Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa da Tren Düdükleri Yine Duyulacak mı?

(yorumlar kapalı)

h.pasa-da-tren-dudu__u-duyulacak-mi.jpgYeni Şafak Gazetesi 22 Mayıs 2006 tarihinde 5 Milyar dolarlık dönüşüm projesinin sevinci ile “Haydarpaşa Gar İşlevini Yitirecek” başlığı ve haber yaptığını unutarak 19 Ağustos 2014 tarihinde “Haydarpaşa’da Tren Düdükleri Yine Duyulacak” başlığı ile yaptığı haberi gazetecilik başarısı olarak sundu. Haydarpaşa Garda yapılmak istenen dönüşümüne karşı olan kimi kesimler bu müjdeli haberin etkisinde kalarak verilen mücadelenin başarıya ulaştığı hissine kapıldılar.

Yeni Şafak Gazetesi 19 Ağustos 2014 tarihinde “Haydarpaşa’da Tren Düdükleri Yine Duyulacak” başlığı ile yaptığı haberde “2010 yılının Kasım ayında çatısı yanmaya başladığında yüreğimiz ağzımıza geldi. 2013 yılının Haziran ayında rayların bakım ve onarımı için Haydarpaşa-Pendik banliyö treni seferlerine 24 ay ara verildiğinde sessizliğe gömüldü, bir hasret gelip oturdu yüreğimize. Ardından Haydarpaşa Tren Garı’nın otel olacağı, AVM yapılacağı haberleri dolaşmaya başladı. Güzel haberi ise Yeni Şafak Pazar olarak biz okurlarımıza veriyoruz. Haydarpaşa Gar Binası’nın restorasyon projesi Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. İhalesi yapıldı. Sözleşme gereği yer teslimi yapıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek ruhsatın ardından çalışmalar başlayacak. Restorasyon projesine göre Haydarpaşa Garı ne otel ne de AVM oluyor. Tarihi yapısının korunması kaydıyla Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmete devam edecek. Üstelik atıl durumda bulunan çatı katı restore edilerek müze, sergi alanı, kütüphane, toplantı ve konferans salonu gibi kültürel işlevlere ayrılıyor. Yani Haydarpaşa tam anlamıyla şimdi halkla buluşacak” diyordu.

Yeni Şafak’a göre “Haydarpaşa garın Otel veya AVM olacağı yönündeki haberler” söylentiymiş. Haydarpaşa Gar 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Planında Haydarpaşa Gar binasına verilen “KONAKLAMA” fonksiyonunun ne anlama geldiğini Yeni Şafak haber merkezinden başka herkes biliyor.

28 Kasım 2010 tarihinde meydana gelen çatı yangınından sonra İTÜ TechnoBee Akademik Firması bünyesinde oluşturulan ve İTÜ tarafından görevlendirilen dokuz uzman üyeden oluşan Danışma Kurulu Haydarpaşa Gar Rölöve Restitüsyon, Restorasyon ve yeniden kullanım/işlevlendirme projeleri süreci sonunda hazırladıkları raporda “Haydarpaşa Garı ve çevresinin işlevsel tarihsel ve kentsel bütünlüğünün korunacağını, birincil olarak ta Haydarpaşa Gar Binasının yapılış amacı ve işlevi değiştirilmeksizin projelendirme yapılacağını” ilke kararı olarak kayda geçirmiş.

Bu ilke kararına TCDD’nin itirazları olsa da Işık İnşaatın Rölöve Restitüsyon, Restorasyon’a yönelik çalışmasında bu ilke kararına kısmen sadık kalmıştır.

Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Haydarpaşa Gar Binası’nın restorasyon projesi için TCDD tarafından açılan ihaleyi DELTA  adlı şirket kazanmış ve inşaata başlamak için Haydarpaşa Gar Yolcu bekleme salonuna büro açmıştır.

http://www.deltains.com.tr/Tr/Content3.asp?m1=1&m2=5&m3=1

“Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek ruhsatın ardından çalışmalar başlayacak.” diyen Yeni Şafak gazetesi bu iddiasında da yanıldı. Kadıköy belediyesi Haydarpaşa gar restorasyon projesi için TCDD ve firma tarafından yapılan inşaat başvurusu talebini tarihi ve kentsel sit alanında 1/1000 lik imar planları yoksa inşaat ruhsatı verilmez yönündeki Koruma Kurulu ilke kararı gereği ret etmiştir.

Gelelim asıl meselemize. Yani Yeni Şafak Gazetesinin söylediği gibi “Haydarpaşa’da Tren Düdükleri Yine Duyulacak mı?”

Yeni Şafak Gazetesinin bu haberi üzerine Prof. Dr. Zerrin Bayraktar TCDD’ye bilgi edinme kanunu kapsamında müracaat ederek Haydarpaşa garın işlevinin devam edip etmeyeceğini sormuştur.

TCDD tarafından Prof. Dr. Zerrin Bayraktar’a verilen cevapta “söz konusu haberin hangi kaynağa dayandırılarak yapıldığı hakkında bir bilgi bulunmamakta olup, genel müdürlüğümüzün Haydarpaşa garının hızlı tren garı olarak kullanılıp kullanılmaması ile ilgili şu aşamada alınmış bir kararı bulunmamaktadır” denilmiştir.

Buradan çıkan sonuç; Haydarpaşa dayanışması tarafından 136 haftadır Pazar günleri 13.00 14.00 saatleri arasında, 115 Haftadır Perşembe geceleri 20.00 ila 21.00 saatleri arasında Haydarpaşa Garın merdivenlerinde yapılan eylemlere devam edebilecektir.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu