Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Gediz Depremi Sonrası Vagona Yüklenmiş Kütahya Gar

(yorumlar kapalı)

Hayat Dergisinin Eylül 1970 sayısında “Dünyanın Ray Üstündeki Tek Postanesi” başlığı ile yayımlanan Nezih Uzel’in röportaj yazısının içeriği vagonun istasyon olarak kullanılması olmasına rağmen haberin başlangıcının “Depremde yıkılanın yerine yenisi yapılmayınca Kütahya postanesi 6 aydır kızağa çekilmiş bir trende çalışıyor” şeklinde yazılmasının nedeni, o gün trenlerin trafik işletim sisteminde telgraf makinasının kullanılmasıdır.

Evet, Kütahya tren istasyonu altı aydan beri ray üstünde çalışıyor. Aslında istasyonların değil, trenlerin ray üstünde bulunmaları gerekirken, bu defa depremin azizliği her ikisinin iki demirin arasında yer almasına sebep olmuş. Dünyada eşi olmayan bu istasyon, damları güvercin pislikleri ile dolu dört hurda vagondan ibarettir. Bu dört vagonun üzerinde şunlar yazılıdır. Yolcu Salonu, Gişe, Hareket memurluğu, Gar Müdürü.

Kapısında “Gar Müdürü” levhasını taşıyan vagona tırmanıp görevli Müdür Muavini Mustafa Emiral ile görüştük. Bize neler anlatmadı ki;

  • 30 Mart 1970 günü deprem (deprem 28.03.1970 tarihinde 23.00 7.2M şiddetinde olmuştur) felaketine uğradık. İstasyonumuz kısmen yıkıldı, geri kalan binaları işe yarar hale getirmeküzereyken Genel Müdürlükten gelen resmi bir yazı ile kapıları mühürleyip bu dört vagonu istasyon haline getirdik.

Mustafa Emiral resmi daire hüviyetini taşıyan kompartıman içindeki bürosunda konuşmasına şöyle devam ediyor;

  • 5 milyon liralık bir istasyon projesi hazır. Fakat inşaatın başlanacağını gösteren bir işaret yok.

Kütahya istasyonu batı Anadolu’nun en hareketli merkezlerinden biri. Günde 4 motorlu, 2 ekspres, 6 posta olmak üzere 12 yolcu treni 16 marşandiz (yük) treni buradan geçip gitmekte. Yolcu trenlerinden aktarmalı seyahat eden enaz 150 kadar vatandaş da istasyona indiklerinde işlemlerini bu istasyon vagonlarda gerçekleştirmektedirler.

Dip Not:

28.03.1970 tarihinde saat 23.00 de meydana gelen ve batı Anadolu bölgesinde etkili olan 7.2M; şiddetindeki depremin ana üssü Gediz olup, depremde 1086 vatandaş hayatını kaybetmiştir. Bölgeye yardım için gelen Alman Bayer ilaç firmasıyla Kızıl Haçı’nın çektiği belgesel gibi görüntüler Kütahya Arşiv Haber’de yayınlandı.

http://www.kutahyaarsiv.com/fotograflar-album–56-1.html linkinde 45 adet fotoğrafı görebilirsiniz.