Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’da 400.Pazar

Haydarpaşa Garda ana tren seferinin sona erdiği 31 Ocak 2012 tarihinden itibaren her pazar 13.00 ila 14.00 saatleri arasında yapılan eylemin 400’üncüsü 15.09.2019 tarihinde yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

İstanbul’un simgelerinden Haydarpaşa Garı’nda yapılmak istenen dönüşüme karşı 14 yıldır mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması, ana hat tren seferlerinin sona ermesinin ardından başlattığı pazar eylemlerinin 400.’sünü dün kitlesel bir katılımla gerçekleştirdi. Çok sayıda çevre örgütü, STK ve siyasi parti üyelerinin katıldığı eylemde “Haydarpaşa gardır gar kalacak” sloganı atıldı.

Eyleme Katılan CHP İstanbul eski Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt “Haydarpaşa Gardır gar Kalacak diye verdiğimiz mücadele sürüyor biz kazanacğız” dedi.

Eyleme katılan CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, “Biz Haydarpaşa Garı’nı kurtarmaya çalışırken, iktidar ise garın malvarlıklarını ranta açıyor” diyerek sosyal medyadan bir belge paylaştı. “Kadıköy İlçe Seçim Kurulu’nun da kullandığı TCDD’ye bağlı bir arazi daha AKP Kadıköy Belediyesi Başkan Adayı-Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan ve Kültür Bakanlığı aracılığıyla bir ajansa devrediliyor” diyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “15 gün içinde de boşaltılması isteniyor. Üstelik burası SİT alanı. Haydarpaşa’nın bütünlüğünü bozacak bu uygulamayı hayata geçirmeyin.” Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan’ın birkaç gün önce bina ve araziyi dolaştığını da belirten Yarkadaş, “15 gün içinde bu alanı boşaltıp gençlik merkezi adı altında ranta açmayı istiyorlar” dedi. 

Eyleme katılan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “seçim sürecinde buraya gelip söz verdim, genel başkanımızın da bu konuda imzası var, Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” dedi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Sinan Tutal “Haydarpaşa gardır gar kalacak! Haydarpaşa Garı bu kentin tarihsel ve kültürel bir mirasıdır”dedi.

 HDP Ankara Milletvekili çerkes av. Filiz Kerestecioğlu “Her insanın ve her kentin hafızası çok değerlidir! Tren garlarını çok seven babamdan, bütün avukatlık hayatımın banliyö trenleriyle yolculuklarına, tren istasyonunun hemen dibindeki evimize, garla birleşen vapur yolculuklarıma, ilk sendikalaşma mücadelesini yürüten demiryolcu müvekkillerime kadar Haydarpaşa İstanbul demek ve benim de hafızam! Bu hafıza yok edilmesin diye 400 haftadır direnen bütün dostlara sonsuz teşekkürler, Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” dedi.

Haydarpaşa Gar 400.Pazar eyleminde HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy “Haydarpaşa gar olarak kalacak. Bu bizim mücadelemizle olacak. Sadece Haydarpaşa değil, Kaz Dağları’ndan Hasankeyf’e, Manisa’da direnen köylülere kadar, her alanda mücadele edeceğiz. Bu memleketi yandaş sermayeye peşkeş çeken, yandaş sermayeyi beslemek dışında hiç bir şey yapmayanlar, memleketin en ufak güzelliğine saygı duymayanlar kaybedecek” dedi.

Haydarpaşa 400. Pazar Eyleminde Rasimpaşa Mahallesi Muhtarı Sultan Aksu “Haydarpaşa garın geleceği hakkında yıllarca bu alan için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması ne diyorsa bizim de sözümüz odur. Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak” 

400.Pazar Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak şair Emin Şir Nazım Hikmet’in  “Memleketimden İnsan Manzaraları” ve “Onlar, ümidin düşmanıdır, Sevdiğim” diye başlayan şiirlerini seslendirdi.

Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ+Meclisi sözcüsü “Haydarpaşa Gardır Ayol, Gar Kalacak” dedi.

“Taksim 1 Mayıs alanıdır. Haydarpaşa gardır”, “Ne otel ne müze Haydarpaşa gardır, gar kalacak”, “Haydarpaşa törensiz ve vapursuz kalmayacak” dövizlerinin açıldığı eylemde basın açıklamasını Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen okudu.

HAYDARPAŞA GARDIR, GAR KALACAK!​​​​​​15.09.2019

Sayın Kadıköylüler, Üsküdarlılar, İstanbullular!

Basınımızın değerli emekçileri!

İstanbul’un en önemli arkeolojik, kültürel, tarihi, simgesel değerlerinden biri olan Haydarpaşa Garı ve çevresinin küresel emlak tacirlerine pazarlanma süreci 2003 yılından beri 16 yıldır kesintisiz olarak devam etmektedir.

Türkiye’nin bütün garları ve limanları ile birlikte Haydarpaşa Gar, Liman ve çevresini de özelleştirme kapsamında haraç mezat uluslararası pazara çıkartan İktidar, bu amacın gerçekleştirilmesi doğrultusunda hiçbir fırsatı kaçırmamaktadır.

Anayasaya ve evrensel hukuk kurallarına aykırı olan yasal düzenlemeler, planlar ve projelerle, Haydarpaşa Garı ve Çevresi, asli işlevlerinden, trenlerinden ve vapurlarından kısacası halktan kopartılarak kasıtlı bir yalnızlığa mahkûm edilmektedir.

Bu yalnızlaştırmanın asıl amacı ise; birçoğumuzun, denizi ve İstanbul’un o efsanevi siluetini ilk kez gördüğümüz; anılarımızın ve gündelik hayatımızın vazgeçilmez mekânı Haydarpaşa Garı, Limanı ve Çevresini, Sirkeci Garı ile birlikte asli kullanımı olan İstanbul ve Anadolu’nun demiryolu, denizyolu ulaşım bağlantısını da ortadan kaldırarak kentsel ve toplumsal hafızamızdan silmektir.

İktidar sahiplerinin  bu uğurda denemedikleri yol kalmamıştır: IMF ve Dünya Bankası’nın emri doğrultusunda “Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvaziyer Liman” adı altında 7 gökdelenli planlar projeler yapılmış, Olimpiyatlar bahanesiyle akıl dışı projeler ortaya sürülmüş, Haydarpaşa’ya banliyöler gelecek diye beyanlarda bulunulmuş, kültür ve sanat duyarlılığını kullanarak topluma makbul görünebilecek kültür merkezi, müze gibi kullanışlar öngörülerek meşruiyet yaratılmaya çalışılmıştır.

Bilindiği gibi 2003 yılından bugüne sermaye odaklı proje tehditlerine karşı direnenilen Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresi için; 2012 yılında hazırlanan İmar Planlarından Üsküdar İlçesi sınırları içinde kalan kısmının iptal edilmesiyle, Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresinin devasa bir turizm ve ticaret alanına dönüştürülmesi hukuken engellenmiş, sahip olduğu simgesel değerlerin korunması adına önemli bir kazanım elde edilmiştir.

Ancak hala kasıtlı bir biçimde Haydarpaşa Gar ve Çevresini, içerdiği değerlere ve asli fonksiyonuna uygun bir şekilde, koruma altına alacak Koruma İmar Planları yapılmamıştır.

Bugün de Koruma kurullarınca ilan edilen geçici yapılaşma koşulları ve tahsis kararlarıyla bu çok önemli alan ve içindeki yapılar yıkılmakta; alanın fonksiyonel ve fiziksel bütünlüğü parçalanmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, toplamda 65 bin 370 metrekarelik alanda, yapılan plan değişikliği ile Söğütlüçeşme tren istasyonu ve çevresindeki yeşil alanlara getirilen yoğun yapılaşmaların ve demiryolu kullanıcılarının ulaşım ihtiyacının çok ötesinde AVM görünümlü GAR BİNASI önerisinin asıl hedeflerinden birisi de  Haydarpaşa Gar Binası ve Geri Sahasını kullanım dışı bırakmaktır.

Hukuksuzluğun, kuralsızlığın ve çılgınlığın “ilke” haline geldiği günümüz koşullarında, kent, çevre, kamu ve emek değerlerine sahip çıkmanın zorluğu ile birlikte toplumsal dayanışmanın umudu ve gücünü de yaşamaktayız.

Diktatörlüğe giden yolun kamusal varlıkların haraç-mezat satışı ve rantla örüldüğünün farkındayız. Buna karşın toplumsal duyarlılıkların ve toplumsal dayanışmanın bütün zorlukları yeneceğinin bilinci ve inancını taşımaktayız.

Toplum,Kent ve Çevre için Haydarpaşa Dayanışması olarak; yağmaya karşı mücadelemizin 14.yılı,Dayanışma gönüllüsü arkadaşlarımızın büyük bir inat ve özverisiyle devam ettirilen Pazar Nöbetimizin 400.haftasında Haydarpaşa ve çevresini arkeolojik, kültürel, tarihi ve kamusal kullanış ve değerleriyle birlikte savunmaya kararlı olduğumuzu ve bu konuda asla ödün vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.

İstanbul’un en önemli kimlik öğelerinden biri olan Haydarpaşa Garı, yakın çevresi ve liman sahasıyla birlikte gelecek kuşaklara önemini ve işlevini koruyarak taşımakla yükümlü olduğumuz bir mirastır. Bu mirasın korunması, biz duyarlı kuruluşların ve kentlilerin olduğu kadar, başta Koruma kurulları belediyeler ve TCDD olmak üzere ilgili idarelerin ve kamu kurumlarının da görevidir, sorumluluğudur.

Bizler duyarlı yurttaşlar, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, İstanbullular olarak oyuna gelmeyeceğimizi, “talana ve rantiyeye” geçit vermeyeceğimizi sorumlu ilgili ve yetkililere bir kez daha ilan ediyor ve kamu idarelerini asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.

Hiçbir oyuna ve aldatmacaya yer yok!

Haydarpaşa Gar’dır, Gar Kalacak!

Toplum,Kent ve Çevre İçin

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

Okunan basın açıklamasının ardından ilk olarak Bulutsuzluk Özlemi grubundan Nejat Yavaşoğullarının verdiği mini konser etkinlik alanındaki coşkuyu arttırdı.

400.Pazar Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak eylemine udu ile destek olan

Şenol Morgül ilk olarak haydarpaşa gar için kendisine ait olan eseri seslendirdi. Ardından yağma projelerini eleştiren eseri için “çekinmeyin hep birlikte söylüyoruz” dedi ve “sıçmışız ortalık yerine” adlı şarkıyı    katılımcılarla birlikte seslendirdi.

Eylem,  Meral Demir, Kajin Dara ve Şevval Karadağ’dan oluşan grubun seslendirdiği iki kürtçe türkü ike son buldu