Kadirli Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil Serviste ilk müdahaleleri yapılan işçiler gözlem altına alındı. İşçilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

24 Haziran – Başına direk düşen madenci yaralandı – Zonguldak

Kilimli Beldesi’nde özel bir maden ocağında çalışan maden işçisi 40 yaşındaki Cemil Elieye, tavandan başına direk düşmesi sonucu ağır yaralandı. Kaza, Bölüm Mahallesi’ndeki Zirve Madencilik şirketine ait maden ocağında saat 02.00 sıralarında meydana geldi. Yeraltında tavandan toprak kaymasını önlemek amacıyla yapılan tahkimat çalışması sırasında 4 metre uzunluğundaki maden direği Cemil Elieye’nin başına düştü. Yaralanan Elieye, mesai arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılıp Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan işçinin kafatasında çatlaklar oluştuğu ve durumunun ağır olduğu belirtildi.

24 Haziran – Bir besi çiftliğinde çıkan yangın paniğe neden oldu – Adana

Adana’da bir besi çiftliğinde çıkan yangın, paniğe neden oldu. İtfaiye ekipleri ve çiftlik çalışanlarının yaklaşık 10 saat süren müdahalesiyle kontrol altına alınan yangında ölen ve yaralanan olmazken maddi hasar meydana geldi.

24 Haziran – Fabrikada korkutan yangın – Kocaeli

Kartepe İlçesi’nde bulunan ÇEKOK yaş sebze meyve paketleme fabrikasında yangın çıktı. Fabrikanın yanında bulunan ve paletlerin depolandığı alanda başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Fabrikada bulunan işçilerin ilk müdahaleyi yaptığı yangın hızla büyüyünce olay yerine itfaiye ekibi çağırıldı. Yangın yaklaşık 2 saatlik çalışma sonucunda kontrol altına alındı. Yangında can kaybı olmazken, soğuk hava deposu olarak kullanılan bölüm küle döndü.

24 Haziran – Asma profiller çöktü: 3 yaralı – Antalya

Antalya’da Serbest Bölge’de Maquet isimli Alman firmasına ait fabrikanın ek inşaatında, asma tavana ait profilin çökmesi sonrası 3 işçi hafif şekilde yaralandı. Kalp damar cerrahlarının kullandığı kateder üreten firmanın kapasitesini artırmak için mevcut hizmet binasının yanına yapılan yeni inşaatın panel tavanı düştü. Gazeteciler Serbest Bölge’ye alınmadı.

24 Haziran – Kahta’da çıkan yangında 3 işçi karbonmonoksitten zehirlendi – Adıyaman

Edinilen bilgiye göre, Arikent Mahallesi’nde yapımı devam eden bir konutun çatısında izolasyon çalışması sırasında kullanılan tüpten çıkan kıvılcım, yangına neden oldu. İhbar üzerine olay yerine gelen Kahta Belediyesi İtfaiye ekipleri yangına müdahale etmeye çalıştı, ancak yangın merdiveni 7 katlı binanın çatısına yetişmedi. Bunun üzerine, Adıyaman Belediyesinden itfaiye aracı istendi. Yaklaşık 45 dakika sonra olay yerine gelen ekipler, işçileri aşağıya indirdi. Karbonmonoksit gazından zehirlenen Mustafa Altay (30), Uğur Ataman (19) ve İsmet Apaki (28), ambulanstaki ilk müdahalenin ardından Kahta Devlet Hastanesine kaldırıldı. İşçilerin hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.

24 Haziran – Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi yaralandı – Tekirdağ

Malkara İlçesi’nde, çalıştığı inşaattan dışarıya uzattığı metali yüksek gerilim hattına değdiren inşaat işçisi elektrik akımına kapılarak yaralandı. 18 yaşındaki Yusuf Kalkan, alüminyum kapı çerçeve takmak için çalıştığı inşaatın 4. katına çıktı. Daha sonra, elindeki alüminyum boruyu balkondan dışarı doğru uzatan Kalkan, borunun yüksek gerilim hattına değmesi sonucu elektrik akımına kapılarak yaralandı. Diğer işçiler tarafından olay yerine çağrılan ambulans ile Malkara Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kalkan’ın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

24 Haziran – Erzincan’daki iş kazasında 2 işçi öldü, 4 işçi yaralandı – Erzincan

Erzincan’da yapımı devam kar tünelindeki iskelenin çökmesi sonucu 2 işçi öldü, 4 işçi yaralandı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Erzincan-Erzurum tren yolu Mutu Köprüsü mevkisinde bir firma tarafından yapılan tünel çalışması sırasında iskele çöktü. Beton yığını ve iskelenin altında kalan işçilerden Abdulgafur Karakaş, Emrah Şahinoğlu öldü, Murat Demirbağ, Levent Demirbağ, Mehmet Karakaş ve Serdar Alan yaralandı. Olay yerine sevk edilen Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri, vatandaşların da yardımıyla göçüğün altında kalan işçileri çıkardı. Yaralılar, Erzincan Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Bu arada, Dağpınar Köyü Muhtarı Hüseyin Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı duyunca köylülerle birlikte bölgeyle gelerek, işçileri kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

24 Haziran – Kanal çalışması sırasında meydana gelen göçük sonucu toprak altında kalan 2 işçi yaralandı – Ankara

ASKİ’nin Demetevler 2. Cadde’de yaptığı kanal çalışması sırasında göçük meydana geldi. Toprak kayması sonucu Doğan Sarıkaya ile Ramazan Aslan isimli işçiler toprak altında kaldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yaptıkları çalışma sonucu toprak altındaki işçileri çıkardı. Yaralı olarak Onkoloji Hastanesi’ne kaldırılan Sarıkaya ve Aslan’ın sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

23 Haziran – 4. kattan düşen işçi ağır yaralandı – Konya

Beyşehir İlçesi’nde inşaat işçisi 4. kattan düşerek ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Yeni Mahalle, Ravza Camii mevkiinde bulunan 4 katlı bir inşaata mermer malzemesi taşıyan Tahsin Özel, iskeleden mermer alırken dengesini kaybederek düştü. Toprak zeminde bulunan kum yığınının üzerine düşerek yaralanan Tahsin Özel, olay yerine sevk edilen ambulansla Beyşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalesi yapılan Özel’in hayati tehlikesinin bulunması üzerine Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

23 Haziran – Petrol boru hattı delindi – Kocaeli

Körfez İlçesi’nde altyapı çalışmaları sırasında NATO’ya ait akaryakıt boru hattı delindi. Alınan bilgiye göre, Barbaros Mahallesi Yarımca Sanayi Sitesi’nde belediye ekiplerinin iş makineleriyle yaptığı altyapı çalışmaları sırasında, NATO Akaryakıt Boru Hattı’nın delinmesi üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Yarımca Sanayi Sitesi itfaiye ekipleri, bölgeyi güvenlik şeridine aldı. Daha sonra boru hattı onarım çalışmalarına başlandı. Bu arada, kaza sonrası boru hattındaki akaryakıtın sevkıyatının otomatik olarak kesildiği, bu nedenle çevreye sadece borulardaki akaryakıtın aktığı bildirildi. Öte yandan vatandaşların dere yatağında biriken akaryakıtı tenekelerle aldıkları görüldü.

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen Genel Yönetim Kurulu, 7 Haziran tarihinde bir yazı yayımlayarak 2011 yılında ocak-haziran dönemindeki maden kazalarında 39 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.

“Türkiye ILO’da kara listede, iktidar rey peşinde, madencilikte iş kazaları ve ölümler sürüyor” başlıklı yazı şu şekilde:

1 Ocak 7 Haziran 2011 döneminde 39 Maden İşçisi yaşamını yitirdi

Türkiye’de maden ocaklarında can pazarı ve ölümler sürüyor. 1 Ocak 7 Haziran 2011 tarihleri arasında artık iş cinayetlerine dönüşen kazalarda yaşamını yitiren işçilerin sayısı 39, yaralanan işçilerin sayısı ise 73 olarak kayda geçti.

 

4 Haziran 2011 tarihinde Kırşehir’in Akçakent ilçesine bağlı Yeniyapan Köyü yakınındaki Tamer Madencilik İşletmesi flourit ocağında asansörün düşmesi sonucunda meydana gelen iş kazasında İKİ işçi yaşamını yitirmişti. Çelik halatların standartlara uygun olması, kullanım süresi dolduğunda yenilenmesi ve fren sisteminin sağlam olması gibi basit kurallara uyulduğunda bu tür kazalar olmaz. Daha bu kazanın acısı ile uğraşılırken yeni bir kaza haberi gidişatın tehlikesine dikkat çekti.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Harmanlı köyündeki özel kömür ocağında yerin 800 metre altında karbonmonoksit gazından zehirlenen BİR işçi yaşamını yitirdi, ÜÇ işçi hastanede tedavi altında.

Siyasiler ve siyasi iktidar oy peşinde, seçim derdindeyken işyerlerindeki zaten yetersiz olan denetimi iyice gevşemiştir. Oysa her koşulda periyodik denetimlerin sürdürülmesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden riskli ortamlara izin verilmemesi gerekir.

Seçimde maden işçilerinin payına ölüm ve sakatlanmak düşmesi kabul edilemez.

Hükümet ve ilgili kurumlarımızın iş cinayetlerine karşı duyarlı olmaması ve sorumluluklarını yerine getirmemelerinin hiç bir mazereti olamaz.

Özellikle çalışma ve enerji bakanlıklarımıza bir kez daha işyerleri denetimleriyle ilgili görevlerini hatırlatıyoruz.

23 Haziran – Esenyurt’ta oto sanayi sitesinde bulunan yağ ve tiner deposunda çıkan yangında 1 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi ise yaralandı – İstanbul

Yangın, Evren 2. Sanayi Sitesi’nde bulunan yağ ve tiner deposunda meydana geldi. Yangının neden çıktığına dair bir bilgi verilmezken, kısa sürede depoya yayıldı. İçerde bulunan tiner ve yağ tenekeleri alev aldı. Bu türden yanıcı maddelerin kullanıldığı sitede gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması ve denetimlerin yapılmaması bir işçinin canına mal oldu. Depoda bulunan Süleyman isimli bir işçi hayatını kaybetti. 3 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralandı. Daha büyük bir felaket ise şans eseri gerçekleşmedi. Yangın, Bahçeşehir, Büyükçekmece, Avcılar ve Kıraç itfaiyesine bağlı ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucu kontrol altına alındı.

23 Haziran – 40 metrelik kazana düşen küreği almak isterken hayatını kaybetti – Burdur

Bucak İlçesi’ndeki bir mermer fabrikasında, arıtma kazanına düşen küreği almak için, beline ip bağlayarak kazana inen işçi boğuldu. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bucak Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir mermer fabrikasında çalışan Fevzi Erdoğan (33), arkadaşlarıyla birlikte arıtma tesisi kazanını temizlerken küreğini, yaklaşık 40 metre derinliğindeki içi yarı su ve mermer tozu atığı bulunan kazana düşürdü. Küreği çıkarmak için beline ip bağlayarak, arkadaşlarının da yardımıyla kazana inen Fevzi Erdoğan, küreği almak istediği sırada, kazanın iç çeperine yapışan mermer çamurlarının üzerine dökülmesi sonucu, kazanın içerisindeki mermer çamuru balçığına düştü. Arkadaşlarının ipi yukarı çekerek kurtarmak istemelerine rağmen Fevzi Erdoğan, kazanda can verdi. Arkadaşları Fevzi Erdoğan’ın cenazesi tüm çabalarına rağmen kazandan çıkaramayınca itfaiyeden yardım istendi. İtfaiye ekipleri su ve mermer tozu balçığı dolu arıtma kazanına giremeyince, kazanın altı kesilerek önce kazandaki mermer tozu balçığı boşaltıldı. Daha sonra da Fevzi Erdoğan’ın cenazesi arıtma kazanından çıkarıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

23 Haziran – Antep’te iş kazası: 1 işçi hayatını kaybetti – Antep

Antep’te makine imalathanesinde üzerine demir parçası düşen işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre olay, Küsget Sanayi Sitesi 17. Cadde üzerinde meydana geldi. Buradaki makine imalathanesinde bir süredir çalışan Şahi Merdan Ş. (41), çalıştığı sırada kesim makasının üst halatları koptu. Halatın kopmasıyla üzerine düşen demir parçası altında kalan 4 çocuk babası Şahi Merdan Ş. olay yerinde hayatını kaybetti.

23 Haziran – Döküm fabrikasında çıkan yangın korkuttu – Ankara

Can kaybının olmadığı yangında maddi hasar meydana geldi. İstanbul Yolu’nda bulunan Akdaş Döküm fabrikasında öğlen saatlerinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Kesim ve depolamanın yapıldığı alanda çıkan yangın kısa sürede büyüyerek bütün fabrikayı sardı. Fabrikada çalışan işçiler, yangının çok kısa sürede büyüyerek etrafı sardığını belirterek, “Öğle yemeği için ara vermiştik. İşçilerin çalıştığı sırada yangın çıksaydı büyük bir felaket olurdu” dediler. Ölen ve yaralananın olmadığı yangında büyük maddi hasar meydana geldi. Aynı fabrikanın ana binasında da 3 ay önce yine yangın çıktığı öğrenildi.

23 Haziran – Genç işçi elektrik akımına kapılarak can verdi – Balıkesir

İvrindi İlçesi’nde TEK’in özel firmasında çalışan bir işçi elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. İvrindi’de meydana gelen olayda, ağaç elektrik tellerine değen dalları kesmek için görevlendirilen Mustafa Şimşek (25) ismindeki işçi dalları kestiği sırada bir anlık dalgınlıkla yüksek gerilim hattı telleri (OG)’ye dokundu. Tellere dokunduğu anda elektrik akımına kapılan Mustafa Şimşek’in olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenilirken diğer işçilerin olayı görür görmez hemen polis ve 112 ‘i aradıkları öğrenildi.

 

22 Haziran – Yine tren kazası: 1 işçi öldü, 7 işçi yaralı – Karabük

 

Demiryollarındaki bakım ve kontrol çalışmalarında faydalanılan araçların tünelde çarpışması sonucu 1 işçi öldü, 7 işçi yaralandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karabük ile Eskipazar ilçesi demiryolu güzergahındaki Cildikısık tünelinde, motorlu vagonet (tren ve yol bakım aracı) ile oto drezin (demir yollarında yol kontrol için kullanılan küçük araba) henüz belirlenemeyen nedenle çarpıştı. Kazada, raylarda bakım çalışması yaptıkları öğrenilen araçlardaki işçilerden Ali Günaydın (51) öldü, Avni Özmen, Ali Şimşek, Hasan Topçakıl, Hilmi Şahin, Sunay Belen, Hüseyin Akay ve Ekrem Aktaş yaralandı. Karabük Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan Topçakıl’ın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

21 Haziran – İGSAŞ’ta öldüren iş kazası – Kocaeli

Körfez ilçesinde faaliyet gösteren İGSAŞ Fabrikası’nda meydana gelen iş kazasında bir kişi yaşamını yitirdi. Şoförlük yaptığı öğrenilen Antep nüfusuna kayıtlı Hasan Keskin (54) fabrika içerisinde bulunan bir başka kamyonun geri geri gelirken kendisini fark edememesi üzerine kamyonun altında kaldı. Kazayı görenlerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, Keskin’i hayata döndürmeye çalışsa da başaramadı.

21 Haziran – İnşaattan düşen işçi bacağına demir saplanması sonucu yaralandı – Bartın

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Aladağ Mahallesi’ndeki inşaatta alçı sıva yapan Ersin Öztürk (35), iskeleden yaklaşık 2 metre yükseklikten düştü. Öztürk’ün bacağına inşaat demiri saplanması üzerine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile 112 Acil Servis ekiplerine haber verildi. Demirin bir bölümünün kesilmesinin ardından Öztürk, Bartın Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bacağına demirin yaklaşık 10 santimetrelik kısmının saplandığı öğrenilen Öztürk’ün hayati tehlikesi bulunmadığı bildirildi.

20 Haziran – Akçakoca’da iş kazası: 1 işçi hayatını kaybetti – Düzce

Arçelik Fabrikası’nın eski çalışanlarından, Düzce Akçakoca’daki Ümran Boru Fabrikası Personeli Murat Aşık (37), 18 Haziran günü fabrikada geçirdiği iş kazasında hayatını kaybetti. Akçakoca’da bulunan Ümran Boru Fabrikası’nda yaşanan olayda, aynı iş yerinde çalışan vinç operatörü, Murat Aşık’ı fark etmeyerek vinçte bulunan boruları üzerine boşalttı. Murat Aşık, üzerine düşen borulardan aldığı darbeyle boynu kırılarak olay yerinde hayatını kaybetti. Murat Aşık evli ve bir çocuk babasıydı.

19 Haziran – Şişli’de kanalizasyon çalışmasında göçük: 2 yaralı – İstanbul

Edinilen bilgilere göre, Şişli 19 Mayıs Caddesi Nazmi Alp Sokak’ta devam eden bir inşaatta kanalizyon çalışması yapıldığı sırada göçük meydana geldi. Toprakların kanalizasyon çukuruna dolmasıyla meydana gelen olayda Racip Aziz ve Dilbaz Akburak isimli işçiler de göçük altında kaldı. Yaklaşık 1 saat toprak altında kalan işçiler, itfaiye ekipleri tarafından çıkartıldı. Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırılan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

 

19 Haziran – Manevra yapan trenin altına kaldı, bacakları koptu – Erzurum

 

Erzurum Gar Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışan Abdusselam Kılıç (27), manevra esnasında trenin altında kaldı. Bacakları kopan Kılıç’ın yardımına arkadaşları yetişti. Olay yerine çağrılan 112 sağlık ekipleri Kılıç’ı ve bacaklarını Aziziye Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Hayati tehlikesi bulunan Kılıç, ameliyata alındı. Gar Müdürü Ahmet Başar, manevralarda sık sık bu tür iş kazaları yaşandığını söyledi.

19 Haziran – İşçi servisi minibüsle çarpıştı: 11 yaralı – Bursa

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde işçi servisi ile minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 11 kişi yaralandı. Hamitabat Köyü’nde oturan 16 işçiyi taşıyan Esat Akar yönetimindeki 16 KBZ 04 plakalı servis minibüsü, sürücüsünün dikkatsizliği sonucu Hamitabat yolu üzerinde karşı yönden gelen Yılmaz Horata yönetimindeki 43 NY 072 plakalı minibüsle kafa kafaya çarpıştı. Çarpmanın etkisi ile 43 NY 072 plakalı aracın sürücüsü Yılmaz Horata ile işçi servisi sürücüsü Esat Akar ve serviste bulunan Nihat Akar, Fadıl Malay, Mehmet Kaya, Selahattin Akar, Ferdi Akar, Ercan Akar, Ramazan Akar, Erhan Akar, Mehmet Akar yaralandı. Yaralılar İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

18 Haziran – Balıkesir’de iş kazası: 1 işçi hayatını kaybetti – Balıkesir

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’ya ait olan Kula Yağ Fabrikası’nda çalışan işçi çatı onarımı esnasında meydana gelen kazada yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Eski Kepsut yolu üzerinde faaliyet gösteren Kula Yağ fabrikasında çalışan Bayram Acar (45) isimli işçi ambar bölümündeki çatıda oluk tamiratı yapıldığı esnada kopan çatı parçasıyla beraber ambarın üzerine beton zemine düştü ve Acar olay yerinde hayatını kaybetti.

17 Haziran – Mevsimlik işçileri taşıyan otomobil kamyona çarptı: 1’i ağır 8 yaralı – Kırşehir

Kırşehir’de mevsimlik işçileri taşıyan otomobilin kamyona arkadan çarptığı kazada 1’i ağır 8 kişi yaralandı. Kaza saat 15.30 sıralarında Kırşehir’in Mucur İlçesi yakınlarında meydana geldi. Erdoğan A. yönetimindeki mevsimlik işçileri taşıyan 46 AS 0635 plakalı otomobil, önünde seyreden 34 FY 6095 plakalı kamyona arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle sağa sola savrulan ve otomobilde bulunan Ali A, Yusuf A, Gülizar A, Çiğdem A, Gülistan A, Reyhan A, ve Aslıhan A. isimli şahıslar yaralandı. Yaralılar Kırşehir ve ilçelerde bulunan ambulanslarla Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılar arasında bulunan Yusuf A’nın durumun ağır olduğu bildirilirken, kamyon sürücüsü gözaltına alındı.

17 Haziran – Orman işçilerinin çadırına yıldırım düştü: İki yaralı – İzmir

Bayındır’a bağlı Sarıyurt köyü yakınlarında orman kesim işçisi olarak çalışan Dağçeviren ailesinin bulunduğu çadırın üzerine yıldırım düştü. Tüm aile fertlerinin çadırda bulunduğu sırada meydana gelen olayda, baba Mustafa Dağçeviren (48) ile oğlu İsmail Dağçeviren (25) yaralandı. Yaralılar, diğer orman işçileri tarafından Bayındır Devlet Hastahanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikeleri bulunmayan yaralılar acil serviste müşahede altına alındı.

17 Haziran – Mobilya fabrikasında yangın: 10 işçi dumandan zehirlendi – Kırıkkale

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Moda Life mobilya fabrikasında gece vardiyası sırasında çıkan yangında facianın eşiğinden dönüldü. Dumandan zehirlenen 10 işçi hastaneye kaldırıldı. 10 işçiden 6’sı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde, 2’si Kırıkkale Devlet Hastanesi’nde, 2’si de Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemezken yangın sırasında fabrikada gece vardiyasında 50 işçi çalışıyordu. Hastaneye kaldırılan işçilerden 8’inin isimlerinin; Yasin Oktay Nuh, Salih Kısılık, Mehmet Keskin, Serhat Çetiner, Ahmet Mithat Önder, Mustafa Gümüşsoy, Medine Torlak ve Harun Veske, İbrahim Yanal, Uğur Demirbağ olduğu belirtildi.

17 Haziran – Akıma kapılan inşaat işçisi ağır yaralandı – Van

Erciş’te bir evin balkon korkuluklarını yaparken yüksek gerilim hattına kapılan bir inşaat işçisi ağır yaralandı. Alüminyum işçisi Mustafa Çetin (45), üst katlara çekmek istediği demir boruyu yüksek voltajlı elektrik tellerine temas ettirdi. Bu sırada elindeki demir boruyu yere atan Mustafa Çetin şoka girdi. Vücudunun çeşitli yerlerinde ciddi yanıklar meydana gelen işçi, olay yerine çağrılan ambulansla Erciş Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

17 Haziran – Mermer ocağında iş kazası, 1 yaralı – Karaman

Elmadağ Köyü’nde faaliyet gösteren özel bir mermer ocağında meydana gelen kazada bir işçi yaralandı. Mermer ve kayaları kırmak için kullanılan makinenin ucunda ki elmas kırılarak fırladı. Mermer ocağından işçi olarak çalışan Bestami D.(25)’ye isabet eden elmas parçası, sol omuz hizasından içeri girdi. Karaman Devlet Hastanesi’ne işçi tedavi altına alındı. Yaralı işçinin hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

16 Haziran – Krom madeninde göçük: 2 işçi yaralandı – Ankara

Elmadağ İlçesi’nde ise bir krom madeninde meydana gelen göçükte iki işçi yaralandı. Ediğe Köyü yakınlarındaki krom madeninde saat 04.00 sıralarında göçük meydana geldi. 10 kişinin çalıştığı ocakta gece vardiyasında meydana gelen göçükte, işçiler Yücel Buz ve Murat Sürek düşen taşlardan yaralandı. Yaralanan işçiler Elmadağ Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Ankara Dışkapı Hastanesi’ne sevk edildi.

16 Haziran – Tarım işçilerinin değişmez kaderi: 25 yaralı – Maraş

Elbistan’da tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu, 19 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Yılmaz Sincar’ın kullandığı 02 S 0086 plakalı minibüs, Malatya – Elbistan karayolunun 40. kilometresinde virajı alamayarak şarampole devrildi. Kazada, Sürücü Yılmaz Sincar ile birlikte yolculardan Mahmut Aydın (48), Anzırha Aydın (43), Mahmut Gazi Aydın (5), Muhammed Aydın (5), Ömer Aydın (11), Hazal Aydın (5), İbrahim Aydın (29), Oktay Aydın (20), Gülbahar Aydın (19), Hulusi Aydın (24), Orhan Aydın (18), Ayşe Aydın (14), Sevda Aydın (24), Zuhal Aydın (14), Nisa Nur Aydın (3), Dilan Aydın (13), Sultan Sade (57), Seray Çalışkan (6), Hatice Çalışkan (4), Rahime Çalışkan (3), Meral Çalışkan (23), Nedim Çakır (42), Sadet Çakır (34) ve Ramazan Yıldız (39) yaralandı. Yaralılar, kaldırıldıkları Elbistan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralılardan Sevda Aydın’ın 3, Gülbahar Aydın’ın ise 8 aylık hamile olduğu bildirildi.

15 Haziran – İşçi minibüsü devrildi: 17 yaralı – Aydın

Aydın’ın Çine İlçesi’nde işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 17 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Kahraman Köyü yakınlarında, tarım işçilerini taşıyan İsmail Gönültaş idaresindeki 09 LM 239 plakalı minibüs devrildi. Sürücü İsmail Gönültaş ile işçiler Bedriye Çay, Hicran Gökmen, Nermin Tunç, Yıldız Karadağ, Nurten Şeker, Meliha Akbudak, Zerrin Akdağ, Huriye Akşit, Zeynep Girgin, Meral Er, Ayşe Önokul, Derya Önokul, Vahide Gönültaş, Ayşe Yokuş, Aliye Çakmak ve Çiğdem Tekin yaralandı. Yaralıların 4’ünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.

15 Haziran – Yaralı işçi hayatını kaybetti – Kütahya

Kütahya’da makine montajı yapmak için çıktığı iskeleden düşerek yaralanan 4 işçiden biri öldü. Taşeron firmaya bağlı işçiler Selçuk Demir (50), Fatih Şahin, Erhan Solak ve Metin Doğan, 7 Haziran’da, Kütahya Şeker Fabrikası AŞ’ye ait tesiste makine montajı yapmak için çıktıkları iskeleden, yaklaşık 5 metre yükseklikten düşerek yaralanmış ve Evliya Çelebi Devlet Hastanesine kaldırılmıştı.

15 Haziran – Edirne’deki bir fabrikada çalışan işçi iş kazası sonucu yaralandı – Edirne

D-100 karayolunda ki bir tekstil fabrikasında çalışan G. H, çalıştığı esnada eline makine iğnesi batması sonucu yaralandı. G. H, kaldırıldığı Edirne Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

15 Haziran – Beton mikseri kaza yaptı – İstanbul

İkitelli Organize Sanayi Sitesi, Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde bulunan Sinpaş Yatırım İşletme ve Ticaret A. Ş. ‘ye ait alışveriş merkezi inşaatında kullanılan beton mikseri, saat 01. 00 sıralarında sürücüsü Sabahattin Çakıcı’nın (45) kaygan zemin üzerinde direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıktı. 14 ton ağırlığındaki beton mikseri 5 metre aşağıya doğru yuvarlandıktan sonra binanın temelindeki kolona çarparak durabildi. Sürücü araç içinde sıkışırken, kazayı gören inşaat işçileri arkadaşlarının yardımına koştu. Kendi imkanlarıyla arkadaşlarını sıkıştığı yerden çıkartmayı başaramayan işçiler itfaiye ve ambulans ekiplerine bilgi verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri sıkışan yaralı sürücüyü kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Çakıcı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Çakıcı’nın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

15 Haziran – Trabzon’da iş kazası – Trabzon

Trabzonlu Aykut Kuloğlu, daha 22 yaşındaydı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nü kazanarak en büyük hayalini gerçekleştirmişti. Ancak bu mutluluk kısa sürdü. Kuloğlu’nun market işleten babası Ali Kuloğlu (48) iflas etmiş, geride ise yüklü miktarda kredi borçları kalmıştı. Borçları ödemeye gücü yetmeyen baba, beton santralinde şoför olarak işe başladı. Oğlu Aykut ise bu duruma seyirci kalmadı. Üniversite eğitimini donduran genç, elini taşın altına koydu ve babasının çalıştığı işyerine girdi. Baba-oğul omuz omuza verip bankaya olan kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemeye başladı. Aykut, çalıştığı şantiyede temizlediği beton silolarından birinin içerisine düştü. Bu sırada dönen merdanenin parçaladığı Kuloğlu, feci şekilde hayatını kaybetti. Aykut Kuloğlu, şantiyede 14 aydır çalışıyordu. Tek hayali ise bu ay bitecek olan son kredi taksitini ödeyip, yarım bıraktığı okuluna devam etmekti. Ancak Aykut, bu hayalini gerçekleştiremeden hayata veda etti. Talihsiz gencin iş arkadaşları, “Aykut geceleri nöbete kalıyordu. Çok çalışkan ve dürüst bir insandı” diyerek acılarını dile getirdi.

15 Haziran – Elektrik akımına kapılan işçi hastanelik oldu – Manisa

Salihli İlçesi’nde, bir inşaatta kaynak çalışması yapan işçi elektrik akımına kapılarak ağır yaralandı. Kaza sonrası kalbi duran işçi, yaklaşık 15 dakika süren kalp masajının ardından hayata döndürülebildi. Olay, Eski Cami Mahallesinde bir inşaatta meydana geldi. İnşaatta kaynak çalışması yaptığı esnada elektrik akımına kapılan Erdinç Gökçen (47) ağır yaralandı. Kalbi duran Gökçen’e ilk müdahaleyi olay yerine çağırılan 112 acil servis ekibi yaptı. Yaklaşık 15 dakika kalp masajı sonunda hayata döndürülen Gökçen, Salihli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gökçen, yapılan ilk tedavisinin ardından Manisa Merkez Efendi Hastanesi’ne sevk edildi. Gökçen’in sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi.

15 Haziran – Düzce’de iş kazası: 1 ölü – Düzce

Düzce’de yol çalışması esnasında yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapılan 1 işçi öldü 1 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Muncurlu Köyü’nnde, karayollarına taşeron iş yapan bir firmaya ait ekiplerin yol çalışması sırasında yolun kenarında bir ağaçta budama yapan Sercan Altınışık (23) yüksek gerilim hattına kapıldı. Akımına kapılan Altınışık’ı ağaçtan düştüğü sırada onu tutmaya çalışan arkadaşı Kadir Aktaş da (24) elektrik akımına kapılarak yaralandı. Düzce Özel Sivrikaya Hastanesi’ne kaldırılan Sercan Altınışık, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Yaralanan Kadir Aktaş ise Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

15 Haziran – Su yerine tarım ilacı içti yaşamını yitirdi – Antalya

Manavgat İlçesi’nde, su yerine yanlışlıkla tarım ilacı içen ve zehirlenen DSİ çalışanı yaşamını yitirdi. DSİ Manavgat İşletme Müdürlüğünde çalışan ve Ilıca Beldesi’nde nar bahçesinde bulunduğu sırada su yerine kazayla tarım ilacı içtiğini fark eden işçi Mehmet Babacan (50), yakınlarını telefonla arayarak yardım istedi. Kısa süre sonra hastaneye kaldırılan ve zehirlendiği belirlenen Babacan, kurtarılamadı.

7 kişi siyanürden zehirlendi – Kütahya

Kütahya’da meydana gelen iş kazası sonucu siyanür, tesisin yakınlarındaki köyün şebeke suyuna karıştı. Böylece çevre ve insanlar bir iş kazası sebebiyle hastalandı. Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Dulkadir Köyü’nde 7 kişi, işçitkleri sudan zehirlendi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Dulkadir köyünde, siyanür karıştığı iddia edilen şebeke suyundan içen 3 kişi daha hastaneye kaldırıldı. Böylece, zehirlenen kişi sayısı 7’ye yükseldi. Alınan bilgiye göre, siyanürle gümüş üretilip işlenen ve geçen ay atık su barajında çökme oluşan Eti Gümüş A.Ş’ye ait tesislere 3 kilometre uzaklıktaki köyde yaşayan Veli Özer (19), Fatih Özer (14) ve Muzaffer Sözer (60), şebeke suyu içmelerinden bir süre sonra rahatsızlandı. Yakınları tarafından Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesine kaldırılan ve zehirlenme tanısıyla gözlem altına alınan bu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Şebeke suyu içtikten sonra rahatsızlanan aynı aileden Mehmet (36), Emeti (28) ve Emine Sözer (28) ile Leyla Sert (30), dün hastaneye kaldırılmış ve zehirlenme tanısıyla gözlem altına alınmıştı. Köyde, şebeke suyundan içtikleri öne sürülen 1 inek, 2 koyun, 7 ördek ve 8 civciv ise telef olmuştu. Zehirlenmelere, geçen ay atık barajındaki setlerden biri yıkılan Eti Gümüş A.Ş’den köyün şebeke suyuna siyanür sızmasının neden olduğu iddia ediliyor. Yetkililer ise bunun kesin olmadığını ve incelemelerin sürdüğünü söyledi.

 

13 Haziran – Ankara’da feci iş kazası: 2 ölü – Ankara

Gölbaşı İlçesinde inşaat halindeki villanın su motoru ile ilgili çalışma yapmak üzere 25 metrelik kuyuya inen iki işçi metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti bir işçide ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, su kuyusundaki motorun ayaklarını kesmek üzere kuyuya inen İdris Ertuğrul metan gazından etkilenerek bayıldı. Ertuğrul’un yukarı çıkmamasından şüphelenen arkadaşı Mustafa Şimşek de kuyuya indi. Yukarıda kalan diğer arkadaşları da durumu itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. Ekiplerin olay yerine gelmesini beklemeden Şimşek ve Ertuğrul’un arkadaşı beline bağladığı iple kuyuya indi. Arkadaşlarının olay yerinde baygın olduğunu anlayan şahıs da yukarı çıkamadı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye üç arkadaşı çıkartmak için çalışma başlattı. Kuyuya en son inen işci kısa bir süre içerisinde çıkarıldı. Hafif yaralı işçi hastaneye kaldırılırken, ekipler kuyuda bayılan diğer iki işçi için uzun süre çaba harcadı. Yaklaşık 45 dakika içerisinde çıkarılan durumu ağır olan iki işçi yolda hayatını kaybetti. Ölen işçilerin metan gazından zehirlendiği belirlenirken polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

12 Haziran – 3. kattan düşen işçi kurtarılamadı – Kocaeli

Kocaeli’nde çalıştığı inşaatın 3. katından düşen işçi ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

12 Haziran – Bandırma’da işçi servisi devrildi – Balıkesir

Bandırma’da işçi servisinin devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Aksakal Beldesi’nde bulunan bir maya fabrikasına işçi taşıyan Veli Karagöz’ün kullandığı 10 S 10367 plakalı servis midibüsü, Bandırma-Balıkesir kara yolunun 10. kilometresinde yoldan çıkarak dere yatağına devrildi. Kazada, midibüste bulunan işçilerden Aydın Ata (37) olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücü Veli Karagöz ile işçilerden Ercan Çakır, Hüseyin Ata, Turgay Gülcan, Gürbüz Akkoyun, Gündoğan Ay, Yasin Kökler, Hüseyin Öz, Haluk Tan, Ercan Akkurt, Tugay Yıldırım, Ünsan Derin, Serdar Boral, Serdar Göksoy ve Ercan Kefsiz ise yaralandı. Yaralılar, Bandırma Güven Karahan Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

12 Haziran – Genç işçi feci şekilde can verdi – Bursa

İnegöl İlçesi’nde 21 yaşındaki Şentürk Taşçı, sunta fabrikasında pres makinesinin testeresine kafasını kaptırarak feci şekilde can verdi. Kaza, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir sunta fabrikasında meydana geldi. 5 ay önce askerden gelen ve 3 ay önce sunta fabrikasında çalışmaya başlayan Şentürk Taşçı, MDF bölümünde pres makinesinin sunta kesme testeresini değiştirmek istedi. Makine çalışırken içindeki parçayı almak üzere eğilen Şentürk Taşçı, kulağının üzerinden boynuna kadar derin bir kesikle yaralandı. Hastaneye kaldırılmak istenen genç yaşamını yitirdi.

12 Haziran – Elektrik akımına kapılan iki kişi hastanelik oldu – Antalya

TIR dorsesi üzerinde taşınan yatta bulunan iki kişi elektrik akımına kapılarak hastanelik oldu. Olay, Antalya Liman Mahallesi Akdeniz Bulvarı üzerinde meydana geldi. TIR şoförü Ramazan Karacan, Antalya Limanı’nda yüklediği yatı organize sanayiye götürmek üzere yola çıktı. Dorsede taşınan yatta bulunan Ercan Cengiz ve Fatih Dağdelen yol üzerinden geçen yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapıldı. Olay yerinde ilk müdahaleleri yapılan Cengiz ve Dağdelen Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

11 Haziran – 2’si çocuk 3 kişi yanarak öldü – Antalya

Antalya’da alev alan kamyonetteki 2’si çocuk 3 kişi yanarak öldü. Çöplerden hurda kağıt toplayan Ali Okan (25) yönetimindeki 07 S 5320 plakalı kamyonet, hızla seyrederken devrilerek sürüklenmeye başladı. Yaklaşık 30 metre sonra bulvarın ortasında yan dönen kamyonet alev aldı ve kağıtla dolu olması nedeniyle yangın hızla büyüdü. Sürücü Ali Okan (25) ile çocukları Savaş (6) ve Barış (3), sıkıştıkları yerde yanarak feci şekilde can verdi. Kamyonette bulunan Ali Okan’ın teyzesinin oğlu Fatih Açıkgöz (20) ise korkunç kazadan yaralı olarak kurtuldu. Tedaviye alınan Açıkgöz’ün hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

11 Haziran – İşçileri taşıyan minibüs devrildi: 18 yaralı – Bilecik

Bozüyük İlçesi’nde seramik fabrikasına işçi götüren minibüs devrildi, yaralanan 18 kişi hastaneye kaldırıldı. Kaza dün saat 23. 30’da Bozüyük- Söğüt karayolunun 11’inci kilometresinde meydana geldi. Söğüt İlçesi’ndeki seramik fabrikasına işçileri götüren Ahmet Yavaş yönetimindeki 11 DP 588 plakalı minibüs virajı alamayarak şarampole devrildi. Kazada minibüs şoförü Ahmet Yavaş ile araçta bulunan 17 işçi yaralandı. Yaralılar, Bozüyük Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

11 Haziran – İnşaat halindeki binanın balkonu çöktü: 1 işçi yaralandı – Ankara

Olay, saat 10.00 sıralarında Ulus Agâh Efendi Sokak’ta meydana geldi. Sokak üzerinde bulunan inşaat halindeki binanın ikinci katındaki balkon, henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Balkonun kopan beton parçaları önünde bulunan iskeleyi devirdi. Bu sırada iskelede bulunan bir işçi, iskelenin devrilmesiyle aşağıya düştü. İşçinin arkadaşları, durumu hemen sağlık ekiplerine bildirdi. İsmi açıklanmayan İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

11 Haziran – Baraj inşaatında dinamit kazası: 1 ölü – Erzurum

İspir İlçesi’ne bağlı Çamlıkaya Beldesi yakınlarındaki Arkun Baraj inşaatında dinamit patlatılırken kaza sonucu işçi 23 yaşındaki Nuhbey Bozdoğan, hayatını kaybetti. Erzurum’un İspir İlçesi’ne bağlı Çamlıkaya Beldesi yakınlarındaki Arkun Baraj inşaatında dinamit patlatılırken kaza sonucu işçi 23 yaşındaki Nuhbey Bozdoğan, hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, dün saat 18. 00 sıralarında Çoruh Nehri üzerinde inşası devam eden Arkun Barajı’nda meydana gelen olayda dinamitlerin yerleştirildiği delikleri açan makinayı yağlama görevini üstlenen Nuhbey Bozdoğan, dinamit patlatılırken kopan kaya kütlesinin altında kaldı. Yaklaşık 4 aydır baraj inşaatında çalışan Nuhbey Bozdoğan’ın cesedi, bugün kayaların altından çıkarıldı.

10 Haziran – Samsun’da iş kazası: 2 yaralı – Samsun

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bir inşaatın temelinde toprak kayması sonucu kalıp tahtaları ve demirlerin altında kalan 2 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Kışla Mahallesi’nde Şaban Atıcı’nın yaptırdığı inşaatın temelinde kalıp yapımı sırasında toprak kayması meydana geldi. Toprak kayması sonucu üzerlerine kalıp tahtaları ve demirler devrilen demirci ustaları Duran Akalın (48) ve Saim Bozdağ (41) yaralandı. Çevredekiler tarafından bulundukları yerden çıkarılan Akalın ve Bozdağ, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hayati tehlikesi bulunan Bozdağ, tedavi altına alınırken, ayakta tedavi edilen Akalın taburcu edildi.

10 Haziran – İnşaat işçisi düşerek yaralandı – İstanbul

Beyoğlu’nda bir otel inşaatının yıkım çalışması sırasında, belindeki halatı kopan inşaat işçisi, yüksekten düşerek yaralandı. Edinilen bilgiye göre, İnönü caddesi üzerinde bulunan bir otel inşaatındaki yıkım çalışmaları sırasında halata bağlı olarak çalışan inşat işçisi Bayram Yapar (30), halatının kopması sonucu yaklaşık 5 metre yükseklikten yere düşerek yaralandı. Yaralı Yapar’ın yardımına inşaatta çalışan arkadaşları koştu. Yaralı işçi daha sonra olay yerine çağrılan ambulansla Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralı inşat işçisinin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

 

10 Haziran – Sanayi işçisi parmaklarını makineye kaptırdı – Kırşehir

 

Kılıçözü Sanayi Sitesindeki bir işçi sol el parmaklarını makineye kaptırması sonucu ağır yaralandı. Olay Kırşehir Merkez Kılıçözü Sanayi sitesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sanayi de işçi olarak çalışan A.Ş.(23), sol el parmaklarını çalıştığı makineye kaptırdı. Ağır şekilde yaralana işçi Kırşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı ve yapılan müdahale sonrasında Kayseri Erciyes Üniversite sevk edildi.

 

10 Haziran – İş kazasında ölüm – Kocaeli

 

Alikahya Karadenizliler Mahallesi’nde oturan, 4 çocuk babası Mehmet Salih Çiftçier (36), çalıştığı İlsa Beton tesislerinde geçirdiği iş kazasında hayatını kaybetti. Alikahya’da faaliyet gösteren İlsa Beton tesislerinde makine operatörü olarak çalışan Mehmet Salih Çiftçier’in işyerindeki bir makinedeki elektrik kaçağı nedeniyle cereyana çarpıldığı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Kocaeli Devlet Hastanesi’nde vefat ettiği öğrenildi. Olay sonrasında Kocaeli’nde kadrolu otopsi teknisyeninin bulunmadığı öğrenildi.

10 Haziran – Metan gazından zehirlenen 2 işçi öldü – Balıkesir

 

Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi’ne bağlı Narlı Köyü’nde bir sitenin arıtması için çalışan iki işçi, girdikleri kanaldan sızan metan gazından zehirlendi. Olay, saat 18.00 sularında, Manolya Sitesi’nde meydana geldi. Sitenin arıtma sisteminde bir firma tarafından görevlendirilen iki çocuk babası Hüseyin Mutlu (45) ve Serkan Çakmak (32), yaklaşık 5 metre derinlikteki kanala indi. İşçilerden Mutlu, içeriden sızan metan gazından zehirlenerek fenalaştı. Arkadaşının durumundan şüphelenen Çakmak da yardım etmek isterken zehirlendi. Mutlu olay yerinde hayatını kaybederken Çakmak ise Edremit Devlet Hastanesi’ndeki ilk tedavisinden sonra yoğun bakıma alındı. Onun da saat 19.30 sularında yaşamını kaybettiği öğrenildi.

 

9 Haziran – Şantiyede işçi kalp krizi sonucu öldü – Çorum

 

Binevler Kavşağı’nda başlayan alt geçit inşaatında çalışan 55 yaşındaki İnal Atlıgil isimli işçi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Rahatsızlanması üzerine şantiye alanındaki dinlenme yerine geçen Atlıgil burada rahatsızlığının artması üzerine ambulans çağırıldı. 112 acil personelinin olay yerine vardığında hayatını kaybettiği tespit edildi.

9 Haziran – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Malatya

 

Çevreyolu MATİM İş Merkezi yanındaki inşaatta Ahmet. B.( (36) isimli işçi çalışırken dengesini kaybederek sıva kalasından aşağı düşüp yaralandı. Devlet Hastanesi’ne kaldırılan işçi tedavi altına alındı.

9 Haziran – Balkon çökmesi sonucu işçi öldü – Malatya

Orduzu Beldesi’nde ev inşaatında çalışan Nevzat Altuntop (55), inşaat balkonun çökmesi sonucu betonun altında kalarak hayatını kaybetti.

9 Haziran – Babasına yardım etmek isterken canından oldu – Eskişehir

Eskişehir’de bir lise öğrencisi babasına yardım etmek için gittiği inşaatın 4. katından düşerek yaşamını yitirdi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Şehit Murat Tuzsuz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencisi Özcan Yiğit (15), babasının işçi olarak çalıştığı Emek Mahallesi 2. Arabacılar Caddesi’ndeki bir inşaata yardıma gitti. Yiğit, inşaatın 4. katında el arabasıyla merdiven boşluğuna çöp indirdiği sırada dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Yiğit, 112 Acil Servis ekipleri tarafından kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılmadı. Üç çocuklu Yiğit ailesinin en büyük çocuğu Özcan Yiğit’in cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Samsun’a götürüldü.

9 Haziran – GSM direğinden düşen işçi öldü – Kastamonu

Safranbolu İlçesi’ne bağlı Çıraklar Köyü’nde bir GSM şirketinin verici direğinden düşen işçi hayatını kaybetti. Çıraklar köyünde, bir GSM şirketinin verici direğinde bakım yapan Erdal Yılmaz (30), yaklaşık 30 metre yükseklikteki direkten yere çakıldı.

8 Haziran – 3. kattan düşen inşaat işçisi ağır yaralandı – Karaman

Kaza saat: 13.00 sıralarında Tahsin Ünal Mah. Semerciler Sokağı üzerinde bulunan bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; 42 yaşındaki inşaat işçisi Cengiz Vural İnşaatın 3. Katında alçı yaparken dengesini kaybetti. Dengesini kaybeden Vural 9 metre yüksekliğindeki merdiven boşluğundan aşağı düştü. Olay yerine gelen ambulans ile Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Vural tedavi altına alındı. Vural’ın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

 

8 Haziran – İlk iş günü 8. kattan düştü, kuş gübresi kurtardı – Tekirdağ

Tekirdağ’da bir kişi, işe başladığı ilk gün 8. kattan aşağıya düşerek ağır yaralandı. İşçinin, çatıya yuva yapan güvercinlerin yerde biriken gübrelerinin üzerine düşmesi sayesinde ölümden döndüğü belirtildi. Olay, Tekirdağ 100. Yıl Mahallesi Emre Sokak’ta meydana geldi. Uzun süredir işsiz olan Nurtaç Çinço (20) oturduğu mahallede devam eden inşaatın asansör işlerini yapan bir firmada işe başladı. Ustaları ile beraber binanın çatısında çalıştığı sırada, iddiaya göre, çatıda yuva yapan güvercinleri kovalamak için hareketlenince binanın asansör boşluğunu kapatmak için konulan tahtaya bastı. Kırılan tahtanın arasından düştü. Bu esnada binanın aydınlatma camlarına çarparak hızı yavaşlayan işçi, yerde birikmiş güvercin gübreleri üzerine düştü. Gencin bu yumuşak zemin sayesinde hayatta kaldığı ifade edildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre Nurtaç Çinço’nun kaburgalarında kırık olduğu, dalağının yırtıldığı, bacaklarında kırıklar olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

8 Haziran – Çöken duvarın altında kaldılar: 3 ölü – Sivas

Suşehri İlçesi’nde örülen taş duvarın çökmesi sonucu enkaz altında kalan 3 işçi, yaşamını yitirdi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ilçeye bağlı Küçük Güzel Köyü’nde, bir sermayedara ait besi ahırı inşaatının yanında örülen yaklaşık 10 metre yüksekliğinde, 150 metre uzunluğundaki taş duvarın çökmesi sonucu, burada çalışan işçilerden 3’ü enkaz altında kaldı. 3 işçinin Serhan Barış, Ziya Barış ve Sıddık Dürük adlı kardeşler oldukları öğrenildi. İşçilerin bir diğer kardeşi de olay yerinde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Taş duvarın sıva işini yapan 4 kardeşin çalışmak için 3 ay önce Bingöl’den geldikleri öğrenildi. Ölen kardeşlerden Sıddık Dürük’ün daha sonradan soyadını değiştirdiği belirtildi.

 

8 Haziran – Orman işçisi devrilen traktörün altında kalarak öldü – Bolu

Ormanda kesilen ağaçları traktörle çekmeye çalışan 44 yaşındaki Ayhan Taşçı devrilen aracın altında kalarak yaşamını kaybetti. Olay, Yedigöller Milli Parkı yolu üzerinde bulunan Sarı Mustanlar mevkiinde meydana geldi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün kesim alanında çalışan 44 yaşındaki Ayhan Taşçı, ağabeyi Adem Taşçı ve 18 yaşındaki oğlu Birol Taşçı ile birlikte çam ve meşe ağaçlarının bulunduğu ormanlık alana gitti. Dik ve engebeli rampalardan traktörle çıkarak kesim alanına ulaşan Ayhan Taşçı, traktörü Çelik halatlarla ağaçlara bağladıktan sonra kesilen ağaçları çekmeye başladı. Traktörün arkasına bağlı ağaçları çekmeye yarayan makaranın çalıştığı sırada traktör devrilince, Ayhan Taşçı altında kaldı.

8 Haziran – İşçi minibüsü kamyonla çarpıştı: 16 yaralı – Manisa

Soma İlçesi yakınlarında tarla işçilerini taşıyan otobüs kamyonla çarpıştı. Otobüste bulunan 15 kadın işçi ve şoför yaralandı. Edinilen bilgiye göre Soma’ya bağlı Cenkyeri kasabasından Soma istikametine giden Mehmet Özkan (46) idaresindeki 45 V 6541 plakalı otobüs önünde seyreden kamyonu solladığı sırada karşı yönden gelen Mehmet Karabıyık yönetimindeki 10 P 2510 plakalı kamyonla çarpıştı. Otobüste tarladan dönen kadın işçilerden 15′i çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldılar. Kazada yaralananların isimleri şöyle: Otobüs şoförü Mehmet Özkan (46), Ceylan Gezgin (38), Hatice Basıl (42), Emine Ceylan (43), Nazlı Küçükşahin (29), Hanife Karakaş (36), Atiye Madak (58), Aynur Döker (29), Huriye Kurtçu (49), Sevinç Bozdağ (26), Aydanur Çalı (26), Arzu Karakaş (14), Fatma Bakır (47), Saadet Atış (31), Ayşe Karabulut (37), Nurten Akra (37).

7 Haziran – Tarlaya yıldırım düştü: 2 ölü, 3 yaralı – Kütahya

Çavdarhisar İlçesi’nde, üç kez yıldırım düşen tarlada bulunan 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Hacımahmut Köyü’nde, pancar ekili tarlayı çapalayan işçiler, sağanak başlayınca kavak ağaçlarının altına sığındı. Üç noktaya düşen yıldırımlardan biri, ağacın altında bekleyen kişilere isabet etti. Ayşe Yaşar ve Sevim Bütün olay yerinde hayatını kaybederken, yaralanan İsmail Kabak (39), eşi Fatma Kabak (37) ve Necla Turan (41), Çavdarhisar İlçe Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalelerinin ardından Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesine sevk edilen yaralılardan İsmail Kabak’ın hayati tehlikesinin bulunduğu, diğerlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, aynı mevkide 5 Haziran’da yıldırım isabet eden bir çobanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünden uzmanların araştırma yapmak üzere bölgeye gideceğini bildirdi.

7 Haziran – Maden işçisi ocakta ölü bulundu – Denizli

 

Kale İlçesi’nde bir işçi, çalıştığı kömür ocağında ölü bulundu. Alınan bilgiye göre, Yenidere köyündeki kömür ocağında çalışan işçi Arif Künkcek (28), ihtiyaç gidermek için ocaktaki kuytu bir bölüme gitti. Uzun süre dönmemesi üzerine şüphelenerek kontrole giden arkadaşları, Künkcek’i kendinden geçmiş halde buldu. Madenden çıkarılarak Kale Devlet Hastanesine kaldırılan Künkcek hayatını kaybetti. İşçiler, Künkcek’in ihtiyaç giderdiği bölümde oksijenin az olduğunu ve oksijensizlikten yaşamını yitirmiş olabileceğini bildirdi.

7 Haziran – Kütahya’da iş kazası: 4 yaralı – Kütahya

Kütahya Şeker Fabrikası’nda meydana gelen iş kazasında 4 işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, saat 11.45 sıralarında işçiler şeker fabrikasında yeni makinaların montajını yaptıkları sırada üzerine çıktıkları kaide çöktü. Selçuk Demir, Fatih Şahin, Metin Doğan ve Erhan Solak isimli işçiler, yüksekliği 5 metreyi bulan birinci kattan zemin kata düşerek yaralandı. Yaralılar, Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

7 Haziran – İş kazasında 16 yaşındaki çocuk işçinin 3 parmağı koptu – Karaman

 

Olay, saat 11.00’de Karaman Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir güneş enerjisi fabrikasında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; güneş enerjisi fabrikasında işçi olarak çalışan 16 yaşındaki Fatih C. sol elini bir anlık dalgınlıkla kordon makinesine kaptırması sonucu 3 parmağı koptu. Fatih C.’nin elini kordon makinesine kaptırdığını gören çalışma arkadaşları Fatih C.’yi hemen kendi otomobilleri ile Karaman Devlet Hastanesi’ne getirdi.

7 Haziran – Üzerine cam düşen işçi yaralandı – Sivas

Şarkışla’da taşıdığı cam üzerine düşen işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, ilçedeki bir bankanın inşaatına Sivas’tan cam getiren Özkan Doğan’ın (27) üzerine, arkadaşlarıyla birlikte kamyonetten indirmeye çalıştıkları cam düştü. Doğan, camın başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Doğan’a Hükümet Konağı önünde kan bağışı kampanyası dolayısıyla bulunan Türk Kızılayı görevlisi Doktor Nami Özkan ve hemşireler ilk müdahaleyi yaptı. Şarkışla Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Doğan’ın sağlık durumunun iyi olduğu, kontrol amacıyla Sivas’a sevk edildiği bildirildi.

7 Haziran – İki işçi devrilen iş makinesinin altında kaldı – Düzce

Düzce’nin Gölyaka İlçesi’nde, Aksu Deresi üzerine yapılan HES barajı inşaatına giden iş makinesi, yolun çökmesi üzerine 25 metrelik uçurumdan Aksu Deresi’ne yuvarlandı. Kazada, 1 işçi iş makinesinin altında diğer işçi toprak altında kaldı. Kazada, makinenin altında kalan Gökhan Güven bacaklarından yaralanırken, toprak altında kalan Ali Özünoğlu da kısa sürede kurtarıldı. İtfaiye ekipleri ve sağlık ekiplerinin uzun uğraşları sonucu yaralı kurtarılan iki işçi, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi‘ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

7 Haziran – Bakım treni raydan çıktı: 5 işçi yaralı – Yozgat

TCDD Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara-Kayseri demiryolu hattının Yerköy-Şefaatli arasındaki kısmında, ray yenileme çalışması yapan ekibin kullandığı bakım treninin raydan çıkmasıyla meydana gelen kazada 2’si ağır 5 işçi yaralandı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TCDD Genel Müdürlüğüne bağ lı Ankara-Kayseri Demiryolu hattının Yerköy ve Şefaatli arası 230. kilometresinde, ray yenileme çalışması yapan ekibin kullandığı malzeme ve iş makinelerini taşıyan trenin lokomotifi, Karagedik tüneline girdiği sırada raydan çıktı. Lokomotifin aniden durmasıyla birlikte bağlı vagonlar birbirine girdi. Yaşanılan sarsıntıda vagonlarda bulunan beton traversler işçilerin üzerine düştü. Traverslerin altında kalarak yaralanan işçiler Selahattin Güler (50), Halil Köse (41), Yasin Şahin (31), Selahattin Akkaş (42) ve Zekeriya Çömez (45) Yerköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan ayak parmaklarından üç tanesi koptuğu bildirilen Selahattin Güler ile durumu ağır olan Ali Köse yapılan ilk müdahale sonrasında Yozgat Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

 

 

6 Haziran – Yıktıkları duvar üzerine yıkıldı: 3 yaralı – Sakarya

Akyazı ile Erenler İlçesi’nde yıkılmak istenen iki duvarın enkazı altında kalan 2’si mahpus, 3 kişi yaralandı. Akyazı İlçesi’nin Şerefiye Köyü’nde amcası Aydın Akın’a ait eski kerpiç evi balyozla yıkmaya çalışan 38 yaşındaki Ergün Akın, yıkmak istediği duvarın üzerine devrilmesi sonucu duvarın altında kaldı. Çevredekiler tarafından enkazdan çıkarılan Akın, Akyazı Devlet Hastanesi’ndeki ilk tedavisi sonrasında Adapazarı Toyotasa Acil Yardım Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındı. Diğer olay Erenler İlçesi’nde meydana geldi. Geyve Açık Cezaevi’nde mahpus olan Muammer Çetinkaya ve Cihan Şenkayalı, onarım yapılacak lisenin duvarının bir bölümünü yıktı, yıkılan diğer bölümünün enkazı ile yaralandı. İki hükümlü işçi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

6 Haziran – Maden işçileri zehirlendi: 1 ölü, 3 yaralı – Edirne

Harmanlı Köyü’nde faaliyet gösteren özel bir kömür ocağında yerin 800-900 metre altında çalışan işçilerden Ali Salc (30), Serbülent Ersöz (29) ile Celal Aklim (29) işe başlamadan önce ocakta yapılan rutin kontrollerden önce kömür kazılan bölüme gitti. Gittikleri bölümde karbonmonoksit gazının bulunduğunu fark eden işçiler, bölgeden uzaklaştıktan sonra durumu emniyet çavuşu Suat Eşlik’e (33) haber verdi. Suat Eşlik, ölçüm yaptığı bölgede baygınlık geçirerek düştü. Bunu gören diğer işçiler, karbonmonoksit gazının bulunduğu bölgeden Suat Eşlik’i baygın vaziyette alarak dışarıya çıkarttı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri Suat Eşlik’e müdahale etmesine rağmen kurtaramadı. Bu sırada gazdan etkilenen Ali Salc, Serbülent Ersöz ile Celal Aklim, Uzunköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kontrol altında bulunan işçilerden Celal Aklim’in hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

6 Haziran – Orman işçilerinin üzerine yıldırım düştü: 1 ölü, 1 yaralı – Ardahan

Göle İlçesi Köprülü Beldesi’ne bağlı Dedeşen Mahallesi Yayla mevkiinde çit işçiliği yapan işçilerin üzerine yıldırım düştü. İşçilerden Olcay Karakayacı hayatını kaybederken Ersoy Yazıcı ağır şekilde yaralandı. Ersoy Yazıcı’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

6 Haziran – Traktör devrildi: 1 ölü – Denizli

Honaz İlçesi’ne bağlı Kızılyer Beldesi yakınlarında tarım işçilerini taşıyan H.Z. (49) yönetimindeki 20 H 2264 plakalı traktörün römorku devrildi. Devrilen römorkta bulunan işçilerden Maya Dolan kaza yerinde hayatını kaybederken, yaralanan 13 işçi çeşitli hastanelere kaldırıldı. Traktör sürücüsünün gözaltına alındığı öğrenildi.

6 Haziran – Turgutlu’da yolcu otobüsü ile minibüs çarpıştı: 2 ölü, 22 yaralı – Manisa

Ankara’dan İzmir yönüne seyreden Erol Buldular (42) yönetimindeki 16 KN 565 plakalı yolcu otobüsü, Manisa Turgutlu girişinde aynı yönde ilerleyen Mahmut Zengin (53) yönetimindeki 45 N 7777 plakalı servis minibüsüne arkadan çarptı. Ekmek fabrikasında çalışan işçileri taşıyan minibüs, çarpmanın etkisiyle devrildi. Kazada minibüsteki Alev Dağlı (22) olay yerinde, gıda teknikeri Derya Eşkara (23) ise kaldırıldığı Turgutlu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Yaralanan minibüs şoförü Zengin ile yolcular Hatice Akay (23), Osman Ateş (39), Hatice Yanık (30), Ahmet Öztürk (28), Emel Köylücan (31), Necla Özer (21), Leyla Ağraş (37), Ali Uzbaş (27), Emrullah Çelebi (28), Abdülbari Çelebi (57), Doğan Özgenç (24), Perihan Başbostancı (33), Nihal Çelebi (27), Bülent Sarı (29), Hüseyin Yılmaz (32), Ferhat Çelik (24), Mustafa Sadık (37), Delil Filiz (30), Mehmet Karamürsel (32), Mevlüt Özgenç (29) ve Cansu Ilgazcan (19) Turgutlu Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Sağlık durumları ağır olan Hatice Akay ile Necla Özer’in Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildiği bildirildi. Otobüs şoförü Buldular, gözaltına alındı.

6 Haziran – Mudurnu’da piliç fabrikası alev alev yandı – Bolu

Erpiliç’in Mudurnu İlçesi’nde gelecek hafta açılışı yapılacak olan kuluçka tesisi, elektrik kontağından çıkan yangın sonrası kül oldu.

6 Haziran – Kamyon tren raylarının üzerine devrildi – Kocaeli

Körfez İlçesi’nde demiryoluna devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı. Alınan bilgiye göre, Dilovası’ndan yüklediği demir malzemeleri Körfez ilçesindeki bir iş yerine götüren Selçuk Sezen, idaresindeki 41 R 3655 idaresindeki kamyon, Kirazlıyayla mevkisinde demiryoluna devrildi. Kazada yaralanan Sezen, 112 Acil Servis ekiplerince olay yerinde ilk müdahaleler yapıldıktan sonra Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

6 Haziran – OSB’de 11 ayrı iş kazasında, toplam 11 kişi yaralandı – Malatya

Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikalarda işçi olarak çalışan H.A. (36), A.T. (27), S.N. (34), Y.G. (29), D.Ç. (30), M.K. (28), ?.K. (27), M.P. (19), B.M. (17), A.A. (36), Ü.E. (46) ve R.Ç. (27) adlı şahısların çalışması esnasında genelde el ve kollarını makineye sıkıştırmaları sonucunda yaralandıkları bildirildi. İş kazalarının tekstil fabrikalarında meydana geldiği görülürken, soruşturmalar devam ediyor.

5 Haziran – Araç Zap Suyu’na yuvarlandı: 3 yaralı, 2 kayıp – Hakkari

Hakkari’de bir araç Zap Suyu’na yuvarlandı. Olayda 3 kişi yaralandı, akıntıya kapılan 2 kişi suda kayboldu. Kaza, Hakkari-Çukurca karayolu Köprülü köyü yakınlarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bir şantiyenin iş makinesi operatörlerini taşıyan, plakası ve sürücüsü öğrenilemeyen araç, Zap Suyu’na yuvarlandı. Kazada yaralanan 3 kişi, çevredekiler tarafından kurtarıldı, isimi öğrenilemeyen 2 kişi ise suda kayboldu. Yaralılar ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kayıp kişilerin bulunması için çalışma başlatıldı.

5 Haziran – Arıtma tesisinde suya düşen işçi öldü – Bursa

Gemlik İlçesi’nde, arıtma tesisindeki arızayı gidermek isteyen genç suya düşerek hayatını kaybetti. Hisar Mahallesi Yalova yolu üzerindeki alışveriş merkezindeki arıtma tesisindeki arızayı gidermek isteyen Metin Helimergün (25) isimli işçi, dengesini kaybederek suya düştü. Helimergün, olay yerinde hayatını kaybetti.

4 Haziran – Yüksek gerilim bir can daha aldı – Urfa

Akçakale TEDAŞ şefliğinde görevli olarak çalışan Halil Afşin (40) ve Hamit Ayhan (27) isimli işçiler öğlen saatlerinde Akçakale’ye Bağlı Pekmezli beldesinde yere düşen yüksek gerilim hattını onarmak için Pekmezli beldesine gitti. Yere düşen yüksek gerilim hattını onarmak için direğe çıkan Halil Afşin ve Hamit Ayhan isimli TEDAŞ işçileri 30 bin WATT elektrik akımına kapıldı. Halil Afşin isimli TEDAŞ görevlisi yüksek gerilme kapılarak direkte can verirken, diğer arkadaşı Hamit Ayhan’ın ise elleri yandı. Akçakale devlet hastanesine getirilen Halil Afşin otopsiye alınırken, elleri yanan Hamit Ayhan İsimli TEDAŞ görevlisi tedavi edilerek eve gönderildi.

 

4 Haziran – Üzerine ağaç devrilen orman işçisi öldü – Karabük

 

Yenice İlçesi’ne bağlı Kayaarkası Köyü mevkiindeki ormanlık alanda kestiği ağaç üzerine devrilen Hakkı Albaş (55) ağır yaralandı. Arkadaşları tarafından Yenice Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Albaş, daha sonra sevk edildiği Karabük Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Hakkı Albaş’ın, Yenice Orman İşletme Müdürlüğü Kayadibi İşletme Şefliği’nde ağaç kesim işçisi olarak çalıştığı öğrenildi.

4 Haziran – Yük asansöründen düşen 2 işçi öldü – Kırşehir

Akçakent İlçesi’nde bulunan bir maden ocağında yük asansöründen düşen 2 kişi öldü. Olay, Kırşehir’in Akçakent ilçesi Yeniyapan Mahallesi Kamışlı mezrasında bulunan florit maden ocağında meydana geldi. Duran Akyol (53) ile Şahin Çalışkan (45) isimli 2 işçi tünele girdi. Ancak işçilerin bindikleri asansörün sıkışması sonucu 60 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti.

 

3 Haziran – Tarlada üzerlerine yıldırım düşen iki kadın öldü – Çanakkale

Ezine İlçesi’nde, üzerlerine yıldırım düşen tarım işçileri 47 yaşındaki Gülfer Yanık ve 42 yaşındaki Hayriye Şengül öldü. Ezine İlçesi’nde oturan her ikisi de iki çocuk annesi Gülfer Yanık ve Hayriye Şengül, günlük 20 lira yevmiye karşılığı biber dikmek için 5 kilometre mesafedeki Güllüce Köyü’ne gitti. Saat 17. 00 sıralarında, tarlada çalışırken birden sağanak yağmur başladı. Yanık ve Şengül bir ağacın altına, diğer 13 işçi ise traktörün römorku altına saklandı. Yağmurun dinmesini beklerken, iki kadının altında bekledikleri ağaca yıldırım düştü. Yanık ve Şengül, olay yerinde yaşamını yitirdi.

3 Haziran – Alanya’da iş kazası: 1 yaralı – Antalya

Alanya’nın Mahmutlar Beldesi’nde bir güvenlik sistemleri firması çalışanı, bir işyerine güvenlik kamerası taktığı sırada 3 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Edinilen bilgiye göre olay, Cumhuriyet Mahallesi, Barbaros Caddesi’nde bir işyerinde meydana geldi. Güvenlik sistemleri satışı yapan bir firmada teknik eleman olarak çalışan İsa Gökçe, bir işyerine güvenlik kamerası monte etmek için merdivenle 3 metre yükseklikteki duvara ulaştı. Bu sırada dengesini kaybeden ve beton zemine düşen Gökçe, yaralandı. İsa Gökçe Alanya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

3 Haziran – 35 işçi öğle yemeği yedi hastanelik oldu – Manisa

Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın üzüm işletmesinin anlaşmalı olduğu yemek firmasından önceki gün tavuk çorbası, türlü, makarna ve tatlıyı yiyen işçiler bir süre sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle Devlet Hastanesi’ne götürüldü. İlk olarak gıda zehirlenmesi teşhisi konulan 35 işçi tedaviye alındı.

 

3 Haziran – Lüks villa bahçesinde can pazarı – İstanbul

Beykoz’da lüks bir villaya ait 4 metre derinliğindeki su kuyusunu temizlemek isteyen 2 işçi, metan gazından zehirlendi. Kuyuda mahsur kalıp ölümle burun buruna gelen işçileri kurtarmak için kuyuya inen 2 itfaiyeci de hastanelik oldu. Can pazarının yaşandığı su kuyusuna giren kurtarma ekipleri, ölmek üzere olan işçileri son anda kurtardı. Su kuyusunu temizlemek için aşağıya inen Hüral Cankı ve Kadir Elkovan isimli işçiler bir süre sonra metan gazından zehirlendi. Kuyu içinde mahsur kalan 2 işçinin yardımına koşan arkadaşları da zehirlenme tehlikesi atlatınca itfaiye ve sağlık ekiplerinden yardım istedi. Bir süre sonra olay yerine ulaşan Kavacık itfaiye grubunda görevli itfaiye ekipleri, baygın halde bulunan işçileri çıkarmak için kuyuya indi. Yoğun gaz nedeniyle kısa sürede kendinden geçen itfaiye görevlileri arkadaşları tarafından güçlükle kuyudan çıkartılarak hastaneye sevk edildi. Hüral Cankı ve Kadir Elkovan daha sonra ambulansla Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu daha kritik olan Hüral Cankı, daha sonra ambulansa Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

3 Haziran – Kazayla ayaklarını kesti – Sakarya

Akyazı İlçesi’nde bir inşaatta meydana gelen iş kazasında 1 kişi yaralandı.

2 Haziran – Elektrik akımına kapılan işçi yaralandı – Malatya

Malatya’da 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir tekstil fabrikasında makine bakım ustası olarak çalışan S.K (28), tarak makinesine bakım yaparken elektrik akımına kapıldı. Yaralanan işçi arkadaşlarının yardımıyla kaldırıldığı Malatya Beydağı Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.

2 Haziran – Kağıthane’de bir iş makinesinin eve girmesi sonucu bir kişi yaralandı – İstanbul

Çağlayan Mahallesi Taşocağı Caddesi’nde, Telor Pleksiglas Reklam Malzemeleri adlı şirketin reklam malzemelerini depoya taşıyan Hasan Dilmaç’ın (35) kullandığı forkliftin freninin boşalması sonucu önce bir araca çarptı ardından bir eve girerek durabildi. Meydana gelen kazada evde bulunan ve kaza sırasında uykuda bulunan Remziye Kaya (19) yaralandı. Kazada yaralanan Kaya olay yerine çağrılan ambulans ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza sonrasında forklift sürücüsü Hasan Dilmaç, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

1 Haziran – Fabrika yangını – Kocaeli

Çayırova İlçesi’ndeki bir ilaç fabrikasında çıkan yangında maddi hasar meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir ilaç fabrikasının laboratuvar bölümünde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın nedeniyle fabrikada bulunan 800 işçi tahliye edildi. Yaklaşık 1,5 saat süren çalışmaların ardından yangın kimyasal maddelere sıçramadan söndürüldü.

1 Haziran – Nazilli’de iş kazası: 1 ölü – Aydın

Nazilli’de faaliyette bulunan Uğur Soğutma Fabrikası’nda meydana gelen iş kazasında pres makinesine sıkışan işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, Nazilli’de faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan Tamer İnce (32) isimli işçi, mesai bitimine az bir zaman kala pres makinesini temizlemeye başladı. Bu sırada makinenin aniden çalışması sonucu dışarı çıkamayan İnce, tüm çabalarına rağmen dışarı çıkamayınca makinede sıkıştı. Arkadaşlarının hemen müdahale ettiği İnce, ambulansla Nazilli Devlet Hastanesine kaldırıldı. İç organlarının parçalandığı anlaşılan İnce, ameliyata alındı. Ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan talihsiz işçi, 1 gün devam eden hayatta kalma mücadelesini kaybetti. Evli ve 3 çocuk babası olan Tamer İnce’nin daha önce çiftçilik yaptığı ve 3 ay önce fabrikada çalışmaya başladığı öğrenildi.

1 Haziran – Kazan’da iş kazası: 2 yaralı – Ankara

 

Kazan İlçesinde bir fabrikada meydana gelen iş kazasında iki işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Fatih Mahallesi’nde, demir doğrama işi yapan bir fabrikada, gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada, fabrikada çalışan Arif Çopur (40) ve Fatih Yıldıztepe (32) yaralandı. 112 Acil Servis ekiplerince, Hamdi Eriş Kazan Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan Arif Çopur, buradaki ilk müdahalenin ardından Ankara’ya sevk edildi. Hafif yaralanan Fatih Yıldıztepe ise Kazan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

1 Haziran – İş makinesi doğalgaz borusunu kopardı –Denizli

Denizli’de yürütülen altyapı çalışması sırasında doğalgaz borusu hattının iş makinesi tarafından kopartılması korkuya neden oldu. Alınan bilgiye göre, Saltak Caddesi üzerinde içme suyu hattı yenileme çalışmalarını yapan taşeron firmaya ait bir iş makinesi, kazı sırasında doğalgaz borusu hattını kopardı. Doğalgaz borusunun kırılarak etrafa gaz yayılmasının fark edilmesi üzerine çevrede patlama endişesi ile panik yaşandı. Denizli’deki doğalgaz dağıtım işini üstlenen Kentgaz AŞ ekiplerinin müdahale ettiği kazada, polis ekipleri çevrede çalışmaları izlemek için toplanan meraklı kalabalığı sigara içmemeleri konusunda anonsla uyardı.

Bu rapor 02 Temmuz 2011tarihinde  www.sendika.org da yayınlanmıştır.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu