Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Hacivat ve Karagöz’de Corner Otele Hayır Dedi.

(yorumlar kapalı)

 kd

Anadolu yakasında yapılacak imar rantlarının başlangıcı olan Corner Oteli’nin yapımına engel olmaya çalışmak üzere İstanbul Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TURÇEK) bünyesinde oluşturulan "Moda sahiline hançer, dev Corner Otel’e hayır platformu"nun üyeleri, Kadıköy’deki Eminönü iskelesinde toplanarak, ellerinde meşale, döviz ve sloganlarla, otel inşaatının bulunduğu yere kadar yürüyerek bir protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Yürüyüş esnasında otel ile ilan tahtasındaki reklamda "mutluluk sevdiklerini sevindirmektir" sözü otelin yapımına izin verilmesi ve inşaası sürecinde yaşananları özetler gibiydi.

 kd

Corner Otelin önünde ilk önce Karagöz Hacivat tiplemesi ile kukla gösterisi ile otelin yapımı esnasında yaşanan süreç mizahi olarak ortaya konuldu.

 kd

Irakta Gazetecinin ABD Başkanına ayakkabılarını fırlatarak yaptığı protesto Corner otel protestosunda diz boyu çizme ile gösterilerildi. Yerel seçimler öncesi yağma ve talanda artık çizmenin de aşıldığını anlatmanın en iyi yoluydu belkide buydu.

 kd

Karagöz Hacivat orta oyunundan sonra grup adına yapılan açıklamada, "kentsel dönüşüm" adı altında parsel bazında imar tadilatıyla sahillerin, yeşil alanların, kamu alanlarının ve SİT alanlarının ele geçirildiği ifade edilerek, "Son yıllarda parsel bazında imar tadilatı binlerle ifade ediliyor. Corner Otel, Kadıköy sahilinde Boğaz’ın girişinde bir ilk. Engellemezsek emsal alınacak ve peşi sıra Haydarpaşaport, Salı Pazarı gibi yeni rant alanlarıyla devam edecek. Bizler sahillerimizi, kamu alanlarımızı, yeşil alanlarımızı, SİT alanlarımızı korumak adına Corner Otel’i engellemeye kararlıyız" görüşü dile getirildi.

Yapılan Basın açıklamasının metni ve Karagöz Hacivat kukla Gösterisinin sözleri aşağıdadır.

 

 kd

BASIN AÇIKLAMASI 10.01.2009

 

Değerli Basın Mensupları, Değerli Yurttaşlar!

 

Burada, Modaya hançer gibi saplanan dev Corner Oteli ve kent suçunu protesto etmek için toplandık. Öncelikle duyarlılık göstererek bu eyleme katılan herkese ve kurumlara yürekten teşekkür ediyoruz.

 

Değerli Basın Mensupları,

 

 kd

İstanbul imar rantları yoluyla yağmalanıyor. Kentsel dönüşüm adı altında, parsel bazında imar tadilatıyla sahillerimiz, yeşil alanlarımız, sit alanlarımız ve kamu alanlarımız birer birer ele geçiriliyor. Son yıllarda parsel bazında imar tadilatları binlerle ifade ediliyor, Küresel sermaye ve yerli işbirlikçileri, Belediyeler ve Belediye meclisleri aracılığıyla bu talanı sürdürürken; bir yandan vatan topraklarını ele geçiriyor, bir yandan Cumhuriyet yıkıcılığının finansmanını oluşturuyor.

 kd

Corner Otel, Kadıköy sahilinde, boğazın girişinde bir ilk. Engellemezsek emsal alınacak ve peşi sıra Haydarpaşaport ve Salı pazarı gibi yeni rant ve talan alanlarıyla devam edecek. 0 kadar ki yakın süreçte sahillerimiz İstanbulluya kapatılacak ve çıkar çevrelerinin hizmetine açılacak.

 kd

Bizler sahillerimizi, kamu alanlarımızı, yeşil alanlarımızı, sit alanlarımızı korumak adına Corner Oteli engellemeye kararlıyız. Modaya bir hançer gibi saplanan bir kent suçu olan Corner Otel’in kısa hikâyesi şöyle:

 kd

Otelin bulunduğu alanda önceden 3 parsel var. 2 tanesi konut alanı bir tanesi yol olan ve içinde çok sayıda ağaç bulunan bu parseller tek bir parsele dönüştürülüyor. Toplam alanı 2632 m2 olan bu yeni parsel üzerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Meclisince 1/5000 ölçekli plan tadilatı yapılıyor. Bu plan tadilatı ile önceden konut alanı olan ve imar yüksekliği 18,50 metre yani 6 kat, inşaat emsali 2,07 olan parsel, inşaat emsali serbest, yükseklik serbest olarak ticaret ve turizm alanı haline getiriliyor.

 

Bu değişiklik 1/25000 ölçekli İstanbul nazım plan kararlarına, ne genel planlama ilkelerine ne de yörenin yapı ve sosyal dokusuna uygun değil. Her türlü bilimsel değeri alt üst ediyor. Ne yazık ki, Kadıköy Belediyesi ve Meclisi de hazırladığı 1/500 ölçekli uygulama imar planıyla bu üst planı küçük değişikliklerle onaylıyor ve ruhsat veriyor.

 

Şu anda uygulama 12 kat, 21.233 m2 inşaat alanı, bina yüksekliği 50 metre ve inşaat emsali 8 in üzerinde.

 

Değerli Basın Mensupları,

 

Yukarıdaki kısa özetten de anlaşılabileceği gibi, bu uygulama tam bir katliam. Bu katliamı durdurmak için hukuki mücadelemizde bir yandan sürüyor. İdare mahkemesinde yürütmeyi durdurma istemli, imar planlarını ve ruhsatı iptal ettirecek davamız inceleme aşamasında.

 kd

 kdBu yağma, bu talan durdurulmalıdır. Meydanı boş sananlara, bildiklerini okuyabileceklerini sananlara, paranın, rantın her şeye egemen olacağını sananlara meydanın boş olmadığını, halkın örgütlü gücünün her zorluğu yeneceğini kanıtlamalıyız.

 

Halkın gücü talancıları yenecek. Buna yürekten inanıyoruz. Bütün yağma ve talan alanlarında sonuna kadar direnme kararlılığıyla vatanımıza, sahillerimize, kamu alanlarımıza, yeşil alanlarımıza ve topyekûn bizim olanlara sahip çıkacağımızı kamuoyuna duyurmayı görev sayıyoruz.

 

Saygılarımızla,

 

Moda Sahiline Hançer! Dev Corner Otel’e Hayır Platformu

 

Destekleyen Kuruluşlar:

-TURÇEK

-TMMOB İl Koord. Kurulu

-Mimarlar Odası — Kadıköy,İstanbul

-İnşaat Müh. Odası-Istanbul

-Ziraat Müh. Odası-Istanbul

-Şehir Plancıları Odası-Istanbul

-Çevre Müh. Odası — Istanbul

-Validebağ Gönüllüleri

-Sulukule Platformu

-A.D.D Kadıköy Çevre Komisyonu

-S.O.S Çevre Gönüllüleri

-Türkiye Gençlik Birliği — TGB

-Şehrin Sahipleri Platformu

-Bostancı Sahipleri Platformu

-Eğitim — İş 2 No’lu Şube

-İstanbul Çevre Konseyi

-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği-ÇYDD

-Cumhuriyet Kadınları Derneği- CKD Kadıköy

-Açık Yeşil Platformu

-Demokratik Sol Parti — DSP Kadıköy

-İşçi Partisi — İP Kadıköy,İstanbul

-Anavatan Partisi — ANATAVAN Kadıköy

-Demokrat Parti — DP Kadıköy

-Bağımsız Cumhuriyet Partisi — BCP Kadıköy, İst.

-Yıldırım Haber Gazetesi

-Turkuaz Hareketi — Ali Müfit GÜRTLJNA

-Bahariye Sanat Merkezi

-IMECE Toplumun Şehircilik Hareketi

-Kuzguncuklular Derneği

-Beylerbeyililer Derneği

 

AMAÇ

MODA SAHİLE HANÇER

İMAR YAĞMASI "CORNER OTEL E HAYIR PLATFORMU KURULDU…

 

 kdİstanbul’da son dönemde hızla devam eden İMAR PLAN DEĞİSİKLİKLERİ kamuoyunun malumudur. İmar plan değişiklikleri sonucu oluşan RANT a en büyük örnek İstanbul Anadolu yakasında" TAŞ YAPI" tarafından inşa edilen Moda Yarımadasındaki " CORNER OTEL" dir. Kadıköy’ün. Moda’nın bütün değerlerini altüst eden, çevredeki konut gabarisi 18 metre iken. 50 metre yükselecek olan, Kadıköy — Moda Deniz siluetini karartan, ulaşım, altyapı gibi sorunları şimdiden tetikleyen bu " HANÇER"İN yapımı tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Bu amaçla kentine, çevre değerlerine sahip çıkmayan isteyen KADIKÖYLÜLER olarak İstanbul Anadolu yakasında yapılacak İMAR RANTLARI’nın başlangıcı olan CORNER OTEL’inin yapımına engel olmaya çalışmak üzere Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu — TIJRÇEK bünyesinde "MODA SAHİLİNE HANÇER – İMAR YAGMASI DEV CORNER OTELE HAYIR! PLATFORMU" kurmuş bulunuyoruz.

 

PLATFORMUN AMACI:

 

Kadıköy-Moda yarımadasında imar rantlarının bir örneği olarak hızla yükselmeye devam eden " CORNER Otel" inşaatının yöreye, çevreye, Kadıköy’e, İstanbul’a ve Tüm Türkiye’ye verdiği zararları belirtmek ve engellemek için çalışmalar yürütmek, konuyu kamu oyuna duyurmak, destek taraf sağlamak, basın aracılığı ile tüm İstanbul ve Türkiye’yi bilgilendirmek, inşaatın devamını, otelin yapılmasını ve kullanılmasını engellemektir.

 

Karagöz Corner Otele karşı

 kd

h- Bak Karagöz’üm görüyor musun? Moda’ya otel yapıyorlar?

k- Demek ki artık Moda bu. Bende bu gecekondu nedir diye düşünüyordum.

h- Canım gecekondu olur mu, otel bu otel! Corner Otel!

k-Ne korneri yahu! Kim kullanıyor bizimkiler mi?

h- Canım bizimkiler de nereden çıktı?

k- Doğru ya bizim takım gol yemekle meşgul. Demek artık kıyıdan köşeden vuruşlarla gol atıyor ötekiler…

h- Karagöz’üm ne golü, ne ötekisi? Dediklerinden hiçbişey anlamıyorum…

k- Ah Hacivat! Ah! Beni anlasaydın zaten ardarda yer miydik bu golleri…

h- Karagöz’üm şakayı bırak da, ne söyleyeceksen dosdoğru söyle!

k- Madem öyle, söyle bakalım bu otelin burada ne gereği var? h- Aman karagöz’üm seninki de laf şimdi. Kadıköy’e indik mi bu otele gideriz artık..

k- Oldu canım, gideriz. Nereye gidiyoruz be! Otelin bandocu kılıklı kapıcısı koyar mı bakalım bizi içeriye…

h- Canım neden koymasın, bizim başkalarından eksiğimiz ne?

k- Ne eksik olacak, Ampul kafamız! Adama bak, Ben akşam karnımı nasıl doyuracağım diye düşünüyorum, sen bana otele gitmekten bahsediyorsun…

h- bak Karagöz’üm otele gitmek bir kültür meselesidir, görgü meselesidir. Hem bir memleketteki otel sayısı o memleketteki gelişmenin işaretidir.

k- Doğru. Dünyada iki gelişmiş ülke var, herkes bilir biri Tayland. Öteki Honk Kong.

h- Canım bırak şimdi ağız kalabalığını…

k-Neden canım öyle değil mi! ktanbul’un da en modern semti Aksaray, Aksaray, Aksaray!…

h- Hay Allah müstahakını versin o da neren çıktı şimdi?

k- Sen demedin mi? Bir memleketin otel sayısı o memleketin gelişmesinin işaretidir diye. Al işte en çok otel nerede var. Aksaray’da var…

h- Karagöz’üm bırak şimdi atifeyi…

k- Kim bulmuş da yiyor kadayıfı…

h- Ah Karagöz’üm ben senin ne demek istediğini anladım, ama burası yeri değil.

k- Neden canım, dur da geçen gün gördüklerimi anlatayım. h-Bırak şimdi Karagöz’üm…

k- Dur da anlatayım yahu, adamı sıkmasana birader. Geçen gün Hor Hor ‘d bir işm vardı, ben de Aksaray tarafına geçtim..

h- E n’oldu peki?

k- Baktım her köşe başında bir otel. Ama Yalnız otel de değil. İçlerinde ya bir hamam var yada ecnebi işi bir sauna…

h- Aman Karagöz’üm bırak şimdi boşboğazlığı…

k- Ne dedimki yahu? Demek vatandaş bu otele sadece kalmaya gitmiyor, hamam ihtiyacını da görüyor…

h- Ne yani olamaz mı? Ne var bunda?

k- Canım ben bişey var demedimki ne gördüysem onu anlatıyorum. Yalnız Hacivat bişeyi çok merak ediyorum.

h- Neymiş 0?

k- Bu otelde sauna mı olacak yoksa hamam mı?

h- İpin ucunu kaçırıyorsun artık…

k- Ben ne diyorum ki yahu? Sen cevap ver hele, hangisi olur dersin?

h- Canım efendim ben ne bileyim.

k- Bence bu otelin saunası olur…

h- Karagöz’üm sus! Bak aile var!

k- Doğru söylüyorsun ailelere mahsus salon larıda olur elbet. h- Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin?

k- Canım ne var bunda? Pidecide aile salonu oluyorda koskoca otelde olmayacak mı?

h- Karagöz’üm bak herkes yanlış anlıyor…

k- Neyse Hacivat bırakalım şimdi aile salonunu geçelim saunaya…

h- Yok Karagöz’üm geçmeyelim, sen sapıttın iyice…

k- Hacivat ne diyorsun allasen. Ben neden sapıtıyor muşum? h- karagöz sus artık…

k- Hayır susmayacağım. Şimdi bu otele giden zengin beyler..

h- Canım niye sadece zengin beyler? Bütün vatandaşlar gidebilir…

k- Vatandaşın cebinde para mı var da gidiyor Hacı Cavcav. Otele gidecek adamın Ampul gibi yüreği olmalı…

h- Karıştırma oraları.

k- Her neyse şimdi bu zengin beyler bu otele gidecek saunada güzel güzel çimecek. Peki mini mini bebeler hangi çimde gezecek?

h- Ne dediğini anlamıyorum Karagöz’üm.

k- Anlasan şaşardım zaten Köftehor. Otel bitince bu parklar bahçeler ne olacak diye soruyorum yani?

h- Düşündüğün şeye bak, bir park otel yaparlar olur biter.

k- Yeşillik alanlar ne olacak peki?

h- Canım onunda kolayı var oteli yeşile boyarlar olur biter…

k- Orası malum, yarın bu aydınlığı da elimizden alırlar yerine 40 Watt’lık ampul takarlar…

h- Aman Karagöz’üm şu dediğin lafa bak.

k- Yalan mı Köftehor, bunlar evliya mezarının üzerine de Bilgi edinme noktası koyarlar…

h- Ah Karagöz’üm senin susacağın yok, burada bitirelim en iyisi! Yıktın meydanı eyledin viran, varayım Mr.Topbaş’a haber vereyim heman…

k- Git hangi Topbaş’a haber verirsen ver….

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu