Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Dayanışması “Sirkeci Kazlıçeşme Demiryolu Oldubittiye Getirilemez”

(yorumlar kapalı)

Rumeli Demiryolu hattının Sirkeci-Kazlıçeşme arası hat kesiminde  “Yeni Raylı Sistem”i tanıtan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattının; yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışmasıdır” dedi. Haydarpaşa Dayanışması’ndan yanıt gecikmedi “Sirkeci Kazlıçeşme arası demiryolunda 1952 yılında çift hatta ihtiyaç duyulurken 2021 yılında tek hatta düşürülmesine bir anlam verememekteyiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu “Projemiz 7,5 kilometrelik bisiklet ve 6,5 kilometrelik yaya yolu ile 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanı ile İstanbul’umuzun değerine değer katacak çok önemli bir projedir. Bunun yanında projemizde; 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet karayolu geçidi ile 3 adet yaya ve 1 adet de karayolu üst geçidi bulunacaktır” diye konuştu.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’nın “yaya odaklı” yeni nesil bir ulaşım projesi olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu “2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız. Şöyle ki; Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2023-2053 yılları arasındaki 30 yıllık süreçte; Karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon avro, çevreye olan etkilerin azalmalarından dolayı 117 milyon avro ve zaman kazancı olarak da yaklaşık 243 milyon euro olmak üzere; toplamda 786 milyon euro üzerinde tasarruf sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanına Haydarpaşa Dayanışmasından verilen yanıtta oldubittiye getirilerek çift hattın tek hata düşürülmesini kabul etmiyoruz, konuyu yargıya taşıyacağız denilmiştir.

Haydarpaşa Dayanışmasından yapılan açıklamanın tamamı aşağıdadır.

 

“Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Projesi” ile Kamusal Ulaşım Bütünlüğü Göz Ardı Edilmektedir

20 Eylül 2021

Basına ve kamuoyuna;  

Sirkeci-Kazlıçeşme arasında mevcut çift hatlı demiryolunu anlaşılmaz ve usulsüz bir biçimde tek hata indiren “Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Projesi”ninkamuoyuna tanıtımı, 20 Eylül 2021 Pazartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılmıştır.

Kamuoyunca bilindiği gibi Sirkeci-Yedikule arası banliyö hatları Marmaray Projesi gerekçe gösterilerek 12 Ağustos 2013 tarihinde tren trafiğine kapatılmıştır. Marmaray Projesinin AyrılıkçeşmesiKazlıçeşme arası inşaat çalışmaları tamamlanarak 29 Ekim 2013 tarihinde açılmıştır.

Bu 8 yıl süresince hiçbir bakım yenileme çalışması olmamasına rağmen Kazlıçeşme-Sirkeci arası demir yolu hattında banliyö treni çalıştırılmayarak yöre halkının ucuz ve hızlı ulaşılabilir kamusal işletmecilik hakkı elinden alınarak mağdur edilmiştir.  Ayrıca kamusal işletmecilik yapılmayarak kamu zarara uğratılmıştır.

Bilindiği gibi 7 istasyonlu bu hat kesiminde hat kapatılmadan önce günlük 5.000 yolcu taşınmaktaydı. Marmaray’ın açılmasıyla birlikte Yedikule, Samatya ve Kocamustafapaşa’da yaşayan 200 bin insan bir anda Sirkeci, Kumkapı, Bakırköy, Yeşilköy, Küçükçekmece’ye ulaşmakta kullandıkları demir yolu araçlarından oldular.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından kamuoyuna tanıtılan “Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Projesi” ile çift hatlı demir yolu tek hata düşürülerek hattın deniz tarafına bisiklet ve yaya yürüyüş yolu yapılacağı ifade edilmiştir.  

Rumeli demir yolunun bir parçası olan tarihi Sirkeci-Halkalı hattı 1872 yılında tamamlanmıştır. Bu hat daha sonraki yıllarda dünyaca ünlü Orient Express’i İstanbul’a bağlayan hattır. Aynı zamanda İstanbul’u Avrupa’ya bağlaması dolayısıyla tarihin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Artan yolcu talebi üzerine Sirkeci-Halkalı arası tek hatlı olan demir yolu 1952’de çift hata dönüştürülmüştür.

1952 yılında çift hata ihtiyaç duyulurken 2021 yılında tek hata düşürülmesine bir anlam verememekteyiz. Tek hatta yaşanacak bir kaza, alternatif bir hat olmadığından ulaşımı uzun süre sekteye uğratacaktır. Ayrıca Uzunköprü ve Edirne Bölgesel Ekspres Trenleri ile uluslararası trenlerin İstanbul’un merkez tren garı Sirkeci’ye ulaşmasında da darboğaz yaratacaktır.

Bütün bu açık çekincelere rağmen Sirkeci-Kazlıçeşme Demir Yolu Hattın Yenilenmesi İşi” için TCDD tarafından 26 Haziran 2018 tarihinde ihaleye çıkarılmış, söz konusu ihaleyi 174.878.159,30 TL’lik teklif veren ULTRA TEKNOLOJİ SAN. VE TİC. A.Ş. + KIYMET İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. ortak girişimi kazanmıştır.

TCDD, “yönetim kurulu kararı kapsamında yer alan Sirkeci Bakım Atölyesi’nin ihale dosyasında yer almamasından ve ihaleye 2 firmanın teklif vermesi, tekliflerden birinin yaklaşık maliyetin üzerinde bulunması, dolayısıyla rekabete uygun ortam oluşmaması nedeniyle ve kamu yararı gözetilerek ihalenin iptaline karar verilmiştir” açıklamasını yaparak ihaleyi iptal etmiştir. Ancak, Sirkeci-Kazlıçeşme demir yolu hattı için herhangi bir ihale olmamasına rağmen Sirkeci-Kazlıçeşme yüzeysel demir yolu hattının tek hatlı olarak yenileme işi Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından Kolin İnşaata verilmiş ve bugün de projenin tanıtımının yapılacağı duyurulmuştur.

Tekrar ve önemle belirtmek isteriz ki; İstanbul’un en önemli kimlik ve kamusal ulaşım ögelerinden olan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı, geri sahaları ve ulaşım hatları ile bir bütündür ve gelecek kuşaklara önemini, bütünselliğini ve işlevini koruyarak taşımakla yükümlü olduğumuz varlıklardır.

Böylesi önemli bir alanda; kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan üstelik proje hakkında herhangi bir kurul kararı dahi olmadan depremini bekleyen İstanbul’un kamusal ulaşım bütünlüğünü göz ardı ederek oldubitti mantığıyla kaçak olarak fiili durum yaratmaya yönelik bu durumu asla kabul etmeyeceğimizi ve gerekli hukuksal işlemlere başlayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Kamusal ve kültürel varlıklarımızın korunması ve asli işlevleri doğrultusunda kullanılması hususunun, biz duyarlı kuruluşların ve kentlilerin olduğu kadar, başta koruma kurulları, belediyeler ve TCDD olmak üzere ilgili idarelerin ve kamu kurumlarının da görevi ve sorumluluğu olduğunu hatırlatarak bütün ilgili ve yetkilileri kamusal görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri ve suç işlememeleri konusunda uyarıyoruz.

Saygılarımızla…

TOPLUM KENT VE ÇEVRE İÇİN

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI