Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Gara Yürüyoruz 20 Şubat 2013

(yorumlar kapalı)

58248_10151330022597243_167518599_n.jpgHaydarpaşa Gar dönüşüm projesine karşı gar merdivenlerinde her Pazar günü ve her perşembe gecesi verilen mücadelenin birici yılında Haydarpaşa Dayanışması 20 Şubat 2013 tarihi Çarşamba akşamüzeri saat 18.30 Kadıköy İskelesinde toplanarak Haydarpaşa gara yürüyecektir. Eylem öncesi yapılan açıklamada köşe yazarlarının konuyu köşelerinde gündeme taşıması yapılacak olan eyleme katılım sağlanmasının önemine dikkat çekilerek, Haydarpaşa garda oldubittiye izin verilmeyeceği bildirildi.

Etkinlik Programı:

HAYDARPAŞA HALKINDIR…! 
TALANA,RANTİYEYE, GEÇİT VERMEYECEĞİZ…!

20 Şubat 2013

Toplanma Saati: 18:30
Toplanma Yeri: Kadıköy İskele Meydanı

Saat: 19:00
Meşaleli Yürüyüş

Saat: 20:00- 21:30
Tiyatro Simurg Gösterisi 
Ufuk Karakoç Dinletisi 

Basına ve Kamuoyuna

AKP iktidarı 2004 yılından itibaren Haydarpaşa Gar ve Liman ile çevresindeki 1 milyon m2’lik kamusal ve kentsel ve tarihi sit alanı olan bölgeyi ticaret ve is merkezine dönüştürmek istemektedir. Bu yağma uygulamasına da “Marmaray projesi ile Haydarpaşa Gar zaten işlevsiz kalacak” şeklinde gerekçelendirip halkı kandırmaktadır. 

İstanbul Büyük Şehir Belediye Meclisinde kabul edilerek askıya çıkartılmış olan 1/5000 ölçekli Haydarpaşa Gar ve çevresi hakkındaki Koruma Amaçlı Nazım İmar Planına göre Gar binasına KÜLTÜR, KONAKLAMA (OTEL) işlevi verilmiş, giriş katına da TCDD faaliyetleri için kullanılabilir denilmiştir. 

Ancak son günlerde gerek İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı, gerekse Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalarda Haydarpaşa Gar’ın artik işlevini yitirdiği demiryolunun Haydarpaşa gara ihtiyacı olmadığı, ancak Ayrılıkçeşme ile Haydarpaşa arasında nostaljik tren isletilebileceği açıklanmıştır. 

TCDD, Gebze Köseköy arasındaki Yüksek Hızlı Tren projesi çalışmalarını gerekçe göstererek 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren de Haydarpaşa Gar’a gelen ve giden tüm anahat trenlerinin seferlerini sonlandırdı. Ve böylece Haydarpaşa’nın trensizleştirilerek yalnızlaştırılmasının ve yağma projelerin uygulamasının önü açılmak istendi. 

104 yıldan beridir baş gar olarak hizmet veren ve İstanbul’un simgesi haline gelmiş dünya kültür mirasımız Haydarpaşa Garı ve Limanın endüstriyel işlevini devam ettirmesi ayrıca bu bölgede uygulanmak istenen yağma projelerinin hayata geçmemesi için Haydarpaşa Dayanışması olarak; 

Her Pazar 13;00 -14;00 saatleri arası Haydarpaşa Gar Merdivenleri’nde ailelerimizle nöbet tuttuk tam 49 hafta. Dayanışmanın sanattan, edebiyattan kopuk olmaması için; her Perşembe 20;00 – 21;00 saatleri arasında, şarkılı, türkülü, folklorlu, keman dinletili, jonglörlü amatörce etkinlikler düzenledik tam 29 kez. Konuklarımız da oldu duyarlı sanat çevrelerinden. 

Hava koşulları çoğunlukla bize gülümsedi, bazen şemsiye altında ıslanmamak için bazen de güneşten korunabilmek için kullanarak merdivenlerdeki yerlerimize sahip çıktık. Hava koşulları bundan sonra pek yardımcı olmayacak gibi dursa da bizler şemsiyelerimizle, atkılarımızla sarınıp sarmalanıp sürdürmeyi düşünüyoruz kararlılıkla. 

Bu dönemde bize daha da bir “duyarlı çoğunluk” katkısı olmalı, destek vermeli. 

Sizlerden de bu konuda destek talebimiz vardır. Buna şimdi daha da çok gereksinimimiz vardır. 

YURUYORUZ.jpgHaydarpaşa ve çevre sinin rantsal dönüşümünü sağlayacak olan sözde koruma amaçlı nazım imar planı askı sürecinde yapılan itirazların İBB Meclisinde değerlendirilmesi ve Mimarlar Odası, BTS ve Liman-İş’in açmış oldukları iptal davası hala sonuçlanmamıştır. 

Bu gelişmelere ilaveten ise TCDD Yönetim Kurulu’nun, aldığı resmi bir karar ile haydarpaşanın gelir getirici projelerde değerlendirilmesi için Özelleştirme İdaresi’ne başvuruda bulunduğu gerçeğidir. 

İşte tam da bu  konumda konu ile ilgili haber bilgilerinize Haydarapaşa ve çevresini birkez daha gündeme getirmenizi ve daha da önemlisi burada her türlü olumsuz koşula rağmen bir direnç geliştiğini ve Haydarpaşa Dayanışması ile refleks gösterilmesinin uzun bir süreden beri sürdüğünü anlatarak konuyu sayfalarınıza bir kez daha KONUK etmenizi diliyoruz. Buna gereksinimimiz var TOPLUM olarak. 

Emekçi ve alt gelir gruplarının yaşam alanlarını yok ederek nüfuslarını zorla çeperlere süren, kamusal alanları kavşaklaştırıp, AVM’leştirip, özelleştirip erişilmez kılan neoliberal belediyecilik, anlaşılan rant beklentisiyle alt gelir gruplarına bu kentin kıyılarını da çok görüyor.  

Paranın demokrasisi tarafından birer ikişer zapt edilerek elimizden alınan mahalleleri, kentsel mekânları, kamusal alanları ve son kertede tüketilecek koskocaman bir metaya dönüşecek kentin kendini geri kazanıp “kent hakkı”nı tesis etmek için, başta Taksim, Haydarpaşa, Galata olmak üzere tüm kamusal alanları, yıkım tehdidi altındaki mahalleleri, pikniklerle, şenliklerle, toplantılarla doldurmanın zamanıdır şimdi. 

Ve öyleyse 20 Şubat .2013 Çarşamba akşamüzeri Kadıköy vapur iskelesinden Haydarpaşa Gara yapılacak olan yürüyüşte kol kola olmanın tam zamanıdır şimdi..  

Haydarpaşa Dayanışması 

Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak….. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu