Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak 104.Pazar

(yorumlar kapalı)

1794716_785748878119765_1366024872_n.jpgHaydarpaşa Gara gelen ve giden anahat tren seferlerinin 31.01.2012 tarihinde sonlandırılmasının ardından 5 Şubat 2012 tarihi Pazar günü Haydarpaşa Gar merdivenlerinde başlayan ve her hafta Pazar günleri tekrarlanan tepki eylemi ikinci yılını doldurdu.

teneke-trampet-kentvedemiryolu.jpg2008 yılında her cuma akşamı yapılan ve yaklaşık 6 ay devam eden  Moda iskelesi eylemine güç veren Teneke Trampet 104. Hafta Haydarpaşa gar eyleminde Haydarpaşa Dayanışması’nı da ateşledi. “izin verme” ile başlayan coşku, akustik tınıların ince direniş sözleri ile devam etti.

Eyleme Sol Açık Taraftar grubu, BTS Genel Sekreteri Hasan Bektaş ve Mimarlar Odası istanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kargın, Adalar Postasından Emine Çiğdem Tugay destek olmuşlardır.

BTS Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri İshak KOCABIYIK’ın gönderdiği mesaj Tugay Kartal tarafından okundu.

Sevgili arkadaşlar, Yıllar önce Haydarpaşa ile ilgili bir etkinlikte “babamdan bana sadece usturası miras kaldı ama ben kendimi Haydarpaşa’nın sahibi gibi hissediyorum.” demiştim. Bu iki yıllık /104 haftalık sürede Haydarpaşa’nın ne kadar çok sahibi ve mirasçısı olduğunu neredeyse bütün dünyaya gösterdiniz. İnatla, istikrarla sürdürdüğümüz 104 haftalık bu mücadele başta Haydarpaşa Garı olmak üzere kamusal alanların gerçek sahiplerini de ortaya çıkarmıştır. Mücadele edenler her zaman kazanamasa da kazananların mücadele edenler olduğu gerçeğinden hareketle inanıyorum ki başaracağız ve Haydarpaşa’yı ranta kurban etmeyeceğiz. Bugün fiziki olarak aranızda olamasam da kalbimin sizlerle olduğunu ve merdivenlerin bir basamağında (hayalen de olsa) oturduğumu bilmenizi isterim. Haydarpaşa’nın trenlerine, vapurlarına ve insan sıcaklığına kavuşacağına olan inancımla…  İshak Kocabıyık

 

104 ncü hafta 13.00 ila 14.00 saatleri arasında merdivenlerde yapılan etkinliğin ardından Haydarpaşa Dayanışması pankartı arasında gardan Kadıköy İskeleye kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirildi.

1012378_10152225194209489_375519840_n.jpg

Haydarpaşa Dayanışması adına hazırlanan basın açıklamasını ise Ayşen Dönmez tarafından okunmuştur.

Basına ve Kamuoyuna

Haydarpaşa Garı yalnızlaştırılarak itibarsızlaştırıp sermayenin kullanımına sunabilme gayretinde olan AKP iktidarının hukukun ve yargı kararlarının arkasına dolanarak yağmanın önünü açmak istemesine karşı Pazar günleri garın merdivenlerinde kararlılıkla sürdürdüğümüz direnişimizin 104. haftasındayız.  

aysen-donmez-104.pazar-haydarpasa-gar-eylemi.jpgAKP iktidarı ve ortağı paralel yapı büyük sofradaki haramilerin yerlerini korumak için kurullara ve yargıya etki etme girişimlerinin bir örneği 26 Nisan 2006 tarihinde 5 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Haydarpaşa Garı ve Çevresini Tarihi ve kentsel Sit Alanı” ilan eden kararının uzun süre kamuoyundan gizlenmesidir.

Yapılan koruma amaçlı imar planında bu karar  “yok hükmünde” sayıldığı gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli kuruluşların temsilcilerinin ve uzmanların katılımı ile oluşturulan ve “bölgenin işlevi ve tarihsel özellikleri ile korunmasını” öneren Danışma Kurulu raporu da görmezden gelinmiştir. 

UDH eski Bakanı Binali Yıldırım’ın Haydarpaşa Gar dönüşüm projesi üzerinde sağlandığını iddia ettiği bir uzlaşma yoktur, bunun için de Haydarpaşa Dayanışmasının garın endüstriyel işlevlerine ve çevresindeki alanın yağmalanmasına karşı yaptığı eylem ve etkinlikler ve hukuk mücadelesi devam etmektedir.

Raydan çıkmış demokrasi trenindeki yolculuk arkadaşınızla yollarınız ayrılınca  “Ne istediler de vermedik” derken satışa çıkartılan 25 adet gar ve istasyon için özellikle de Haydarpaşa ve Sirkeci garları için kiminle söz kestiniz.

Gezi direnişi esnasında şiddetli polis saldırısı sürerken canlarını kurtarmak amacıyla camiye sığınanlara “camide içki içtikler” iftirasında bulunarak direnişi itibarsızlaştırabileceğinin sanan iktidar, kamusal alanda alkollü içki tüketme yasağını da hiçe sayarak Haydarpaşa Garın discoya çevrilmesine müsaade etmiştir.

Direniş sürecinde Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit katleden attığı gaz fişeği ile Berkin Elvan’ yaralayan polisleri kahraman ilan eden Başbakan yolsuzluk operasyonları bakanlarına bakan çocuklarına hatta kendi oğluna uzanınca polisleri “parelel suç ortağı“nın silahlı gücü ilan edip ilden ile süründürmektedir.

Sayışta’ın TCDD 2012 raporunda, aralarında 17 Aralık operasyonlarından sonra yapılacağı söylenen ikinci dalga operasyonlarda adları geçenlerin de bulunduğu bazı firmalarla ilgili tespitler yer almaktadır. Ayrıca Sayıştay, Başkentray ve Eskişehir Gar yer altı geçişi projesi, Bursa Yenişehir YHT inşaatı, Ankara Sivas, Yerköy Sivas YHT ihalesi, Feribot alımı ve iskele tevsii işlerinin tüm yönleriyle ya yeniden değerlendirilmesi ya da “incelettirilmesi, gerekirse soruşturulması” tavsiyesinde bulunmuştur.

TCDD’deki yolsuzluk Sayıştay raporlarına yansımakla kalmamış, TCDD Genel Müdürlüğü soruşturmayı yürüten savcı ve polisler tarafından basılmış yapılan arama sonucunda birçok belgeye el konulduğu gibi gözaltına İzmir merkezli operasyon kapsamında hakkında gözaltına alınanlardan TCDD Limanlar Daire Başkanı Muhsin Yılmaz tutuklanmıştır. İktidarın yargı üzerindeki tasfiye hareketi sonucu yolsuzluk rüşvet görüntüleri basına servis edilen eski ulaştırma bakanının bacanağı gözaltına alınma kararı ise rafa kaldırılmıştır. 

Kamuoyunda rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile yer alan TCDD Genel Müdürlüğü bu iddialar karşısında çözümü, kurum ihalelerinin yapıldığı ve takip edildiği Malzeme Dairesinin giriş ve çıkışını kendi çalışanlarına yasaklamakta bulmuştur. 

“Mesele üç beş ağaç değilmiş meğer” derken meseleyi doğru anlamışlar. Mesele ülkenin yağmalanan kamu kaynakları, HES kurmak için kurutulan dereleri, altın için talan edilen dağı doğası, kentsel dönüşümle kent dışına sürülen emekçiler, 3.köprü, 3 havalimanı için talan edilen kent ormanları, satılmak istenen 25 adet tren garı yağmalanmak için dönüşüme tabi tutulan Haydarpaşa ve Sirkeci garı. 

Haydarpaşa Dayanışmamız bileşenlerinin, Haydarpaşa Gar ve Limanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının iptali istemi ile İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti “Haydarpaşa Gar ve Limanı’nın geri sahası ile birlikte korunmasının bir zorunluluk olduğu” belirtilmiştir.   

Haydarpaşa Gar ve Limanı birlikte korumanın bir zorunluluk olduğuna bizler 104 hafta önce karar verdik ve “Haydarpaşa Gar Asla Yalnız Kalmayacak” sloganı ile mücadeleye başladık. Haydarpaşa gar ve limanı haramilere yedirmemek için bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz ve Haydarpaşa Sirkeci tren garları trenler yolcular ve vapurlar ile buluşuncaya kadar mücadele edeceğiz.  02 Şubat 2014 

Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu