Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Bir Bütündür Hukuksal İhaleye Feda Edilemez

(yorumlar kapalı)


Haydarpaşa Dayanışması’nın çağrısıyla Haydarpaşa Teslim Alma Yollama Müdürlüğü önünde buluşan yüzlerce kişi, İBB’nin elendiği Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinin iptal edilmesini istedi.

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının geri sahasındaki toplam 29 bin m2 alanın kültür ve sanat amaçlı kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralanmasıyla ilgili ihale İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin davet edilmediği toplantı sonucu 350 bin TL bedelle Hezarfen Danışmanlık Şirketine verildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili açıklama yaparak suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı.

Haydarpaşa Dayanışması “Haydarpaşa bir bütündür, hukuksuz ihaleye feda edilemez” açıklamasını yaparak 405. Pazar nöbetinde İBB’nin saf dışı bırakıldığı ihalenin protesto edildiği eyleme Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu, Validebağ Savunması, Rasimpaşa Mahallesi Muhtarı Sultan Aksu,Acıbadem, Bostancı, Koşuyoulu, Sahrayıcedit, Zühtüpaşa ve Acıbadem Mahalle Muhtarları, Tükoder, Şair Nalan Çelik, Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Demokrasi Meclisi, Validebağ Gönüllüleri, Kadıköy Kent Dayanışması, Kadıköy Halkevleri,Kazdağları Dayanışması, CHP, HDP ve ÖDP Kadıköy İlçe örgütü ve Halkevleri’nin yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy eski belediye bşk Selami Öztürk, HDP mv Musa Piroğlu ve Oya Ersoy, TİP mv Erkan Baş ve CHP eski mv Kadir Gökmen Öğüt destek verdi.

Rasimpaşa Mahallesi halkı Yeldeğirmeninden sloganlarla yürüyerek eylem alanına geldi.

Eylemde konuşan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş ise “Ulaştırma Bakanlığı açıklama yaptı, belediye çekilsin dedi. Ama belediye çekilmedi. Perşembe günü İstanbul Büyükşehir Belediyesini çağırmadan kapalı kapılar ardında ihale sonuçlandırıldı. Bizler biliyoruz ki bu ihaleye yukarılardan müdahale edildi. Gerekçelere bakar mısınız? Müteselsilen kelimesi kullanılmamış, onun yerine Türkçe karşılığı yazılmış. Ama mızrak çuvala sığmıyor, biz neler olduğunu görüyoruz. Biz bu ihaleyi durduracağız. Birincisi sizlerle, ikincisi Kartal Adliyesi’ndeki hakimlerle. Adalet tecelli edecek.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu “Karanlık bir ihale süreciyle Haydarpaşa Garı hizmet binalarının peşkeş çekilmesini durdurmak için buradayız. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, kamu hizmeti vermek aracılığıyla başvurması nedeniyle bu kamusal alanların kullanımı konusunda talepte bulunmasına bağlı olarak eğer bir süreç işletilecekse öncelikle bu talep karşılanmalıydı. Bu talep yok sayılarak ihale süreci açılması sebebiyle oluşan usulsüzlüğün durdurulması adına buradayız. Biz Haydarpaşa Dayanışması olarak 15 yıldır AKP’nin yağmacı, karanlık iktidarlarına karşı bu kamusal alanı korumak için mücadele sürdürmekteyiz. Bu mücadelede kalbi bu ülkeyi savunan, yaşam değerlerini savunan herkes vardır. Aynı anlayışta bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Nitekim, geçmişte yapılan yağma planlarına karşı açılan davalarda Haydarpaşa Garı’nın gar olarak işlevini sürdürmesi, yargı kararlarıyla bir kez daha kesinleşmiştir. Yine bölge ile ilgili yapılan talan planı, yargı kararıyla durdurulmuştur. Bu yargı kararları, toplumsal duyarlılık olmasa, Kadıköy’de halkın yükselen sesi olmasa ne derece gerçekleştirilebilir? İşte bu şüphelidir.” diyen Muhcu, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Biz oldubittilere yer vermemek için daha büyük kitlelerle, daha geniş kesimlerle, hiçbir ayrım yapmadan, kalbi Haydarpaşa kamusal alanından yana olan herkesle buluşmak ve birarada olmak istiyoruz. Kazanan halk olacak, Haydarpaşa gardır, gar kalacak”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen tarafından Basın açıklamasın tam metni aşağıdadır.
20.10.2019
Sayın Kadıköylüler, Üsküdarlılar, Maltepeliler, İstanbullular!
Basınımızın değerli emekçileri!
Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki bazı alanlar ve üzerindeki yapılar, TCDD tarafından “sözde” kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiralama ihalesine çıkarılmış, 2. Oturuma kalan İBB ortaklığı şirketler davet bile edilmeden, sudan bahanelerle ihaleden elenerek, ihale adrese teslim bir biçimde, Okçular Vakfı eski müdürünün şirketi olan Hezarfen Danışmanlık’a verilmiştir.
Öncelikle belirtmek isteriz ki; Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ve geri sahaları bir bütündür. Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz, satılamaz.
Daha da önemlisi İstanbul’un en önemli kimlik öğelerinden biri olan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı, gelecek kuşaklara önemini, bütünselliğini ve işlevini koruyarak taşımakla yükümlü olduğumuz varlıklardır.
Bu önemli varlıkların korunması ve asli işlevleri doğrultusunda kullanılması, biz duyarlı kuruluşların ve kentlilerin olduğu kadar, başta koruma kurulları, belediyeler ve TCDD olmak üzere ilgili idarelerin ve kamu kurumlarının da görevidir, sorumluluğudur.
Deprem gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze gelen kentimizde; Sirkeci Garı, Haydarpaşa Garı, liman, iskele ve geri sahalarının olası afet anında özellikle deniz ile bağlantısı açısından kentimizin lojistiği, ihtiyaçlarının sağlanması ve tahliyesi konusunda taşıdığı hayati önem, açık ve reddedilemez bir gerçek olarak ortadadır.
Bu açık gerçek ve gereksinim doğrultusunda tam kapasiteyle derhal halkın hizmetine sokulması gereken bu alanların, hukuki geçerliliği olmayan, adrese teslim ihalelerle, parça parça özelleştirilmesi bu kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olacaktır.
Ayrıca; kamusal sorumluluğun ve alanın yaşamsal öneminin farkında olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başından itibaren ihaleye katılmasını engellemeye çalışan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı, usulsüz olarak ve alıcısı baştan belli olan adrese teslim ihaleyi yapan TCDD yetkililerini kamuoyu önünde bir kez daha uyarıyor ve asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.
Biz duyarlı yurttaşlar, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, Maltepeliler, İstanbullular olarak oyuna gelmeyeceğimizi, “talana ve rantiyeye” geçit vermeyeceğimizi TCDD ilgili ve yetkililerine bir kez daha ilan ediyor; usulsüz ihaleyi iptal ederek alanların asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretmelerini talep ediyoruz.
Hiçbir oyuna ve aldatmacaya yer yok!
Haydarpaşa ve Sirkeci ihaleleri iptal edilsin!
Alanlar; asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilsin.

Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması

Basın açıklamasının ardından kitle slogan ve alkışlarla Haydarpaşa Gara yürüyüşe geçti. Eylem Haydarpaşa garda türküler ve halaylarla devam etti. Yarın yapılacak olan hukuksal girişim için Kartal Adliyesine yapılan çağrının ardından eylem son bulmuştur.