Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’da Meşru Direnme Hakkımızı Sonuna Kadar Kullanacağız

(yorumlar kapalı)

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi--4.jpg

YHT ve Marmaray Projeleri bahane edilerek tren seferlerine kapatılması üzerine garın merdivenlerinde Pazar günleri ve Perşembe geceleri yapılmaya başlayan eylemler üç yılını doldurdu. Gar ve Liman sahasının yağmalanma girişimine karşı Haydarpaşa Dayanışmasının çağrısı ile Kadıköy iskele meydanında toplanan Kadıköy Mahalle Dayanışmaları, STK’lar sloganlarla Haydarpaşa Gara yürüdüler.

İskele Meydanı’nda toplanan ve Haydarpaşa Gar Binası önüne kadar yürüyen grup, “Haydarpaşa gardır, gar kalacak” sloganı attı. Ellerinde Boğaziçi Treni, Vangölü Ekspresi ve Fatih Ekspresi’ne ait levhaları da taşıyan grup üyeleri, Haydarpaşa Garı’ndan tren seferleri başlayana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi-13.jpg

Haydarpaşa gara gelen ve giden tren seferlerinin sonlandırılması ile birlikte İBB/TDİ Haydarpaşa Vapur iskelesini vapurlara kapattı. Tren vapur bağlantısının bir İstanbul kültürü olduğu ve devam etmesi gerektiğinden hareketle Kadıköy Kent Dayanışması “Haydarpaşa Trensiz ve Vapursuz Kalmayacak” yazılı pankartı taşıdı.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi-12.jpg

Acıbadem Dayanışması “Haydarpaşa Garı Ayakkabı Kutusuna Sığmaz, Sıfırlayamazsınız” yazılı pankartı taşıyarak 17 ve 25 Aralık 2014 tarihinde yaşanan yolsuzluk operasyonlarına gönderme yaptı.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi-10.jpg

Sirkeci gar ve çevresi için hazırlanan dönüşüm planı mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen Fatih Belediye Başkanının Sirkeci Garı’n tren seferlerine kapatılması ısrarı hala sürmekte olduğundan eylemde “Sirkeci Gardır Gar Kalacak” pankartı da taşıdı.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi--1.jpg

Haydarpaşa Gar ve Liman sahasında gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projesinin çevre mahalleri de etkilemeyeceğini düşünmek mümkün değildir, mahallelerde yaşanacak dönüşüm mahalle kültürünü yok edeceği gibi steril alanlar yaratacaktır. Kent merkezi varsılların kullanımına sunulacak olması ile yoksullar kent çeperlerine sürülecektir. Yel değirmeni Dayanışması buradan hareketle “garı gaptırmam mahalleme elletmem” pankartı ile eyleme katılmıştır.

İktidarın ve emrindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yağma kararlarını uygulamak için Haydarpaşa Garı alanına komşu parsellerde adım atma kurnazlığında olduğunun farkında olan dayanışma aktivistleri “gar hastane liman yok mu yağmayı durduran, yağma yok direniş var, direne direne kazanacağız” sloganını sıkça atmışlardır.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi-14.jpg

Yoğurtçu parkı formu ise “Haydarpaşa Gar Satılamaz” pankartı ile Haydarpaşa Gar’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığına devrine itirazını dile getiriyordu.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi--5.jpg

Haydarpaşa gara gelindiğinde Haydarpaşa Dayanışması adına basın açıklamasını Yeldeğirmeni Dayanışmasından Av. Tamer Doğan ve Ferda Sayın okudular. Okunan basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

HAYDARPAŞA’NIN YAĞMALANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman Alanı, dolgu alanları ilavesiyle birlikte aynı zamanda “Kentsel ve Tarihsel Sit Alanı” olan bu kamusal bölge; 2004 yılından beri AKP iktidarı tarafından hukuk açıkça çiğnenerek “Ticaret ve Turizm Merkezi Alanı”na dönüştürülmek amacıyla ısrarlı çabalar sürdürülmektedir. Üstelik bu “tarih, doğa ve emek yağması” niteliğindeki dönüşüm kararı “Marmaray projesi ile Haydarpaşa Gar zaten işlevsiz kalacak” şeklinde toplum yanıltılarak meşrulaştırılmaya tren ve vapur seferlerinin sonlandırılmasıyla da belleklerden silinmeye çalışılmaktadır.

Bugün Anadolu’dan İstanbul’a gelen ve İstanbul’dan Anadolu’ya giden tren seferlerinin demiryolu bakım ve yenileme çalışmaları gerekçe gösterilerek 1. Şubat 2012 tarihinden itibaren sonlandırılmasının ardından 5 Şubat 2012 tarihinde Pazar günü başlayan ve her Pazar garın merdivenlerinde devem eden eylemlilik sürecinin 3.yılını geride bırakıyoruz.

3 yıldır Haydarpaşa Garı trenlerini ve yolcularını beklemekte bizler de ısrarla “Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” ısrarımızı duyarlı toplum kesimleri ile sürdürmekteyiz.

Haydarpaşa Garı, insansız ve trensiz bırakıldığı gibi 28 Kasım 2010 tarihinde ihmal sonucu çıkan yangının ardından 4 yıldır çatısız ve bakımsız bırakılmıştır. 1.Grup tescilli tarihi binanın onarımını çatı katına ticari fonksiyon verilmesine bağlayan iktidar bilimi, hukuku ve imar mevzuatını hiçe saymaktadır.

İstanbul 2.İdare mahkemesi 28.05.2014 tarih ve E: 2013/881 sayılı kararı İstanbul İli Kadıköy İlçesi Haydarpaşa Garı Kadıköy Meydanı ve Çevresi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını iptal etmiştir. Bu nedenle iptal edilmiş plana dayanılarak İBB Meclisinde onaylanan “Tıbbiye Caddesi devamındaki geçişi sağlayan çelik köprünün 9 metre genişletilmesi hakkındaki ulaşım planının” hukuksal dayanağı bulunmamaktadır. Kaldı ki Kadıköy kıyı alanının yayalaştırılması gündemde iken Kadıköy kıyı bölgesine gelen araç sayısını ve trafik yoğunluğunu arttıracak olan ulaşım projesinin İBB meclisinden geçmesi kabul edilemez bir yaklaşımdır.

5-subat-2015-haydarpasa-eylemi--6.jpg

İktidarın ve emrindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “yağma kararlarını” uygulamak için Haydarpaşa Garı alanına komşu parsellerde adım atma kurnazlığında olduğunun farkındayız. Bölgede bu amaçla İBB, İSPARK’a peşkeş çekilen Hastane arazisinde yapılan otopark inşaatı ile zemin kaymasına bağlı olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi binalarında gözle görülür hasara yol açmışlardır. Ülkemiz tıp tarihinde önemli yer tutan ve bölge halkına hizmet sunan Haydarpaşa Numune Hastanesi uzun yıllardır depreme karşı güçlendirilmesi ve yenilenmesi gerekirken, Haydarpaşa Port projesinin ihtiyaç duyacağı otoparka çevrilip hastanenin kent merkezinden uzaklaştırmanın hesapları yapılmaktadır. Bölge halkının kolayca ulaşabileceği kamusal sağlık hizmetinin ortadan kaldırılıp sermayenin insafına ve merhametine terk edilmesine izin vermeyeceğiz.

Bizler Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri ve duyarlı yurttaşlar olarak 10 yılı aşkın süredir Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman bölgesini kapsayan kamusal alanı değerleriyle birlikte savunma çabası içersindeyiz. Aynı düşünce ve kararlılıkla yağma karar ve uygulamalarına karşı meşru direnme hakkımızı sonuna kadar kullanmak için tereddüt etmeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. 05.02.2015

Toplum Kent ve Çevre için

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu-Tugay Kartal